Поділитися пільгами можна тільки з рідними
Редакції видань; Питання-відповідь від 28.03.201319
Документ p0019697-13, поточна редакція — Прийняття від 28.03.2013

Поділитися пільгами можна тільки з рідними

Мій чоловік є учасником Великої Вітчизняної війни. Він і я, як його дружина, маємо 50-процентну пільгу на плату за комунальні послуги. З нами також проживає повнолітній інвалід II групи з дитинства, який перебуває на нашому утриманні. Частину свого будинку ми передали йому за договором дарування. Хотіли б дізнатись, чи поширюється на нього наша пільга на комунальні послуги?

Галина ТИЧИНА.
Київ.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам війни надається 50-процентна знижка в платі за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Відповідно до п. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України до членів сім'ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами І групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни I групи та доглядає за ним, за умови, що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, котра перебуває під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.

Звертаємо увагу на те, що опіка, піклування над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування, встановлюється органом опіки та піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років, а піклування - над дитиною від 14 до18 років (ст. 243 Сімейного кодексу України). А у разі визнання особи недієздатною або обмеження її цивільної дієздатності опіка або піклування встановлюються судом.

Утриманці сімей пільговиків до жодної з вищезазначених категорій не належать.

Проте інваліди ІІ групи з дитинства мають право на державну соціальну допомогу у розмірі 80 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам").

Довідка: З 1 січня 2013 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить 894 гривні.

Окрім цього, відповідно до ст. 36 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" матеріальне, соціально-побутове і медичне забезпечення інвалідів здійснюється у вигляді грошових виплат (пенсій, допомог, одноразових виплат), забезпечення медикаментами, технічними та іншими засобами, включаючи друковані видання зі спеціальним шрифтом, звукопідсилювальну апаратуру та аналізатори, а також шляхом надання послуг з медичної, соціальної, трудової і професійної реабілітації, побутового та торговельного обслуговування.

Як бачимо, законодавство України передбачає окреме надання низки пільг та соціальної допомоги інвалідам ІІ групи з дитинства, проте до їх числа не входять пільги на оплату комунальних послуг.

Олена ПАВЛЮТА, юрист.



вгору