Щоб розірвати замкнуте коло
Редакції видань; Питання-відповідь від 29.11.201121
Документ p0021697-11, поточна редакція — Прийняття від 29.11.2011

                   Щоб розірвати замкнуте коло 
Наша сім'я складається з двох пенсіонерів. З нами також
прописаний наш син, але проживає він разом з дружиною і дітьми у
її батьків. Ми хотіли оформити субсидію, та нам відмовили у
зв'язку з тим, що плата за комунальні послуги не перевищує 15% від
сукупного доходу сім'ї. Оскільки зарплата сина іде на утримання
його родини з 5 чоловік, ми вирішили, що він має виписатися. Проте
в паспортному столі вимагали довідку на дозвіл про реєстрацію за
адресою його фактичного проживання, а там такий документ не дають,
мотивуючи тим, що площа не дозволяє (7 осіб - на 47 м кв.). Чи
правомірно управління праці та соціального захисту населення
відмовляє в наданні субсидії? Що робити в такій ситуації?
Марта ЧЕРКАСЬКА.
Івано-Франківськ.

Кабінетом Міністрів України встановлено розрахункові норми
для призначення субсидій. Вони визначаються залежно від кількості
зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) за наявності
різниці між розрахунковою вартістю житлово-комунальних послуг і
обсягом визначеного обов'язкового відсотка платежу (п. 4 положення
Постанови Кабміну "Про спрощення порядку надання населенню
субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних
послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного
побутового палива") ( 848-95-п ).
Тобто при призначені субсидії управління праці та соціального
захисту населення враховує:
1) кількість зареєстрованих у квартирі (будинку) осіб;
2) яка категорія осіб зареєстрована в житловому приміщенні
(непрацюючі, інваліди, працездатні особи);
3) сукупний дохід цих осіб;
4) чи перевищує плата за комунальні послуги 10 або 15% від
сукупного доходу сім'ї.
Оскільки ваш син працює, для того щоб вам нарахували
субсидію, плата за комунальні послуги має становити більше 15% від
сумарного розміру його зарплати і ваших пенсій.
Що ж до процедури зняття з реєстрації особи, воно
здійснюється протягом семи днів на підставі: заяви особи, запиту
органу реєстрації за новим місцем проживання особи, остаточного
рішення суду (про позбавлення права власності на житлове
приміщення або права користування житловим приміщенням, визнання
особи безвісно відсутньою або померлою), свідоцтва про смерть
(ст. 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір
місця проживання в Україні") ( 1382-15 ).
Тобто якщо ваш син вирішить знятися з реєстрації місця
проживання, йому достатньо подати відповідну заяву до органу
реєстрації. А якщо ваш син з поважної причини не може самостійно
звернутися до уповноваженого органу, зняття з реєстрації може бути
здійснено за зверненням іншої особи на підставі доручення,
завіреного в установленому порядку.
Непоодинокі ситуації, коли у знятті з реєстрації відмовляють,
якщо є заборгованість за житлово-комунальні послуги, але така
відмова є неправомірною, оскільки процедура зняття з реєстрації
передбачена законом і не пов'язана з комунальними боргами. Окрім
цього, ніхто не має права на підставі відомостей про комунальні
борги обмежити чи відмовити у гарантованому Конституцією України
( 254к/96-ВР ) праві на свободу пересування та вільний вибір місця
проживання.
Що стосується відмови в реєстрації вашого сина за новою
адресою, то така відмова також є неправомірною, оскільки
законодавством визначено, що громадянин України, а також іноземець
чи особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних
підставах, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до
нового місця проживання зареєструвати місце проживання (ст. 6
Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця
проживання в Україні") ( 1382-15 ). Тобто Конституція України
( 254к/96-ВР ) гарантує право вільно обирати місце проживання, а
закон зобов'язує його зареєструвати.
Якщо ваші права були порушені в такий спосіб, то радимо
звертатися до прокуратури зі скаргою на дії посадової особи, яка
відмовляє вам у знятті з реєстрації або реєстрації місця
проживання.
Артур АЛІЄВ, юрисконсульт "Голосу України".



вгору