Ухвала Конституційного Суду України
про припинення конституційного провадження
у справі за конституційним поданням
109 народних депутатів України щодо
відповідності Конституції України
(конституційності) положень
статей 33, 62, 68 Закону України
"Про Державний бюджет України на 2000 рік"
та Додатка N 2 до цього Закону
розглянув на пленарному засіданні справу за конституційним поданням 109 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України 254к/96-ВР (конституційності) положень статей 33, 62, 68 Закону України "Про Державний бюджет України на 2000 рік" 1458-14 та Додатка N 2 до цього Закону.
1. В конституційному поданні до Конституційного Суду України група народних депутатів України порушує питання про визнання такими, що не відповідають Конституції України 254к/96-ВР (є неконституційними), положень статей 33, 62, 68 Закону України "Про Державний бюджет України на 2000 рік" 1458-14 (далі - Закон) та Додатка N 2 до цього Закону.
На їх думку, прийнявши цей Закон 1458-14 , Верховна Рада України порушила статті 3, 8, 22, 43, 45, 46, 48, 49, 53, 64 Конституції України 254к/96-ВР , яка не допускає звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод людини і громадянина.
Названим Законом 1458-14 зупинено дію окремих положень законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" 3551-12 , "Про статус ветеранів військової служби та їх соціальний захист" 203/98-ВР , "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" 2011-12 щодо соціальних гарантій та пільг окремим категоріям громадян без скасування відповідних норм названих законів. Це, зокрема: безкоштовний капітальний ремонт жилих приміщень певним категоріям громадян, надання кредитів та позик, безоплатне або пільгове встановлення та користування телефоном, санаторно-курортне лікування, пільгове забезпечення житлом, комунальними послугами, транспортом, виплата грошової компенсації.
Закон 1458-14 не передбачає виплат надбавок педагогічним працівникам за вислугу років і на погашення заборгованості із заробітної плати вчителям, виплати стипендій. Значно меншу суму - 3,39 відсотка валового внутрішнього продукту (замість встановлених Законом України "Про освіту" 1060-12 10 відсотків), передбачено на фінансування освіти, чим знехтувано встановлені статтею 53 Конституції України 254к/96-ВР відповідні права громадян.
За Законом 1458-14 розмір середньомісячної зарплати - 90 гривень, менший за встановлену парламентом межу малозабезпеченості на 1999 рік - 118,3 гривні, а мінімальний розмір пенсії становить 24,9 гривні.
На виплату разової допомоги ветеранам війни спрямовується лише 19 відсотків від розміру, встановленого Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" 3551-12 . При цьому суму такої допомоги зменшено з 74,7 - 249 гривень до 40 - 150 гривень.
2. Попереднє вивчення матеріалів конституційного подання засвідчило, що за формою і змістом воно відповідає вимогам Конституції України 254к/96-ВР і Закону України "Про Конституційний Суд України" 422/96-ВР , а порушене народними депутатами України питання згідно з пунктом 1 статті 150 Конституції України 254к/96-ВР , пунктом 1 статті 13 Закону України "Про Конституційний Суд України" 422/96-ВР підвідомче Конституційному Суду України. У зв'язку з цим Колегія суддів Конституційного Суду України з конституційних подань ухвалила відкрити конституційне провадження у цій справі. Справу було винесено на розгляд пленарного засідання Конституційного Суду України.
3. Відповідно до статті 150 Конституції України 254к/96-ВР до повноважень Конституційного Суду України належить вирішення питань про відповідність Конституції України 254к/96-ВР (конституційність) чинних законів.
У конституційному поданні народні депутати України просять визнати такими, що не відповідають Конституції України 254к/96-ВР (є неконституційними), положення статей 33, 62, 68 Закону України "Про Державний бюджет України на 2000 рік" 1458-14 , які передбачали зупинення дії деяких норм окремих законів лише на 2000 рік. Законом України "Про Державний бюджет України на 2001 рік" 2120-14 , прийнятим Верховною Радою України 7 грудня 2000 року, чинність оспорюваних норм на 2001 рік не продовжено. З цього випливає, що строк дії статей 33, 62, 68 Закону України "Про Державний бюджет України на 2000 рік" 1458-14 закінчився, і тому вони не підлягають розгляду Конституційним Судом України.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 147, 150 Конституції України 254к/96-ВР , статтями 13, 45, 51 Закону України "Про Конституційний Суд України" 422/96-ВР , Конституційний Суд України
1. Припинити конституційне провадження у справі за конституційним поданням 109 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України 254к/96-ВР (конституційності) положень статей 33, 62, 68 Закону України "Про Державний бюджет України на 2000 рік" 1458-14 та Додатка N 2 до цього Закону на підставі пункту 3 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" 422/96-ВР - непідвідомчість Конституційному Суду України питань, порушених у конституційному поданні.