Документ v2037359-14, поточна редакція — Прийняття від 23.10.2014

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

ПОСТАНОВА

від 23 жовтня 2014 року № 2037

Про скаргу Бондаря К.В., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 22 жовтня 2014 року за № 21-36-39607

До Центральної виборчої комісії 22 жовтня 2014 року надійшла скарга Бондаря Костянтина Віталійовича, довіреної особи кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 150 Лисенка Олександра Ігоровича, суб’єктом оскарження в якій визначено кандидата у народні депутати України в цьому ж окрузі Жеваго Костянтина Валентиновича.

У скарзі суб’єкт звернення просить визнати дії кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 150 Жеваго К.В. такими, що не відповідають вимогам Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон), та винести рішення про попередження вказаному кандидату.

Свої вимоги Бондар К.В. обґрунтовує тим, що в щотижневій газеті "Рідна Полтавщина" (№ 3 (003) від 16 жовтня 2014 року) на першій сторінці розміщена стаття під заголовком "Справді народний депутат - Костянтин Жеваго" разом із фотографією суб’єкта оскарження та зазначенням "округ № 150". У статті наведено статистику опитування мешканців регіону, згідно з якою 64 % опитаних мають намір голосувати за Жеваго К.В., а також зазначено про допомогу суб’єкта оскарження у ремонті бюджетних установ, установленні дитячих майданчиків.

На думку суб’єкта звернення зі скаргою, вказана стаття має на меті спонукати виборців голосувати за кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 150 Жеваго К.В. та свідчить про порушення частини першої статті 67, частини десятої статті 71 Закону щодо зазначення передбачених цими положеннями Закону відомостей при оприлюдненні результатів опитування громадської думки.

Також суб’єкт звернення зі скаргою вказує на те, що у наявних у зазначеній газеті публікаціях "Математичний подарунок", "Допомога сягає найвіддаленіших сіл", "У Пришибі відкрився оновлений клуб" міститься інформація про надання фінансової та матеріальної допомоги суб’єктом оскарження окремим бюджетним закладам та установам, що, на думку суб’єкта звернення зі скаргою, свідчить про порушення Жеваго К.В. обмежень щодо ведення передвиборної агітації, встановлених частиною чотирнадцятою статті 74 Закону.

Разом з тим, наявність у вищевказаних публікаціях ознак передвиборної агітації за кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 150 Жеваго К.В. суб’єктом звернення зі скаргою розцінюється як недотримання вказаним кандидатом вимог частини шостої статті 73 Закону щодо публікації кандидатами у народні депутати України агітаційних матеріалів у друкованих засобах масової інформації за рахунок коштів свого виборчого фонду, а також частини двадцять третьої статті 74 Закону, якою встановлено заборону виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про замовника друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, установу, яка здійснили друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.

На підтвердження зазначеного суб’єкт звернення зі скаргою додав оригінал щотижневої газети "Рідна Полтавщина" № 3 за 16 жовтня 2014 року, а також акт від 18 жовтня 2014 року, складений та підписаний кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 150 Лисенком О.І. та двома громадянами України, відповідно до якого ними виявлено розповсюдження зазначеної газети 18 жовтня 2014 року на перехресті вулиць Конституції та Миру міста Комсомольськ Полтавської області групою агітаторів за кандидата у народні депутати України в зазначеному окрузі Жеваго К.В.

На виконання частини десятої статті 111 Закону копію скарги з доданими до неї матеріалами 23 жовтня 2014 року надіслано суб’єкту оскарження та ТОВ "Медіа Бренд", яке суб’єкт звернення зі скаргою визнав необхідним залучити до розгляду скарги як заінтересовану особу. Суб’єкта оскарження та заінтересовану особу повідомлено про можливість подати письмові пояснення по суті скарги.

На момент розгляду скарги пояснення суб’єкта оскарження та заінтересованої особи до Центральної виборчої комісії не надходили.

Вивчивши скаргу та додані до неї матеріали, Центральна виборча комісія зазначає.

Постановою Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року № 1267 "Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, висунутих Радикальною Партією Олега Ляшка, в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року" зареєстровано кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 150 Лисенка Олександра Ігоровича.

Постановою Центральної виборчої комісії від 6 жовтня 2014 року № 1478 "Про реєстрацію довірених осіб кандидатів у народні депутати України, зареєстрованих в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року"Бондаря Костянтина Віталійовича зареєстровано довіреною особою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 150 Лисенка О.І.

Постановою Центральної виборчої комісії від 16 вересня 2014 року № 953 "Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, які балотуються в одномандатних виборчих округах у порядку самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року" зареєстровано кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 150 Жеваго Костянтина Віталійовича.

За змістом частин першої та другої статті 108 Закону та пунктів 2.1, 2.2 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 31 липня 2012 року № 133 (далі - Порядок), довірена особа кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі може оскаржити до виборчої комісії, зокрема, дії кандидата у народні депутати України. Частиною восьмою вказаної статті Закону та пунктом 3.4 Порядку передбачено, що скарга на дії чи бездіяльність кандидата у народні депутати України може бути подана до Центральної виборчої комісії.

Таким чином, Комісія зазначає, що згідно зі статтею 108 Закону скаргу подано належним суб’єктом звернення зі скаргою до належного суб’єкта розгляду скарги.

Разом з тим, відповідно до частин першої, четвертої статті 109 Закону скарга до виборчої комісії може бути подана суб’єктом звернення зі скаргою протягом п’яти днів після прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності суб’єктом оскарження.

Днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги виборчою комісією.

Строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення виборчою комісією без розгляду відповідно до частини другої статі 111 Закону.

З поданого суб’єктом звернення зі скаргою примірника щотижневої газети "Рідна Полтавщина" вбачається, що його виготовлено 16 жовтня 2014 року.

За таких обставин допущені, на думку суб’єкта звернення зі скаргою, дії суб’єкта оскарження щодо підкупу виборців, публікації опитування громадської думки без зазначення обов’язкових відомостей, передбачених частиною першою статті 67 та частиною десятою статті 71 Закону, публікації агітаційних матеріалів не за рахунок виборчого фонду кандидата та без укладання відповідної угоди, виготовлення друкованих матеріалів передвиборної агітації без зазначення відомостей про замовника цих матеріалів, установу, яка здійснили друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, могли відбуватися до 16 жовтня 2014 року включно.

Скаргу до Центральної виборчої комісії подано 22 жовтня 2014 року.

Таким чином, скаргу Бондаря К.В. у частині визнання дій кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 150 Жеваго К.В. такими, що не відповідають вимогам частини першої статті 67, частини десятої статті 71, частини чотирнадцятої статті 74 Закону, а також частини двадцять третьої статті 74 Закону щодо виготовлення друкованих матеріалів передвиборної агітації без передбачених цим положенням Закону відомостей, подано з порушенням строку оскарження, встановленого статтею 109 Закону.

Відповідно до частини десятої статті 111 Закону виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана з порушенням строків оскарження, встановлених статтею 109 Закону.

Враховуючи викладене, скарга Бондаря К.В. у вищевказаній частині підлягає залишенню без розгляду по суті.

Розглянувши скаргу в частині визнання дій кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 150 Жеваго К.В. стосовно розповсюдження друкованих матеріалів газети "Рідна Полтавщина" такими, що не відповідають вимогам частини двадцять третьої статті 74 Закону, Центральна виборча комісія встановила.

Частиною першою, пунктом 5 частини другої статті 61 Закону визначено, що Центральна виборча комісія приймає рішення про попередження кандидату в народні депутати України у разі порушення кандидатом обмежень щодо проведення передвиборної агітації.

Передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб’єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України (частина перша статті 68 Закону).

Обмеження щодо ведення передвиборної агітації встановлено статтею 74 Закону, частиною двадцять третьою якої заборонено розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про їх замовника, установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.

Згідно з абзацом першим статті 1 Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" друковані засоби масової інформації (преса) в Україні - це періодичні і такі, що продовжуються, видання, які виходять під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію.

У газеті "Рідна Полтавщина" зазначено, що це щотижнева газета Полтавської області, свідоцтво серія КВ 18462-7262Р, видане Державною реєстраційною службою України в місті Києві.

Отже, вказана газета є друкованим засобом масової інформації, а відтак не є друкованим матеріалом передвиборної агітації кандидата у народні депутати України.

Відповідно до частин першої - третьої статті 112 Закону докази, на підставі яких виборча комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення суб’єкта звернення зі скаргою, суб’єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інші обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги, надають виборчій комісії суб’єкт звернення зі скаргою, суб’єкт оскарження, заінтересовані особи.

Якщо суб’єкт звернення, суб’єкт оскарження чи заінтересована особа не надасть докази для підтвердження обставин, на які він посилається, виборча комісія вирішує справу на основі наявних доказів.

Доказів того, що оскаржувані дії стосовно розповсюдження друкованих матеріалів передвиборної агітації були вчинені саме кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 150 Жеваго К.В., до скарги не додано.

Частиною другою статті 61 Конституції України передбачено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.

Таким чином, порушення суб’єктом оскарження обмежень щодо ведення передвиборної агітації суб’єктом звернення зі скаргою не доведено. З доданих до скарги матеріалів неможливо встановити, чи мали місце оскаржувані дії суб’єкта оскарження, як це вимагається пунктом 1 частини третьої статті 113 Закону.

З огляду на викладене підстави для задоволення скарги Бондаря К.В. у частині визнання дій кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 150 Жеваго К.В. такими, що не відповідають вимогам Закону, та прийняття рішення про попередження вказаному кандидату відсутні.

Враховуючи викладене, відповідно до частини другої статті 61, статті 68, частини двадцять третьої статті 74, статей 108 - 113 Закону України "Про вибори народних депутатів України", керуючись статтями 11 - 13, частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скаргу Бондаря Костянтина Віталійовича, довіреної особи кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 150 Лисенка Олександра Ігоровича, зареєстрованої в Центральній виборчій комісії 22 жовтня 2014 року за № 21-36-39607, у частині визнання дій кандидата у народні депутати України в цьому окрузі Жеваго К.В. такими, що не відповідають вимогам частини першої статті 67, частини десятої статті 71, частин чотирнадцятої, двадцять третьої статті 74 Закону щодо виготовлення друкованих матеріалів передвиборної агітації без передбачених цим положенням Закону відомостей, залишити без розгляду.

2. У задоволенні скарги в іншій частині відмовити.

3. Копії цієї постанови надіслати Бондарю К.В., довіреній особі кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 150 Лисенка О.І., кандидату в народні депутати України в цьому ж окрузі Жеваго К.В. та ТОВ "Медіа Бренд".

4. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Голова
Центральної виборчої комісії


М.ОХЕНДОВСЬКИЙвгору