Закон України

Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування

Дата набрання чинності:
26 липня 1997 року

Закон визначає порядок справляння та використання збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Законом визначаються платники збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, об’єкти оподаткування, ставки та порядок сплати.

Відповідно до Закону платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є:
- суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності юридичні особи та фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників;
- філії, відділення та інші відокремлені підрозділи вищезазначених платників податку, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади;
- фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників, а також адвокати, їх помічники, приватні нотаріуси, інші особи, які займаються діяльністю, пов’язаною з одержанням доходу;
- фізичні особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), та фізичні особи, які виконують роботи (послуги) згідно з цивільно-правовими договорами;

Також до платників збору на обов’язкове державне пенсійне страхування відносяться:
- юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу валют;
- суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють торгівлю ювелірними виробами із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння;
- юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів;
- підприємства та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно
- підприємства та фізичні особи, які користуються послугами стільникового рухомого зв’язку, а також оператори цього зв’язку, які надають свої послуги безоплатно.

Для юридичних осіб, їх філій та фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників розмір збору обчислюється за ставкою 32 відсотка від суми фактичних витрат на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Для фізичних осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту), та фізичних осіб, які виконують роботи (послуги) згідно з цивільно-правовими договорами сума збору обчислюється за ставками 1 або 2 відсотка в залежності від розміру сукупного оподатковуваного доходи.

Фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників, а також адвокати, їх помічники, приватні нотаріуси, інші особи, які займаються діяльністю, пов’язаною з одержанням доходу сплачують збір виходячи із ставки 32 відсотка від суми оподатковуваного доходу (прибутку).

Юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу валют, сплачують збір виходячи із розміру ставки 1 відсоток від суми операцій з купівлі-продажу валют.

Суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють торгівлю ювелірними виробами із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння сплачують збір виходячи із розміру ставки 5 відсотка від вартості реалізованих ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння.

Юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів сплачують збір виходячи із розміру ставки 3 відсотка від вартості автомобіля.

Підприємства та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно сплачують збір виходячи із розміру ставки 1 відсоток від вартості об’єкту нерухомості.

Підприємства та фізичні особи, які користуються послугами стільникового рухомого зв’язку сплачують збір виходячи із розміру ставки 6 відсотків вартості таких послуг.

Збір на державне обов’язкове пенсійне страхування сплачується одночасно з одержанням коштів в установах банків на оплату праці. У разі недостатності у платників збору коштів на оплату праці і сплату збору в повному обсязі видача коштів на оплату праці і сплата збору здійснюються у пропорційних розмірах.


Увага! Інформація застаріла через те, що цей розділ тимчасово не оновлюється!


вгору