Вимушені переселенці отримали офіційний статус
Редакції видань; Консультації від 03.12.2014
Документ n0028697-14, поточна редакція — Прийняття від 03.12.2014

Вимушені переселенці отримали офіційний статус

Внутрішньо переміщені особи тепер існують не тільки фактично, а і юридично. Після підписання Президентом України Петром Порошенком Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» вимушені переселенці із зони проведення АТО отримали офіційний статус. Уже тільки цей факт експерти одностайно називають хоч і досить довгоочікуваним, але все ж здобутком. Та крім цього законодавець прописав у нормативно-правовому акті найвищої сили і тим самим закріпив ще кілька принципових моментів.

Коли усе залежить від одного документа

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Таким чином, на сьогодні це - єдиний передбачений законодавством документ, що підтверджує статус вимушених переселенців. Процедуру його отримання чітко прописано в законі про права та свободи внутрішньо переміщених осіб.

Отож, за довідкою потрібно звернутися до структурного підрозділу місцевої держадміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Важливо пам’ятати! Заяву необхідно подавати особисто. За дітей, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, недієздатних осіб або за тих, чия дієздатність є обмеженою, заяву мають подавати законні представники. Якщо ж діти (у тому числі і сироти та позбавлені батьківського піклування) прибувають без супроводу, заяву від їх імені подають органи опіки та піклування.

Заява повинна містити таку інформацію про заявника:

- прізвище, ім’я, по батькові;

- громадянство;

- дата і місце народження;

- стать;

- відомості про неповнолітніх внутрішньо переміщених осіб, які прибули разом з ним (у разі необхідності);

- відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання;

- адреса, за якою з особою можна вести офіційне листування або вручати офіційну кореспонденцію, та номер телефону;

- обставини, що спричинили внутрішнє переміщення;

- декларація особи про непричетність такої особи до скоєння злочинів або співучасті у злочинах;

- відомості про житлові, соціальні, медичні, освітні та інші потреби;

- згода на обробку персональних даних відповідно до Закону «Про захист персональних даних».

До оформленої заяви потрібно прикріпити:

- документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або тимчасове посвідчення, що підтверджує особу громадянина нашої країни;

- у разі наявності - документ, що підтверджує факт проживання на території, з якої здійснюється внутрішнє переміщення. У цьому разі йдеться про: військовий квиток з відомостями про проходження військової служби; трудову книжку із записами про здійснення трудової діяльності; документ, що підтверджує право власності на нерухоме майно.

- при необхідності - свідоцтво про народження дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

У випадках, коли заяву на отримання довідки подає законний представник, додатково необхідно надати: документ, що посвідчує особу законного представника та що підтверджує його повноваження як законного представника (крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).

Пам’ятайте! Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи видається структурним підрозділом місцевої держадміністрації з питань соцзахисту населення в день подання заяви, підписується та засвідчується уповноваженою посадовою особою цього структурного підрозділу без сплати будь-яких платежів та зборів, включаючи і першу видачу такої довідки, і повторну - у разі втрати, пошкодження або для продовження її дії. При порушенні одного із цих пунктів особа має право звернутися до суду щодо оскарження протиправних дій чи бездіяльності такого органу та його посадових осіб. Термін дії довідки становить шість місяців з моменту її видачі.

Щоправда, в отриманні довідки або ж продовженні її дії може бути і відмовлено. Це можливо у випадках, коли вичерпано обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, або ж державні органи влади матимуть відомості про подання переселенцем завідомо неправдивих даних. Між тим рішення про відмову можна оскаржити у суді. Так само не вдасться отримати її і в разі втрати документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Тільки після відновлення цих документів за довідкою можна буде звернутися повторно.

При поганій поведінці можуть позбавити довідки

Чи не вперше прописано законодавчо і процедуру скасування довідки і, як результат, - позбавлення офіційного статусу внутрішньо переміщеної особи. Підстави для цього можуть бути суто формальні: подання заяви про відмову від довідки, повернення особи до покинутого місця постійного проживання або ж її виїзд за кордон. А також «каральні»: за подання недостовірних відомостей та скоєння переміщеною особою злочину. До останнього, зокрема, належать і дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади в Україні. А також посягання на її територіальну цілісність і недоторканність, вчинення терористичного акту, створення терористичної групи чи терористичної організації, фінансування тероризму та навіть публічні заклики до вчинення теракту. Відтак «утікачі з Донбасу», які на території вільної України агітуватимуть за так звані «народні республіки», щонайменше втрачатимуть юридичні підстави для отримання соцзахисту з боку офіційного Києва. Понад те, відповідні органи зобов’язані невідкладно повідомляти про це Міністерство юстиції України з метою стягнення з такої особи відшкодування витрачених з державного та місцевого бюджетів коштів на її соцзахист.

Уперше офіційно прописано і обов’язки переміщених осіб. Серед них - вимога дотримуватися Конституції та законів України, повідомляти про фактичне місце проживання протягом 10 днів та протягом цього само періоду повідомляти про зміну фактичного місця проживання або про повернення до покинутого місця проживання. Раз на шість місяців з’являтися до відповідного структурного підрозділу уповноваженого органу міграційної політики. Ще один обов’язок - відшкодувати фактичні витрати, понесені державним та місцевим бюджетами у разі виявлення подання ними завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік.

Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відкриває шлях до отримання допомоги від влади. Йдеться і про компенсацію вимушеним переселенцям від держави витрат на оренду житлового приміщення строком на півроку. Спрощує вона і процес взяття на облік переселенців у центрах зайнятості. Згідно із законом, зареєстрована внутрішньо переміщена особа, яка звільнилася з роботи на території проведення АТО, навіть за відсутності документів, що підтверджують факт звільнення, періоди трудової діяльності та страхового стажу, реєструється як безробітна та отримує допомогу з безробіття, соціальні та інші послуги відповідно до чинного законодавства. Щоправда, до отримання документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату (дохід), страховий стаж допомога з безробіття цим особам призначається у мінімальному розмірі, встановленому законодавством України на випадок безробіття.

Полегшено і саму процедуру звільнення для осіб, що мешкали і працювати на території проведення АТО. Ті, хто не встиг оформити відповідні документи, для набуття статусу безробітного і отримання допомоги з безробіття та інших соціальних послуг можуть припинити трудові відносини, лише надавши нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення працівником трудових відносин з підтвердженням того, що ця заява таким громадянином надіслана роботодавцю рекомендованим листом (з описом вкладеної до нього заяви). Іншими словами, заяву про звільнення потрібно написати у двох екземплярах. Із ними піти до нотаріуса, щоб той офіційно засвідчив справжність цих документів. Далі - один варіант потрібно рекомендованим листом, обов’язково з описом, надіслати на адресу роботодавця. Другий разом із довідкою з пошти надати у Центр зайнятості.

Між тим і експерти, і навіть сам Президент Петро Порошенко зізналися: цей закон навряд чи можна назвати ідеальним. І, найімовірніше, його положення доопрацьовуватимуться.

Нагадаємо! Кабінет Міністрів України своєю постановою затвердив порядок виплати пенсій та інших видів соцдопомоги мешканцям районів Донбасу, в яких проводиться АТО. Надалі отримувати передбачені законодавством України кошти та виплати жителі неспокійних регіонів зможуть лише за умови переїзду звідти та отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Як результат - вчасно отримувати кошти зможуть лише ті, хто виїхав із зони проведення АТО і офіційно отримав статус внутрішньо переміщеної особи. Зробити це треба встигнути до 31 грудня цього року. Принаймні саме такий кінцевий термін затверджено постановою Кабміну № 637. Офіційно звучить це так: «Установити, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм до 31 грудня 2014 р. такої довідки».

Щоправда, влада обіцяє: навіть тим, хто не встигне вчасно оформити ці довідки, пенсії і далі нараховуватимуться. Просто отримати їх можна буде лише після переїзду на мирну частину України та отримання офіційного статусу вимушеного переселенця.

Богдан ЛАВРЕНЮК.

Інфографіка Укрінформу.


**

Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відкриває шлях до отримання допомогивгору