Пенсію можна отримувати при відсутності реєстрації
Редакції видань; Питання-відповідь від 16.04.201324
Документ p0024697-13, поточна редакція — Прийняття від 16.04.2013

Пенсію можна отримувати при відсутності реєстрації

Збираюся маму виписати, але мені по телефону в Пенсійному фонді сказали, якщо немає прописки, то пенсію отримувати вона не може. Чи справді це так і що робити, коли я на рік-другий планую вивезти маму на проживання до себе за кордон?

Олена К.
Київ.

Нормативно-правових актів, які б установлювали можливість реалізації права на одержання пенсії тільки при наявності реєстрації місця проживання в Україні, нема. Мало того, згідно зі ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" відсутність реєстрації не є підставою для відмови громадянинові в реалізації його прав, передбачених Конституцією та законами України, у цьому випадку права на соціальне забезпечення в старості.

Це означає, якщо громадянин України виїхав за кордон, наприклад, за так званою грін-картою (посвідка на проживання) на постійне місце проживання, він своє право на отримання пенсії в Україні не втрачає. Як правило, зарахування пенсії в такому випадку має здійснюватися на банківську картку, якою пенсіонер може користуватися за кордоном. Потрібно врахувати й те, що одержання пенсіонером посвідки на проживання за рубежем ще не означає одержання ним громадянства іншої країни. Тому протягом терміну дії грін-карти (а це, як правило, не більше п'яти років) пенсіонер у будь-який момент може повернутися в Україну для постійного проживання.

Також статтею 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачається право пенсіонера, у випадку його виїзду на постійне місце проживання за кордон, на одержання перед виїздом наперед пенсії за шість місяців. Для цього потрібно подати відповідну заяву в Пенсійний фонд за місцем реєстрації пенсіонера.

Не зайве нагадати й про те, що 7 жовтня 2009 року Конституційним Судом України було ухвалено рішення (справа № 1-32/2009), яке визнає право на отримання пенсії громадянином України за кордоном, якщо він там постійно проживає. Щоправда, це можна реалізувати за умови, що із країною постійного перебування пенсіонера в нас немає договору про правову допомогу. Оскільки такий договір надає можливість українському пенсіонеру одержувати свою пенсію за кордоном. Конституційний Суд у своєму рішенні зазначив, що "конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Сергій ДЕМСЬКИЙ, юрист.



вгору