Документ z0662-18, чинний, поточна редакція — Редакція від 17.05.2019, підстава - z0407-19

АДМІНІСТРАЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ СПЕЦІАЛЬНОГО ЗВ’ЯЗКУ ТА ЗАХИСТУ ІНФОРМАЦІЇ УКРАЇНИ

НАКАЗ

08.05.2018  № 294


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
04 червня 2018 р.
за № 662/32114

Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України

{Із змінами, внесеними згідно з Наказом Адміністрації Державної служби
спеціального зв'язку та захисту інформації
№ 176 від 28.03.2019}

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», підпункту 75 пункту 4, пункту 10 Положення про Адміністрацію Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2014 року № 411, та з метою упорядкування носіння військової форми одягу військово-службовцями Держспецзв’язку НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Правила носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, що додаються.

2. Директору Департаменту логістики Адміністрації Держспецзв’язку забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України відповідно до розподілу функціональних обов’язків.

4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Голова
Служби генерал-лейтенант


Л.О. ЄвдоченкоЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Адміністрації
Державної служби спеціального
зв’язку та захисту
інформації України
08 травня 2018 року № 294


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
04 червня 2018 р.
за № 662/32114

ПРАВИЛА
носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України

І. Загальні положення

1. Ці Правила, розроблені відповідно до Законів України «Про Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України», «Про військовий обов’язок і військову службу», Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV, та наказу Адміністрації Держспецзв’язку від 08 грудня 2017 року № 673 «Про речове забезпечення військовослужбовців Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України в мирний час та особливий період», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 03 січня 2018 року за № 13/31465, визначають порядок носіння військової форми одягу військовослужбовцями та курсантами Держспецзв’язку (далі - військовослужбовці).

2. Право на носіння військової форми одягу мають військовослужбовці, військовозобов’язані під час проходження зборів, резервісти, а також особи, звільнені з військової служби в запас або у відставку з наданням права носіння військової форми одягу. Громадянам, звільненим з військової служби із зарахуванням у запас або у відставку з правом носіння військової форми одягу, дозволяється носіння військової форми одягу, яка встановлена на дату звільнення.

3. Військову форму одягу носять відповідно до цих Правил. Предмети військової форми одягу мають відповідати описам, встановленим у наказі Міністерства оборони України від 18 липня 2017 року № 370 «Про затвердження Зразків військової форми одягу та загальних вимог до знаків розрізнення військовослужбовців та ліцеїстів військових ліцеїв», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 22 серпня 2017 року за № 1047/30915, бути ретельно припасованими й утримуватися в бездоганному стані.

4. Встановлено такі види військової форми одягу:

парадна (парадно-вихідна);

повсякденна;

польова;

спеціальна;

спортивна.

Кожна із зазначених військових форм поділяється на літню та зимову, а також демісезонну повсякденну і польову форми одягу.

5. Військова форма одягу призначена для носіння:

1) парадна - на парадах та під час:

вручення підрозділам Держспецзв’язку державних нагород, бойових прапорів та інших відзнак;

одержання державних нагород, прийняття військової присяги, проведення ритуалу випуску з навчального закладу Держспецзв’язку;

відрекомендування визначеним Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України посадовим особам під час призначення на посаду і присвоєння військового звання;

призначення до складу почесної варти;

в інших випадках за рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку;

2) парадно-вихідна - у святкові дні, на урочистих засіданнях та офіційних прийомах, під час покладання квітів (вінків) до пам’ятників і на могили воїнів, в інших випадках за рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку.

Дозволяється носити парадно-вихідну форму одягу у вихідні дні та в позаслужбовий час за межами військової частини;

3) повсякденна - під час роботи (чергувань, якщо при цьому не передбачено носіння зброї) у штабах, управліннях, установах і закладах, а також у всіх інших випадках, коли не передбачено носіння парадної (парадно-вихідної), польової, робочої (спеціальної) форм одягу;

4) польова - під час виконання бойових (навчально-бойових) завдань, проведення навчань, маневрів, навчальних занять (польових або на військовій техніці), на бойових чергуваннях (чергуваннях) та під час несення служби у добовому наряді (зі зброєю), у період ліквідації аварій та катастроф, надзвичайних ситуацій;

5) спеціальна - під час виконання господарських робіт, а також під час обслуговування техніки та озброєння;

6) спортивна - спортивний одяг і взуття під час проведення спортивних занять і змагань, а також під час індивідуальних тренувань.

6. Під час виконання бойових (навчально-бойових) завдань, проведення навчань, маневрів, навчальних занять, на бойових чергуваннях та під час несення служби у добовому наряді носиться необхідне спорядження, визначене відповідними нормами забезпечення.

Під час несення бойового чергування у спеціальних фортифікаційних спорудах рішенням відповідного начальника підрозділу Держспецзв’язку дозволяється замість черевиків з високими берцями носити черевики (напівчеревики) хромові.

Курсанти навчальних закладів (далі - курсанти) під час звільнення у місто носять парадно-вихідну форму одягу.

За рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку дозволяється використовувати польову форму одягу під час виконання завдань повсякденної діяльності у підрозділах Держспецзв’язку.

7. Форму одягу оголошує начальник підрозділу Держспецзв’язку відповідно до вимог цих Правил на період проведення конкретних заходів з урахуванням особливостей виконання службових завдань.

Під час оголошення форми одягу вказуються її назва і за потреби назви додаткових або уточнюючих предметів (наприклад, «Літня повсякденна форма одягу, в джемпері»).

Форму одягу для стройових оглядів, шикувань та службових нарад оголошують особи, які проводять ці заходи.

8. Форму одягу для військовослужбовців, які несуть чергову (вартову) службу в приміщеннях, оголошують відповідні начальники.

9. Перехід на літню або зимову форму одягу встановлюється відповідними наказами начальника гарнізону Збройних Сил України.

10. Військовослужбовці носять повсякденну форму одягу кольору «захисний» («меланж»).

11. Військовослужбовцям дозволяється носити цивільний одяг у службовий час за окремою вказівкою начальника підрозділу Держспецзв’язку.

12. Курсантам у позаслужбовий час дозволяється носити за межами підрозділу Держспецзв’язку цивільний одяг.

13. Спеціальний одяг використовують військовослужбовці, яким цей одяг передбачено за нормами забезпечення, під час бойового чергування, на навчаннях, маневрах, на заняттях з військовою технікою і під час виконання робіт у гаражах, парках, майстернях, лікувальних закладах, на складах підрозділів Держспецзв’язку.

В усіх інших випадках носити спеціальний одяг не дозволяється.

Порядок носіння спеціального одягу і головного убору до нього, засобів індивідуального захисту та інших елементів екіпірування визначає начальник підрозділу Держспецзв’язку.

Спеціальний одяг зберігається поза спальними приміщеннями підрозділу Держспецзв’язку у спеціальних шафах, кімнатах для зберігання речей на окремих стелажах і вішалках, в особистих кабінетах (приміщеннях).

14. Військовослужбовцям, а також іншим особам, визначеним цим наказом, яким надано право носіння військової форми одягу, забороняється носити:

предмети військової форми одягу, спорядження, нагрудні знаки і знаки розрізнення змінених або невстановлених зразків (кольорів) та такі, що прийшли у непридатний стан;

одночасно предмети з різних форм одягу, а також предмети військової форми одягу разом з цивільними;

скасовані знаки розрізнення;

забруднені та невипрасувані предмети військової форми одягу, а також предмети, які втратили колір;

деформовані та неправильно підібрані погони;

взуття з пошкодженим верхом та зношеними каблуками;

сумки яскравих кольорів.

Військовослужбовцям-жінкам, одягненим у військову форму, дозволяється носити сумки однотонних неяскравих кольорів.

15. Військовослужбовцям та іншим визначеним цими Правилами особам, одягненим у військову форму, рекомендовано утримуватись від:

використання навушників від електронних пристроїв під час пересування пішки, якщо це не передбачено службовою необхідністю;

носіння в кишенях предметів, що виступають назовні чи переповнюють їх;

носіння рюкзаків (сумок), що своїми шлейками закривають погони на плечах.

ІІ. Форма одягу військовослужбовців Держспецзв’язку

1. Форма одягу військовослужбовців офіцерського, сержантського, старшинського та рядового складу Держспецзв’язку:

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу

Літня

Зимова

Кашкет (берет), кітель і штани навипуск захисного кольору, сорочка білого кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики чорного кольору

Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель і штани навипуск захисного кольору, сорочка білого кольору з краваткою кольору основної тканини, черевики чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору

Повсякденна форма одягу

Літня

Демісезонна

Зимова

Берет, куртка і штани навипуск захисного кольору, сорочка кольору «тан» з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики чорного кольору

Берет, плащ демісезонний, куртка і штани навипуск захисного кольору, сорочка кольору «тан» з краваткою кольору основної тканини, черевики або напівчеревики чорного кольору, рукавиці чорного кольору

Шапка зимова, куртка зимова, куртка і штани навипуск захисного кольору, сорочка кольору «тан» з краваткою кольору основної тканини, напівчоботи (черевики) чорного кольору, рукавиці чорного кольору та кашне захисного кольору

2. Форма одягу військовослужбовців-жінок:

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу

Літня

Зимова

Кашкет (берет), кітель жіночий і спідниця захисного кольору, сорочка білого кольору, краватка-стрічка кольору основної тканини, взуття встановленого зразка чорного кольору

Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель жіночий і спідниця захисного кольору, сорочка білого кольору, краватка-стрічка кольору основної тканини, взуття встановленого зразка чорного кольору, рукавички чорного кольору, кашне білого кольору

Повсякденна форма одягу

Літня

Демісезонна

Зимова

Берет, куртка і спідниця захисного кольору, сорочка кольору «тан», краватка-стрічка кольору основної тканини, взуття встановленого зразка чорного кольору

Берет, плащ демісезонний, куртка і штани навипуск (або спідниця) захисного кольору, сорочка кольору «тан», краватка-стрічка кольору основної тканини, взуття встановленого зразка чорного кольору, рукавички чорного кольору

Шапка зимова, куртка зимова, куртка і штани навипуск захисного кольору, сорочка кольору «тан», краватка-стрічка кольору основної тканини, взуття встановленого зразка чорного кольору, рукавички чорного кольору та кашне захисного кольору

3. Форма одягу курсантів навчального закладу:

Парадна (парадно-вихідна) форма одягу

Літня

Зимова

Кашкет, кітель і штани навипуск захисного кольору, сорочка білого кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики чорного кольору

Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель і штани навипуск захисного кольору, сорочка білого кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчоботи (черевики) чорного кольору, рукавички чорного кольору, кашне білого кольору

Повсякденна форма одягу

Літня

Зимова

Берет, повсякденний кітель і штани навипуск захисного кольору, сорочка кольору «тан» з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики чорного кольору

Шапка зимова, куртка зимова, повсякденний кітель і штани навипуск захисного кольору, сорочка кольору «тан» з краваткою кольору основної тканини, напівчоботи (черевики) чорного кольору, рукавички чорного кольору, кашне захисного кольору

Погони носять на пальті зимовому, куртці зимовій, плащі демісезонному, кітелі, джемпері, сорочці кольору «тан», сорочці білого кольору (з короткими і довгими рукавами).

Берет носять встановленого кольору.

Дозволяється носити:

берет замість кашкета польового (кепі бойового) з літньою польовою формою одягу;

кашкет з повсякденною формою одягу;

шапку зимову із зимовою повсякденною формою одягу при температурі повітря - 0° і нижче;

кашкет замість шапки зимової із зимовою парадно-вихідною формою одягу;

кітель замість куртки із літньою повсякденною формою одягу;

сорочку білого кольору з довгими рукавами з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою для військовослужбовців-жінок) та сорочку білого кольору з короткими рукавами з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою для військовослужбовців-жінок) та без краватки, без кітеля з літньою парадною (парадно-вихідною) формою одягу;

джемпер кольору основної тканини з погонами під час перебування в приміщеннях службових будівель та робочих кабінетах;

джемпер з V-подібним вирізом горловини із сорочкою і краваткою;

джемпер з круглим вирізом горловини без сорочки і краватки, а також з курткою поза строєм;

куртку з майкою білого кольору із суцільнокрійним передом і спинкою при повсякденній формі одягу для осіб у військовому званні від полковника до генерала в літній період (поза строєм);

сорочку кольору «тан» з довгими рукавами з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою) та сорочку кольору «тан» з короткими рукавами з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою) та без краватки, без повсякденного кітеля з літньою повсякденною формою одягу;

плащ-накидку у дощову погоду;

плащ демісезонний з літньою парадною (парадно-вихідною) формою одягу в холодну погоду;

пальто зимове замість куртки зимової;

рукавиці шкіряні білого та чорного кольору з літньою парадно-вихідною формою одягу;

туфлі і чобітки цивільного зразка з парадно-вихідною і повсякденною формою одягу для військовослужбовців-жінок;

колготки чорного або сірого кольору з парадно-вихідною і повсякденною формою одягу для військовослужбовців-жінок;

парасольку чорного або темно-синього кольору в дощову погоду;

польову форму одягу замість повсякденної для курсантів.

ІІІ. Правила носіння польової форми одягу

У пунктах постійної дислокації (далі - ППД) та під час виконання повсякденних завдань:

1) 1-ППД-Л (літня) (мал. 1 додатка 1).

Погодні умови:

температура повітря: від 15° до 40 °C;

без опадів.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; фуфайка (з короткими рукавами); костюм літній польовий; кашкет польовий (кепі бойове); черевики з високими берцями; ремінь брючний;

2) 2-ППД-Л (літня).

Погодні умови:

температура повітря: від 15° до 40 °C;

дощ, вітер.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; фуфайка (з короткими рукавами); костюм літній польовий; куртка вітровологозахисна зимова без утеплювача; кашкет польовий (кепі бойове); черевики з високими берцями; ремінь брючний.

Дозволяється носити куртку вітровологозахисну зимову без утеплювача за вітряної погоди, а також під час опадів малої та середньої інтенсивності поверх костюма літнього польового, при цьому штани не заправляються в черевики, низ штанин має бути стягнутий технічним шнуром;

3) 3-ППД-Д (демісезонна).

Погодні умови:

температура повітря: від 10° до 15 °C;

без опадів.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; білизна натільна демісезонна (сорочка); костюм літній польовий; кашкет польовий (кепі бойове); черевики з високими берцями; ремінь брючний;

4) 4-ППД-Д (демісезонна).

Погодні умови:

температура повітря: від 10° до 15 °C;

дощ, вітер.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; білизна натільна демісезонна (сорочка) або фуфайка (з короткими рукавами); костюм літній польовий; куртка вітровологозахисна зимова без утеплювача; кашкет польовий (кепі бойове); черевики з високими берцями; ремінь брючний.

Під час опадів малої та середньої інтенсивності або за вітряної погоди дозволяється носити куртку вітровологозахисну зимову без утеплювача поверх костюма літнього польового, при цьому штани не заправляються в черевики, низ штанин має бути стягнутий технічним шнуром;

5) 5-ППД-Д (демісезонна) (мал. 2 додатка 1).

Погодні умови:

температура повітря: від 5° до 10 °C;

без опадів або вітер і дощ.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; білизна натільна демісезонна (сорочка) або фуфайка (з короткими рукавами); штани костюма літнього польового; куртка костюма-утеплювача; кашкет польовий (кепі бойове); черевики з високими берцями; ремінь брючний.

Під час опадів малої та середньої інтенсивності або за вітряної погоди дозволяється носити куртку вітровологозахисну зимову. У разі відсутності опадів та вітру за окремим рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку куртка вітровологозахисна може не використовуватися, а куртка костюма-утеплювача може використовуватися як верхній одяг;

6) 6-ППД-Д (демісезонна) (мал. 3 додатка 1).

Погодні умови:

температура повітря: від 0° до 5 °C;

без опадів або вітер і дощ чи сніг.

Шкарпетки літні або шкарпетки зимові (трекінгові); труси; білизна натільна демісезонна (сорочка та кальсони); штани костюма літнього польового; куртка костюма-утеплювача; куртка вітровологозахисна зимова; шапка зимова; черевики з високими берцями (демісезонні); ремінь брючний; рукавички демісезонні.

За рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку:

куртка вітровологозахисна зимова використовується без верху;

замість шапки зимової - шапка-феска (шапка-підшоломник);

7) 7-ППД-З (зимова) (мал.4 додатка 1).

Погодні умови:

температура повітря: від 0° до -5 °C;

без опадів або вітер і дощ чи сніг.

Шкарпетки зимові (трекінгові); труси; білизна для холодної погоди (сорочка та кальсони); штани костюма літнього польового; куртка костюма-утеплювача; куртка вітровологозахисна зимова; шапка зимова; черевики з високими берцями; ремінь брючний; рукавички демісезонні.

За рішенням куртка вітровологозахисна зимова використовується без утеплювача або з утеплювачем;

8) 8-ППД-З (зимова) (мал. 5 додатка 1).

Погодні умови:

температура повітря: від -5° до -10 °C;

без опадів або вітер та сніг.

Шкарпетки зимові (трекінгові); труси; білизна для холодної погоди (сорочка та кальсони); штани костюма літнього польового або штани вітровологозахисні зимові; куртка костюма-утеплювача; куртка вітровологозахисна зимова; шапка зимова; черевики з високими берцями; ремінь брючний; рукавички демісезонні; шарф-труба зимовий.

За рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку дозволяється використовувати:

штани вітровологозахисні зимові без застосування утеплювача замість штанів костюма літнього польового;

куртку вітровологозахисну зимову без утеплювача або з утеплювачем;

шарф-трубу зимову;

9) 9-ППД-З (зимова).

Погодні умови:

температура повітря: від -10° до -15 °C;

без опадів або вітер та сніг.

Шкарпетки зимові (трекінгові); труси; білизна для холодної погоди (сорочка та кальсони); штани костюма літнього польового або штани вітровологозахисні зимові; куртка костюма-утеплювача; куртка вітровологозахисна зимова; шапка зимова; черевики з високими берцями; ремінь брючний; рукавички демісезонні; шарф-труба зимовий; рукавички зимові.

За рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку дозволяється використовувати:

штани вітровологозахисні зимові без або із застосуванням утеплювача замість штанів костюма літнього польового;

куртку вітровологозахисну зимову без утеплювача або з утеплювачем;

рукавички зимові, які мають надягатися поверх рукавичок демісезонних (за потреби);

10) 10-ППД-З (зимова).

Погодні умови:

температура повітря: від -15° до -20 °C;

без опадів або вітер та сніг.

Шкарпетки зимові (трекінгові); труси; білизна для холодної погоди (сорочка та кальсони); штани костюма літнього польового або штани вітровологозахисні зимові; куртка костюма-утеплювача; куртка вітровологозахисна зимова; шапка зимова; черевики з високими берцями; ремінь брючний; рукавички демісезонні; шарф-труба зимовий; рукавички зимові.

За рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку дозволяється використовувати:

штани вітровологозахисні зимові без або із застосуванням утеплювача замість штанів костюма літнього польового;

рукавички зимові, які мають надягатися поверх рукавичок демісезонних (за потреби);

11) 11-ППД-З (зимова).

Погодні умови:

температура повітря: від -20° до -35 °C;

без опадів або вітер та сніг.

Шкарпетки зимові (трекінгові); труси; білизна для холодної погоди (сорочка та кальсони); штани костюма літнього польового або штани вітровологозахисні зимові; куртка костюма-утеплювача; штани костюма-утеплювача; куртка вітровологозахисна зимова; шапка зимова; черевики з високими берцями; ремінь брючний; рукавички демісезонні; шарф-труба зимовий; рукавички зимові.

За рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку дозволяється використовувати:

штани вітровологозахисні зимові без або із застосуванням утеплювача замість штанів костюма літнього польового;

штани костюма-утеплювача як додатковий шар утеплення (надягаються поверх кальсон зимових);

штани вітровологозахисні зимові із застосуванням утеплювача (надягаються поверх штанів костюма-утеплювача (за потреби));

рукавички зимові, які мають надягатися поверх рукавичок демісезонних (за потреби).

2. Під час виконання бойових та навчально-бойових завдань:

1) 1-Б-НБ-Л (літня) (мал. 6-8 додатка 1).

Погодні умови:

температура повітря: від 25° до 40 °C;

без опадів.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; фуфайка (з короткими рукавами); костюм літній польовий; сорочка бойова; кашкет польовий (кепі бойове) або панама літня польова; шарф-труба літній; черевики з високими берцями; ремінь брючний.

За рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку дозволяється носити:

у разі підвищення температури повітря вище 25 °C сорочку бойову з підкоченими на один відворот рукавами;

кашкет польовий (кепі бойове) або панама літня польова (за потреби);

шарф-трубу літній (за потреби);

2) 2-Б-НБ-Л (літня).

Погодні умови:

температура повітря: від 15° до 25 °C;

дощ, вітер.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; фуфайка (з короткими рукавами); костюм літній польовий; сорочка бойова; кашкет польовий (кепі бойове) або панама літня польова; шарф-труба літній; черевики з високими берцями; ремінь брючний; куртка вітровологозахисна зимова без утеплювача.

За рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку може використовуватися:

кашкет польовий (кепі бойове) або панама літня польова;

шарф-труба літній.

Під час опадів малої та середньої інтенсивності або за вітряної погоди дозволяється носити куртку вітровологозахисну зимову без утеплювача.

Куртка вітровологозахисна зимова надягається поверх костюма літнього польового або сорочки бойової, при цьому штани не заправляються в черевики, низ штанин повинен бути стягнутий технічним шнуром. Бронежилет модульний захисний балістичний та ремінь розвантажувальний тактичний захисний надягаються поверх куртки вітровологозахисної зимової;

3) 3-Б-НБ-Д (демісезонна).

Погодні умови:

температура повітря: від 5° до 15 °C;

без опадів або дощ, вітер.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; фуфайка (з короткими рукавами); костюм літній польовий; кашкет польовий (кепі бойове) або панама літня польова; шарф-труба літній; черевики з високими берцями; ремінь брючний; куртка вітровологозахисна зимова без утеплювача; білизна натільна демісезонна (сорочка); куртка костюма-утеплювача; шапка-феска (шапка-підшоломник); рукавички демісезонні.

За рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку може використовуватися:

кашкет польовий (кепі бойове) або панама літня польова;

шарф-труба літній.

Дозволяється:

під час опадів малої та середньої інтенсивності або за вітряної погоди носити куртку вітровологозахисну зимову без утеплювача;

у разі різкого зниження температури або під час довгострокового перебування в умовах штормової погоди з інтенсивними опадами використовувати додаткові елементи польової форми одягу для додаткового утеплення: білизну для холодної погоди (сорочку), куртку костюма-утеплювача, шапку-феску (шапку-підшоломник), рукавички демісезонні. У разі використання зазначених елементів польової форми одягу забороняється використовувати білизну для холодної погоди (сорочку зимову), куртку костюма-утеплювача як верхній одяг. Також забороняється надягати куртку костюма-утеплювача поверх куртки костюма літнього польового.

Куртка вітровологозахисна зимова надягається поверх костюма літнього польового, при цьому штани не заправляються в черевики, низ штанин має бути стягнутий технічним шнуром. Бронежилет модульний захисний балістичний та ремінь розвантажувальний тактичний захисний надягаються поверх куртки вітровологозахисної зимової. У разі опадів великої інтенсивності або різкого зниження температури куртка вітровологозахисна зимова надягається поверх костюма літнього польового або інших шарів одягу;

4) 4-Б-НБ-Д (зимова).

Погодні умови:

температура повітря: від 5° до -10 °C;

без опадів або дощ, сніг, вітер.

Шкарпетки літні (трекінгові); труси; фуфайка (з короткими рукавами); костюм літній польовий; кашкет польовий (кепі бойове); шарф-труба літній; черевики з високими берцями; ремінь брючний; куртка і штани вітровологозахисні зимові; білизна для холодної погоди (сорочка та кальсони); куртка костюма-утеплювача; шапка-феска (шапка-підшоломник); рукавички демісезонні.

За рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку може використовуватися:

кашкет польовий (кепі бойове) або панама літня польова;

шарф-труба літній.

Дозволяється:

під час опадів малої та середньої інтенсивності або за вітряної погоди носити куртку вітровологозахисну зимову без утеплювача;

у разі різкого зниження температури або під час довгострокового перебування в умовах штормової погоди з інтенсивними опадами використовувати додаткові елементи польової форми одягу для додаткового утеплення: білизну для холодної погоди (сорочку), куртку костюма-утеплювача, шапку-феску (шапку-підшоломник), рукавички демісезонні, утеплювач куртки вітровологозахисної зимової, утеплювач штанів вітровологозахисних зимових.

Куртка вітровологозахисна зимова надягається поверх костюма літнього польового, при цьому штани не заправляються в черевики, низ штанин має бути стягнутий технічним шнуром. Бронежилет модульний захисний балістичний та ремінь розвантажувальний тактичний захисний надягаються поверх куртки вітровологозахисної зимової. У разі опадів великої інтенсивності або різкого зниження температури куртка вітровологозахисна зимова надягається поверх костюма літнього польового або інших шарів одягу.

У разі використання окремих елементів польової форми одягу забороняється використовувати білизну для холодної погоди (сорочку), куртку костюма-утеплювача, утеплювач куртки вітровологозахисної зимової,

утеплювач штанів вітровологозахисних зимових як верхній одяг. Також забороняється надягати куртку костюма-утеплювача поверх куртки костюма літнього польового;

5) 5-Б-НБ-З (зимова) (мал. 9 додатка 1)

Погодні умови:

температура повітря: від -10° до -30 °C;

без опадів або сніг, вітер.

Шкарпетки зимові (трекінгові); черевики з високими берцями; ремінь брючний; білизна для холодної погоди (сорочка та кальсони), куртка вітровологозахисна зимова; штани вітровологозахисні зимові; костюм-утеплювач; шапка-феска (шапка-підшоломник); шапка зимова; шарф-труба зимовий; рукавички демісезонні; рукавички зимові; бахіли утеплені.

У разі використання окремих елементів польової форми одягу забороняється використовувати білизну для холодної погоди (сорочку), куртку костюма-утеплювача, утеплювач куртки вітровологозахисної зимової, утеплювач штанів вітровологозахисних зимових як верхній одяг. За зазначених погодних умов костюм літній польовий як верхній одяг та утеплювач шарів одягу не застосовується. За рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку залежно від інтенсивності дій особового складу в польових умовах та від погодних умов (різке коливання температури, інтенсивність опадів тощо) задля найкращого теплообміну військовослужбовців дозволяється надягати та знімати окремі утеплювальні шари одягу: штани костюма-утеплювача, куртку костюма-утеплювача, утеплювач куртки вітровологозахисної зимової, утеплювач штанів вітровологозахисних зимових, рукавички зимові, бахіли утеплені.

Як головний убір за зазначених погодних умов використовується шапка зимова. У разі застосування захисного шолома замість шапки зимової використовується виключно шапка-феска (шапка-підшоломник). Під час зниження температури та (або) інтенсивних опадів, вітру в разі використання захисного шолома разом із шапкою-фескою (шапкою-підшоломником) використовується капюшон куртки вітровологозахисної зимової, який надягається поверх захисного шолома та фіксується регулюючими стяжками капюшона поверх шолома. Використання шапки-фески (шапки-під-шоломника) у польових умовах як основного головного убору (без застосування захисного шолома) за рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку дозволяється лише при температурі не нижче -10 °C та за відсутності опадів.

Під час інтенсивних опадів та за великої кількості снігу обов’язково мають застосовуватися бахіли утеплені, які надягаються поверх черевиків з високими берцями. Обов’язково мають застосовуватися рукавички зимові, які надягаються поверх рукавичок демісезонних.

Усі види польової форми одягу, що може використовуватися як верхній одяг, мають текстильні застібки («петлі») для кріплення знаків розрізнення, тактичних шевронів та ідентифікаторів національної належності.

Якщо немає текстильних застібок на окремих видах польової уніформи (сорочка бойова, сорочка-поло, куртка костюма-утеплювача), використовуються лише ті знаки розрізнення, тактичні шеврони та ідентифікатори національної належності, для яких передбачено місце кріплення.

На сорочці-поло та куртці костюма-утеплювача фон знаків розрізнення, тактичних шевронів та ідентифікаторів національної належності повинен бути на тон темніше кольору тканини, написи та малюнки - кольору тканини.

З лівого боку розташовується нагрудний знак належності до Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, який наведено у Зразках знаків розрізнення для військовослужбовців та курсантів Держспецзв’язку, затверджених наказом Адміністрації Держспецзв’язку від 03 березня 2018 року № 132, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 28 березня 2018 року за № 370/31822 (далі - Наказ № 132).

З правого боку розташовується нагрудний знак з прізвищем військовослужбовця або групою крові та резус-фактором, встановлений зразок якого наведено у Наказі № 132. Нагрудний знак використовується за рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку.

Посередині грудей розташовується ідентифікатор встановленого зразка, що відображає військове звання військовослужбовця.

На текстильній застібці, розташованій у верхній частині правого рукава, розміщується нарукавний знак з нарукавною емблемою підрозділу Держспецзв’язку, встановлений зразок якого наведено у Наказі № 132.

На текстильній застібці, розташованій у верхній частині лівого рукава, розміщується нарукавний знак військовослужбовців Держспецзв’язку, встановлений зразок якого наведено у Наказі № 132.

{Підпункт 5 пункту 2 розділу III доповнено новим абзацом шістнадцятим згідно з Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації № 176 від 28.03.2019}

Для курсантів навчального закладу на лівому рукаві розташовується нарукавний знак розрізнення за курсами навчання (додатки 2, 3).

Під час виконання бойових завдань дозволяється використання інших ідентифікаційних емблем за рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку. Носіння повнокольорових емблем на польовій формі одягу забороняється.

Куртка костюма літнього польового в штани костюма літнього польового не заправляється. Штанини штанів костюма літнього польового у черевики з високими берцями не заправляються.

При температурі повітря вище 25 °C дозволяється носити куртку костюма літнього польового з підкоченими на один відворот рукавами.

Куртка костюма літнього польового в штани костюма літнього польового може бути заправлена в разі використання бронежилета модульного захисного балістичного або ременя розвантажувального тактичного захисного.

Сорочка бойова використовується виключно у разі носіння бронежилета модульного захисного балістичного і повинна бути заправлена в штани костюма літнього польового.

Носіння окремих предметів форми одягу, а саме сітки протимоскітної, чобіт гумових визначає начальник підрозділу Держспецзв’язку.

ІV. Правила носіння окремих предметів військової форми одягу

1. Головні убори

Шапку зимову, шапку зимову повсякденну, шапку-феску (шапку-підшоломник), кашкет і кашкет польовий (кепі бойове), панаму літню польову носять прямо, без нахилу, щоб козирок кашкета та панами літньої польової знаходився на рівні брів, а нижній край шапки зимової, шапки зимової повсякденної, берета - на 2-4 см вище брів. Берет носять з невеликим нахилом у правий бік.

Шапку зимову повсякденну носять відповідно до норм забезпечення.

Для осіб офіцерського складу (від військового звання полковника до генерал-полковника) на козирку шапки зимової повсякденної та кашкета міститься гаптований орнамент встановленого зразка у вигляді двох зустрічних гірлянд з дубового листя.

Військовослужбовці шапку зимову повсякденну, кашкет (крім польового) носять зі знаком золотистого кольору визначеного зразка, наведеного у Наказі № 132.

На беретах військовослужбовці носять беретний знак, зразок якого наведено у Наказі № 132.

Кашкет польовий (кепі бойове) усі військовослужбовці носять з нашивною кокардою захисного кольору, зразок якої наведено у Наказі № 132.

Центр знака має знаходитися над переніссям у місці, передбаченому конструкцією. На шапці зимовій повсякденний знак знаходиться на відстані 15 мм від верхньої оздоблювальної строчки до початку знака.

Беретний знак розміщують зліва від центру у місці внутрішнього клапана для кріплення беретного знака на відстані 2 мм від верхнього краю оздоблювальної строчки до нижнього краю знака. Центр знака має знаходитися над лівим оком.

Знятий головний убір у строю і під час виконання стройових прийомів тримається так, як зазначено в Стройовому статуті Збройних Сил України.

2. Верхній одяг

Пальто зимове носять з парадною (парадно-вихідною) формою одягу, застебнутим на всі ґудзики на правий (у військовослужбовців-жінок - на лівий) бік з відгорнутими у вигляді лацканів бортами.

На погонах носять знаки розрізнення відповідно до військового звання.

Плащ демісезонний (куртку зимову) носять особи офіцерського, сержантського, старшинського і рядового складу, які проходять військову службу за контрактом, курсанти застебнутим на ґудзики, крім верхнього, на правий бік з відгорнутими у вигляді лацканів бортами, в холодну погоду дозволяється носити застебнутим на верхній ґудзик.

Кітель застібається на всі ґудзики на правий (у військовослужбовців-жінок - на лівий) бік.

Штани носять навипуск з напівчоботами, черевиками і напівчеревиками.

Предмети верхнього військового одягу мають бути встановлених зразків, чистими і випрасуваними. Штани повинні мати поздовжні складки. На решті предметів запрасовувати складки не дозволяється. Клапани кишень кітеля, куртки і брюк польових повинні бути назовні, знаки розрізнення правильно та охайно пришитими (прикріпленими).

3. Сорочки, краватки, кашне, рукавички, аксельбант (плечовий шнур)

Сорочки застібаються на всі ґудзики на правий (у військовослужбовців-жінок - на лівий) бік і носяться з погонами та краваткою. Заправляються у штани. Носяться з кітелем, курткою, курткою зимовою (плащем демісезонним) і джемпером з V-подібною горловиною. Комір сорочки ззаду повинен виступати над коміром кітеля на 5-10 мм.

В окремих випадках дозволяється носити поза строєм з літньою повсякденною формою одягу і при зовнішній температурі 20 °C і вище сорочку з короткими рукавами із суцільнокрійним поясом, стягнутим у бокових швах еластичними стрічками.

Дозволяється носити особам офіцерського, старшинського складу та військовослужбовцям-жінкам:

сорочку білого кольору з погонами і краваткою без кітеля з літньою парадно-вихідною формою одягу і без кітеля у позаслужбовий час з літньою повсякденною формою одягу;

сорочку кольору «тан», з погонами і краваткою без кітеля (куртки) з літньою повсякденною формою одягу, а в службових приміщеннях, на заняттях в аудиторіях - у будь-яку пору року;

сорочку кольору «тан» з довгими рукавами з погонами без краватки, кітеля, куртки із розстебнутим верхнім ґудзиком у службових приміщеннях у будь-яку пору року;

сорочку кольору «тан», з короткими рукавами з погонами без кітеля (куртки повсякденної) з літньою повсякденною формою одягу при зовнішній температурі 25 °C і вище як без краватки з розстебнутим верхнім ґудзиком, так і з краваткою із застебнутим верхнім ґудзиком.

Сорочка-поло носиться з польовою формою одягу в ППД і при зовнішній температурі 25 °C і вище (мал.11 додатка 1).

Сорочки повинні бути встановленого зразка, чистими, ретельно припасованими і випрасуваними, з правильно підібраними погонами. Носити сорочки, які вицвіли, не випрасувані, з деформованими та забрудненими погонами забороняється.

Майка носиться під сорочкою з парадною (парадно-вихідною), повсякденною формою одягу, заправленою у штани.

Краватку класичну носять військовослужбовці офіцерського складу. Краватку-регат носять військовослужбовці рядового та сержантського складу із сорочкою і прикріплюють до неї затискач установленого зразка між третім і четвертим ґудзиком зверху. Зав’язана краватка повинна торкатися нижнім кінцем пряжки ременя. Краватка завжди повинна бути чистою і випрасуваною. Носити краватки, які вицвіли і не випрасувані, не дозволяється.

Військовослужбовці-жінки носять краватку-стрічку кольору основної тканини із застібкою (металевий гачок і петля).

Кашне носять акуратно заправленим під комір пальта, плаща, куртки зимової. Верхній край кашне при парадній (парадно-вихідній) формі одягу повинен рівномірно виступати над коміром на 1-2 см.

Рукавички обов’язково носять із зимовою парадною формою одягу. Рукавички білого кольору можуть видаватися військовослужбовцям, що беруть участь у параді. З іншими формами одягу носити рукавички необов’язково. Під час військового вітання рукавички не знімають. Військовослужбовцям дозволяється носити рукавички чорного кольору із зимовою парадно-вихідною, повсякденною та польовою формами одягу.

Рукавички шкіряні носять військовослужбовці офіцерського складу. Рукавички трикотажні носять військовослужбовці рядового та сержантського складу.

Аксельбант розміщується з правого боку та кріпиться під лацканом кітеля за нитяну петлю таким чином, щоб вузол знаходився зліва на рівні верхнього краю кишені з одного боку. З іншого краю аксельбанта до основи кітеля пришивається (двома строчками) петелька під правим погоном впритул до оздоблювальної строчки (мал. 20 додатка 4).

Під час особливих заходів парадна форма одягу може містити аксельбант та пояс парадний з пряжкою для всіх категорій військовослужбовців (мал. 17 додатка 4).

4. Взуття, шкарпетки

Взуття має бути кольору встановленого зразка, полагодженим і начищеним; черевики і напівчеревики мають бути акуратно зашнуровані. Носити взуття з пошкодженим верхом і зношеними підборами не дозволяється.

Капці казармені носять лише у казарменому приміщенні та лазні.

Шкарпетки літні (зимові) для парадної та повсякденної форми одягу мають бути чорного кольору, для польової форми - кольору оливи або чорного кольору. Носити вицвілі шкарпетки, невстановленого кольору і зразка забороняється.

5. Спорядження і зброя

Польове спорядження кожен військовослужбовець носить (розміщує) в індивідуальному порядку.

Пістолет носять на поясному ремені на правому стегні під кітелем; під час бойових (навчально-бойових) завдань, а також бойових чергувань та несення служби в добовому наряді - у кобурі пістолетній універсальній, яка має стропи MOLLE/PALS для кріплення на спорядження або пояс. Носити зброю з повсякденною формою одягу забороняється.

V. Правила носіння погонів, емблем та нарукавних і нагрудних знаків

1. Носіння погонів

1) погони за призначенням поділяються на погони для парадного (парадно-вихідного), повсякденного, польового обмундирування, а за способом кріплення - на погон-муфту та погон з текстильною застібкою (мал. 22-67 додатка 5);

2) погон-муфту (кольору тканини костюма) носять на пальтах зимових, куртках зимових, плащах демісезонних, кітелях, куртках, пуловерах, джемперах, сорочках.

Погони з текстильною застібкою носять на куртках зимових, на куртках спеціального одягу, а також предметах польової форми одягу. На сорочці-поло та куртці костюма-утеплювача фон погона повинен бути на тон темніше кольору тканини, знаки мають бути кольору тканини;

3) на погонах військовослужбовців офіцерського складу відповідно до військового звання розміщується знак розрізнення «зірка» золотистого кольору розміром 18 х 18 мм (для парадного, парадно-вихідного і повсякденного обмундирування) і темно-зеленого кольору (для польового обмундирування та спеціального одягу). На погонах до джемперів, сорочок та польового обмундирування дозволяються вишиті знаки розрізнення;

4) на погонах вищого офіцерського складу на відстані 5 мм від нижнього краю погона розміщується знак розрізнення «зубчатка» визначеного зразка.

На погонах старшого офіцерського складу на відстані 5 мм від нижнього краю погона кріпиться знак «плетінка» визначеного зразка.

Військове звання

Кількість зірок, шт.

Відстань від верхньої точки «зубчатки» до початку зірки, мм

Відстань від верхньої точки «плетінки» до початку зірки, мм

Відстань від нижнього краю муфти до початку знака, мм

Відстань між зірками, мм

Генерал-полковник

3

5

-

5

2

Генерал-лейтенант

2

5

-

5

2

Генерал-майор

1

5

-

5

-

Полковник

3

-

5

5

2

Підполковник

2

-

5

5

2

Майор

1

-

5

5

-

Капітан

4

-

-

10

2

Старший лейтенант

3

-

-

10

2

Лейтенант

2

-

-

10

2

Молодший лейтенант

1

-

-

10

-

5) зірки (ромбічні) розташовуються на погонах від генералів до молодших лейтенантів на поздовжній осьовій лінії. Розміщувати будь-які інші символи забороняється;

6) на погонах сержантів, старшин, старших солдатів відповідно до військового звання розміщуються знаки золотистого кольору для парадно-вихідної та повсякденної військової форми одягу і темно-зеленого кольору на погонах польового обмундирування та спеціального одягу;

Військове звання

Кількість шевронів,
шт.

Ширина шеврона,
мм

Сержанти та старші солдати

Старший прапорщик

Один діагональний вузький,
один широкий,
один дуговий

7
14
7

Прапорщик

Один діагональний широкий,
один дуговий

14
7

Старшина

Чотири діагональних вузьких,
один дуговий

7
7

Старший сержант

Чотири діагональних вузьких

7

Сержант

Три діагональних вузьких

7

Молодший сержант

Два діагональних вузьких

7

Старший солдат

Один діагональний вузький

7

7) на погонах до парадно-вихідного і повсякденного обмундирування курсантів навчальних закладів Держспецзв’язку на відстані 2 мм від нижнього краю погона розміщується знак курсанта золотистого (матового) кольору або темно-зеленого кольору для польової форми одягу, зразок якого наведено у Наказі № 132.

2. Розміщення емблем

1) емблеми, зразки яких наведено у Наказі № 132, військовослужбовці носять на комірах кітелів;

2) емблеми розміщують:

на комірі кітеля біля оздоблювальної строчки, що проходить вздовж зовнішнього і нижнього країв коміра. Осьова лінія емблеми має бути паралельною зовнішньому краю коміра;

на кітелях генералів нижче емблеми та паралельно верхньому краю оздоблювальної строчки - емблема вищого офіцерського складу у вигляді двох схрещених булав, зразок яких наведено у Наказі № 132.

3. Розміщення нарукавних та нагрудних знаків

1) нарукавні знаки військовослужбовців:

на зовнішньому боці лівого рукава нашивається гаптований нарукавний знак «Державний Прапор України», що має форму прямокутника розміром 30 х 45 мм (зразок знака наведено у Наказі № 132). Колір окантовки знака має відповідати кольору кітеля. Нашивається (кріпиться) на лівий рукав форми одягу всіх категорій військовослужбовців на відстані 60 мм нижче плечового шва;

на зовнішньому боці правого рукава на відстані 60 мм нижче плечового шва нашивається нарукавний знак військовослужбовців Держспецзв’язку чи навчального закладу Держспецзв’язку;

{Абзац третій підпункту 1 пункту 3 розділу V в редакції Наказу Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації № 176 від 28.03.2019}

курсанти на парадній (парадно-вихідній), повсякденній формі одягу на зовнішньому боці лівого рукава носять нарукавні знаки за курсами навчання;

2) нарукавні знаки військовослужбовців носять особи офіцерського, сержантського, старшинського та рядового складу - на кітелі, сорочці-поло та польовій формі одягу (крім білизни, сорочок, куртки, куртки зимової, плаща демісезонного, пальта зимового);

3) нарукавні знаки «Державний Прапор України» носять особи офіцерського, сержантського, старшинського та рядового складу - на всіх предметах форми одягу (крім білизни, сорочок та куртки зимової, плаща демісезонного);

4) нарукавні знаки за курсами навчання курсантів навчальних закладів Держспецзв’язку у вигляді діагоналі з галуна золотистого кольору на тканині зеленого кольору нашиваються (кріпляться) на зовнішньому боці лівого рукава парадно-вихідного пальта, кітеля на відстані 10 см вище початку рукава впритул до зовнішньої оздоблювальної строчки.

VІ. Правила носіння орденів, медалей, орденських стрічок і стрічок медалей на планках та інших відзнак на військовій формі одягу

1. З парадною формою одягу носять:

орден «Золота Зірка»;

ордени та медалі України;

нагрудні знаки до почесних звань України;

нагрудні знаки до державних премій України;

відзнаки Президента України;

заохочувальні відзнаки Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.

Дозволяється носити за власним бажанням:

відзнаки Верховної Ради України;

відзнаки Кабінету Міністрів України;

нагрудний знак «Ветеран війни - учасник бойових дій»;

пам’ятні нагрудні знаки територіальних вузлів урядового зв’язку Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України;

державні та відомчі нагороди іноземних держав;

нагороди Організації Об’єднаних Націй;

нагороди Організації Північноатлантичного договору;

державні та відомчі нагороди колишнього СРСР.

2. Нагороди розміщують:

на однобортному кітелі - так, щоб нижні краї колодок (стрічок) нижнього ряду були на рівні клапана нагрудної кишені у разі розміщення не більше п’яти в одному ряду. Якщо розміщуються два ряди і більше, нижній край колодок верхнього ряду розташовується по зрізу верхнього краю нижнього ряду;

на кітелі військовослужбовців-жінок - так, щоб верхній край верхнього ряду колодок (стрічок) знаходився нижче рівня кута лацкана на 70 мм у разі розміщення не більше п’яти в одному ряду. Якщо розміщуються два ряди і більше, нижній край колодок верхнього ряду розташовується по зрізу верхнього краю нижнього ряду.

3. Нагороди на колодках (стрічках), які носяться з лівого боку грудей (крім ордена «Золота Зірка»), розміщують горизонтальними рядами у порядку старшинства, починаючи з вищої. В одному ряду може бути не більше п’яти нагород, якщо стрічка завширшки 28 мм, та не більше чотирьох, якщо стрічка завширшки 35 мм. Кількість рядів може бути не більше трьох.

4. Нагороди, які носяться з правого боку грудей, розміщують горизонтальними рядами (не більше трьох нагород) від центру грудей до краю у порядку старшинства, починаючи з вищої. При цьому умовні центри знаків нагород мають бути на одному рівні. Відстань між рядами має становити 10-15 мм. Нагороди вирівнюються по верхньому зрізу кишені в центрі. У верхньому ряду не може бути більше нагород, ніж у нижньому. За наявності заохочувальних відомчих відзнак двох і більше ступенів носиться тільки відзнака вищого ступеня. Відстань між нагородами становить 3 мм.

5. Колодки (стрічки) нагород у верхньому ряду вирівнюють за верхніми краями колодок (стрічок) нижнього ряду зліва направо у порядку старшинства, починаючи з вищої.

6. Зірки орденів України носять з лівого боку грудей нижче знаків нагород на колодках (стрічках).

7. Знаки орденів України, які носяться на шийних стрічках, розміщують таким чином, щоб кільце, через яке проходить стрічка, знаходилося безпосередньо на вузлі краватки або трохи нижче нього. Стрічка має знаходитися під коміром сорочки. Одночасно дозволяється носити не більше двох знаків орденів на шийних стрічках, причому знак одного ордена може частково прикривати знак іншого.

8. Орден «Золота Зірка» носять з лівого боку грудей вище інших державних нагород України. При цьому знак ордена може частково прикривати колодки (стрічки) інших нагород.

9. Державні нагороди України та відзнаки Президента України носяться:

на шийній стрічці:

орден Свободи;

орден «За заслуги» І ступеня;

орден Богдана Хмельницького І ступеня;

орден «За мужність» І ступеня.

на лівому боці грудей:

орден «Золота Зірка» (розміщуються вище інших державних нагород);

орден «За заслуги» ІІ, ІІІ ступенів;

орден Героїв Небесної Сотні;

орден «За мужність» ІІ, ІІІ ступенів;

орден княгині Ольги І-ІІІ ступенів;

орден Данила Галицького;

відзнака Президента України - Хрест Івана Мазепи;

медаль «За військову службу Україні»;

медаль «За бездоганну службу» І-ІІІ ступенів;

медаль «Захиснику Вітчизни»;

медаль «За врятоване життя»;

відзнака Президента України - медаль «За працю і звитягу»;

відзнака Президента України - ювілейна медаль «20 років незалежності України»;

відзнака Президента України - ювілейна медаль «25 років незалежності України»;

відзнака Президента України - пам’ятна медаль «25 років виведення військ з Афганістану»;

відзнака Президента України «За участь в антитерористичній операції»;

відзнака Президента України «За гуманітарну участь в антитерористичній операції».

На лівому боці грудей нижче нагород на колодках (стрічках):

зірка ордена «За заслуги» I ступеня;

зірка ордена «За мужність» I ступеня.

На правому боці грудей:

орден Богдана Хмельницького ІІ, ІІІ ступенів;

нагрудний знак до почесного звання України;

нагрудний знак до Державної премії України.

Для ордена «Золота Зірка», ордена «За заслуги», відзнаки Президента України - ювілейної медалі «25 років незалежності України» передбачено мініатюри, які носять замість знака і зірки відповідного ордена (медалі) та розміщують з лівого боку грудей. Для відзнак Президента України «За участь в антитерористичній операції» та «За гуманітарну участь в антитерористичній операції» передбачено значки, які носять замість відзнаки і розміщують на лівому боці грудей.

Мініатюри ордена «Золота Зірка» носяться на парадно-вихідному (повсякденному) кітелі (тужурці), форменці (фланельці) і розташовуються вище планок орденських стрічок та стрічок медалей.

10. Нагрудний знак «Ветеран війни - учасник бойових дій» розташовується з правого боку грудей і розміщується вище державних нагород і відомчих відзнак, а за їх відсутності - на їх місці.

11. Порядок носіння заохочувальних відзнак Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України:

заохочувальні відзнаки Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України розміщують після державних нагород України та відзнак Президента України або нижче них;

відзнаки Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України у вигляді нагрудних знаків носять з правого боку грудей і розміщують у такій послідовності:

нагрудний знак «Почесна відзнака Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України»;

нагрудний знак «Відзнака Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України»;

нагрудний знак «За особливі заслуги».

12. Інші відзнаки Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України у вигляді медалей носять з лівого боку грудей і розміщують у такій послідовності:

нагрудний знак «Хрест заслуги» I, II ступенів;

нагрудний знак «За сприяння Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України»;

нагрудний знак «15 років спеціальному зв’язку України»;

нагрудний знак «80 років урядовому зв’язку»;

пам’ятний знак «25 років Держспецзв’язку»;

медаль «Ветеран служби» (нагрудний знак «Ветеран спеціального зв’язку»;

медаль «20 років сумлінної служби» (нагрудний знак «За бездоганну службу» I ступеня);

медаль «15 років сумлінної служби» (нагрудний знак «За бездоганну службу» II ступеня);

медаль «10 років сумлінної служби» (нагрудний знак «За бездоганну службу» III ступеня).

13. Почесні (пам’ятні) нагрудні знаки територіальних вузлів урядового зв’язку Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України розміщують після державних нагород України, відзнак Президента України та заохочувальних відзнак Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України або нижче них.

14. У разі одночасного носіння нагород Організації Об’єднаних Націй, Європейського Союзу та Організації Північноатлантичного договору нагороди Організації Об’єднаних Націй розміщують перед нагородами Європейського Союзу та Організації Північноатлантичного договору за часом нагородження.

15. З повсякденною формою одягу замість орденів, медалей, відзнак та нагрудних знаків, якщо це передбачено відповідними положеннями, на кітелі носять орденські стрічки та стрічки медалей, відзнак і нагрудних знаків на планках на лівому боці.

Якщо носять дві і більше орденських стрічки(ок) і стрічки(ок) медалей на планках, вони закріплюються в один ряд на загальній планці від центру грудей до краю. Стрічки, які не вміщуються на одній планці, переносяться на другу і так далі та прикріплюються нижче першої.

В одному ряду орденських стрічок і стрічок медалей на планках може бути не більше п’яти, якщо стрічка завширшки 28 мм, та не більше чотирьох, якщо стрічка завширшки 35 мм. Кількість рядів - не більше трьох.

За наявності заохочувальних відомчих відзнак двох і більше ступенів носиться стрічка тільки відзнаки вищого ступеня.

16. На пальті зимовому, на куртці зимовій, плащі демісезонному, пуловері, джемпері, сорочці, а також на робочій формі одягу орденські стрічки, стрічки медалей на планках та нагрудні знаки носити заборонено.

17. Нагрудний знак про закінчення навчального закладу носять по центру бантової складки правої нагрудної кишені, на кітелі військовослужбовців-жінок - на правому боці на відстані 70 мм від верхнього кута лацкана. За наявності у військовослужбовця нагрудних знаків двох і більше військових навчальних закладів носять тільки один нагрудний знак останнього закладу.

18. Нагрудний знак про закінчення військового ліцею дозволяється носити справа від нагрудного знака про закінчення вищого військового навчального закладу. На камуфльованій куртці нагрудний знак про закінчення військового ліцею розміщується над правою нагрудною кишенею так, щоб його нижній край торкався нагрудного знака з прізвищем та знаходився по центру кишені.

Нагрудний знак про закінчення цивільного вищого навчального закладу (університету, інституту) дозволяється носити у разі відсутності нагрудного знака про закінчення вищого військового навчального закладу.

19. Нагрудний знак «Воїн-спортсмен» носять:

на кітелі - на правій нагрудній кишені після нагрудного знака про закінчення навчального закладу;

на камуфльованій куртці - над правою нагрудною кишенею так, щоб його нижній край торкався нагрудного знака з прізвищем.

Директор Департаменту
логістики Адміністрації
Держспецзв’язкуВ.М. Мокренко


Додаток 1
до Правил носіння військової форми
одягу та знаків розрізнення
військовослужбовцями
Державної служби спеціального зв’язку
та захисту інформації України
(пункт 1 розділу ІІІ)

ПОЛЬОВА ФОРМА
одягу військовослужбовців Держспецзв’язку

Мал. 1. 1-ППД-Л

Мал. 2. 5-ППД-Д

Мал. 3. 6-ППД-Д

Мал. 4. 7-ППД-З

Мал. 5. 8-ППД-З

Мал. 6. 1-Б-НБ-Л

Мал. 7. 1-Б-НБ-Л

Мал. 8. 1-Б-НБ-Л

Мал. 9. 5-Б-НБ-З

Мал. 10. Розміщення предметів спорядження військовослужбовця Держспецзв’язку

Мал. 11. 1-ППД-Л


Додаток 2
до Правил носіння військової форми
одягу та знаків розрізнення
військовослужбовцями
Державної служби спеціального зв’язку
та захисту інформації України
(підпункт 5 пункту 2 розділу ІІІ)

НАРУКАВНІ ЗНАКИ
відповідно до курсів навчання курсантів навчального закладу Держспецзв’язку

Належність

Номер малюнка

Нарукавний знак

1

2

3

4

1 курс

мал. 12

До парадної та повсякденної форм одягу

До польової форми одягу

2 курс

мал. 13

До парадної та повсякденної форм одягу

До польової форми одягу

3 курс

мал. 14

До парадної та повсякденної форм одягу

До польової форми одягу

4 курс

мал. 15

До парадної та повсякденної форм одягу

До польової форми одягу

5 курс

мал. 16

До парадної та повсякденної форм одягу

До польової форми одягу

Розміри та припустимі відхилення нарукавних знаків

Номер малюнка

Розміри нарукавних знаків

загальна висота, мм

висота сторін, мм

довжина діагоналі, мм

ширина діагоналі, мм

мал. 12

35 ± 1

20 ± 1

57 ± 1

15 ± 1

мал. 13

45 ± 1

30 ± 1

57 ± 1

15 ± 1

мал. 14

55 ± 1

45 ± 1

57 ± 1

15 ± 1

мал. 15

80 ± 1

60 ± 1

57 ± 1

15 ± 1

мал. 16

95 ± 1

75 ± 1

57 ± 1

15 ± 1


Додаток 3
до Правил носіння військової форми
одягу та знаків розрізнення
військовослужбовцями
Державної служби спеціального зв’язку
та захисту інформації України
(підпункт 5 пункту 2 розділу ІІІ)

1. Нарукавний знак «Державний Прапор України» (праве та ліве передпліччя в місці, передбаченому конструкцією).
2. Нарукавний знак підрозділу Держспецзв’язку (в місці, передбаченому конструкцією).
3. Нарукавний знак або знак за курсами навчання (в місці, передбаченому конструкцією).
4. Знаки розрізнення військових звань.
5. Нагрудний знак з прізвищем військовослужбовця або групою крові та резус-фактором (в місці, передбаченому конструкцією).
6. Нагрудний знак «Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України»


Додаток 4
до Правил носіння військової форми
одягу та знаків розрізнення
військовослужбовцями
Державної служби спеціального зв’язку
та захисту інформації України
(пункт 3 розділу ІV)

РЕМЕНІ ТА АКСЕСУАРИ
військовослужбовців Держспецзв’язку

№ з/п

Назва предмета

Зображення предмета

1

2

3

1

Пояс парадний з пряжкою


мал. 17

2

Ремінь до штанів


мал. 18

3

Ремінь брючний для польової форми одягу


мал. 19

4-1

Аксельбант для офіцерів


мал. 20

5-2

Табличка з прізвищем військово-службовця


мал. 21

__________
Примітки:


1. Право на носіння мають генерали, адмірали та офіцери на парадах, під час вручення державних нагород, бойових прапорів, складання Військової присяги, у складі почесної варти, у дні свят на урочистих заходах, офіційних прийомах і під час покладання вінків до пам’ятників і на могили воїнів.
2. Право на носіння мають генерали, адмірали, офіцери, сержанти і старшини; обов’язково на урочистих засіданнях, офіційних прийомах, а також в інших випадках за рішенням начальника підрозділу Держспецзв’язку.
Розміщуються на правому боці:
на кітелі - в центрі клапана кишені від краю шва;
на джемпері - на рівні нагрудної кишені;
на сорочці - в центрі клапана кишені від краю шва.


Додаток 5
до Правил носіння військової форми
одягу та знаків розрізнення
військовослужбовцями
Державної служби спеціального зв’язку
та захисту інформації України
(підпункт 1 пункту 1 розділу V)

ПОГОНИ
вищого офіцерського складу Держспецзв'язку

Генерал-полковник

Мал. 22. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 23. До польової форми одягу

Генерал-лейтенант

Мал. 24. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 25. До польової форми одягу

Генерал-майор

Мал. 26. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 27. До польової форми одягу

Погони старшого офіцерського складу

Полковник

Мал. 28. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 29. До польової форми одягу

Підполковник

Мал. 30. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 31. До польової форми одягу

Майор

Мал. 32. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 33. До польової форми одягу

Погони молодшого офіцерського складу

Капітан

 

 

Мал. 34. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 35. До польової форми одягу

Старший лейтенант

Мал. 36. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 37. До польової форми одягу

Лейтенант

 

 

Мал. 38. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 39. До польової форми одягу

Молодший лейтенант

Мал. 40. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 41. До польової форми одягу

Погони сержантського складу

Старший прапорщик

Мал. 42. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 43. До польової форми одягу

Прапорщик

Мал. 44. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 45. До польової форми одягу

Старшина

Мал. 46. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 47. До польової форми одягу

Старший сержант

Мал. 48. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 49. До польової форми одягу

Сержант

Мал. 50. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 51. До польової форми одягу

Молодший сержант

Мал. 52. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 53. До польової форми одягу

Погони рядового складу

Старший солдат

Мал. 54. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 55. До польової форми одягу

Солдат

Мал. 56. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 57. До польової форми одягу

Погони курсантів військового навчального закладу Держспецзв'язку

Старший сержант

Мал. 58. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 59. До польової форми одягу

Сержант

Мал. 60. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 61. До польової форми одягу

Молодший сержант

Мал. 62. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 63. До польової форми одягу

Старший курсант

Мал. 64. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 65. До польової форми одягу

Курсант

Мал. 66. До парадної, повсякденної форм одягу, сорочок кольору "тан" та білого кольору

Мал. 67. До польової форми одягу
вгору