Про затвердження Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на принципах стимулюючого регулювання
Зміст документа
- НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ ПОСТАНОВА 14.09.2017 № 1132
- Про затвердження Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на принципах стимулюючого регулювання
- Відповідно до статті 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", статей 6 та 10 ...
- 1. Затвердити Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на принципах стимулюючого регулювання, що додається.
- 2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 02 листопада 2012 ро...
- 3. Ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування в офіційному друкованому виданні - газеті "Урядовий кур'єр".
- ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.09 2017 № 1132
- ПОРЯДОК формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на принципах стимулюючого регулювання
- 1. Загальні положення
- 1.1. Цей Порядок установлює механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на принципах стимулюючого регулювання (далі - стим...
- 1.2. Обов'язковими умовами переходу до стимулюючого регулювання у сфері централізованого водопостачання та/або водовідведення і застосування цього Порядку є:
- 1) проведення одноразово суб'єктом оціночної діяльності незалежної оцінки активів, що використовуються для провадження господарської діяльності з централізов...
- 2) наявність встановлених (не пізніше ніж за 12 місяців до дати реєстрації заяви про наміри встановлення тарифів на централізоване водопостачання та/або водо...
- 3) наявність у ліцензіата довгострокової інвестиційної програми, погодженої відповідним органом місцевого самоврядування, що подається на схвалення до НКРЕКП...
- 4) наявність документів, що підтверджують наміри ліцензіата залучити кошти для фінансування довгострокової інвестиційної програми;
- 5) наявність погодження відповідного органу місцевого самоврядування щодо застосування ліцензіатом тарифів на централізоване водопостачання та/або водовідвед...
- 1.3. Виконання обов'язкових умов переходу до стимулюючого регулювання у сфері централізованого водопостачання та/або водовідведення і застосування цього Поря...
- 1.4. У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:
- амортизація - систематичний розподіл регуляторної бази активів, що розраховується з урахуванням визначених НКРЕКП для цілей стимулюючого регулювання груп акт...
- базовий рік - рік, що передує першому року регуляторного періоду;
- витрати загального призначення - витрати, пов'язані з провадженням ліцензіатом більше ніж одного виду господарської діяльності, що розподіляються між видами ...
- інші види господарської діяльності - усі види господарської діяльності ліцензіата, крім ліцензованих видів діяльності з централізованого водопостачання та/аб...
- контрольовані операційні витрати - операційні витрати, величина яких залежить від управлінських рішень ліцензіата;
- ліцензовані види діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення - централізоване водопостачання та/або водовідведення;
- неконтрольовані операційні витрати - операційні витрати, на які ліцензіат не має визначального впливу та які розраховуються на основі показників, що встановл...
- очікуване значення - значення величини (витрат, обсягів тощо) поточного року, що розраховується до його завершення як сума фактичних величин (витрат, обсягів...
- показник ефективності - цільове завдання щодо щорічного зменшення контрольованих операційних витрат з метою поступового скорочення неефективних витрат ресурс...
- прогнозний необхідний дохід - дохід, що визначається згідно з цим Порядком на підставі прогнозних значень параметрів розрахунку доходу та параметрів регулюва...
- прогнозні значення - значення, що враховуються при розрахунку прогнозного необхідного доходу і тарифів на централізоване водопостачання та/або водовідведення...
- регуляторний період - період часу між двома послідовними переглядами прогнозного необхідного доходу, параметрів регулювання, що мають довгостроковий термін д...
- скоригований необхідний дохід - прогнозний необхідний дохід, що визначається згідно з цим Порядком з урахуванням відхилень фактичних значень параметрів розра...
- тариф на централізоване водопостачання та/або водовідведення - вартість одиниці (1 куб. м) централізованого водопостачання та/або водовідведення відповідної ...
- цільові показники якості - завдання щодо забезпечення якості провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення та ...
- Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у законах України "Про природні монополії" і "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення".
- 1.5. Розрахунок тарифів здійснюється окремо за ліцензованими видами діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення.
- 1.6. З метою формування тарифів на централізоване водопостачання та/або водовідведення на принципах стимулюючого регулювання витрати (крім амортизації та вит...
- 1.7. Групування витрат здійснюється за такими статтями: прямі витрати, загальновиробничі витрати, адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні...
- 1.8. Якщо ліцензіат провадить (має намір провадити) інші види господарської діяльності, він здійснює розподіл витрат загального призначення (загальновиробнич...
- 1) розподіл витрат загального призначення на витрати, що будуть у цілому включені до тарифів на централізоване водопостачання та/або водовідведення, та витра...
- 2) розподіл витрат загального призначення, що будуть включені у цілому до тарифів на централізоване водопостачання та/або водовідведення, для формування тари...
- 1.9. Загальновиробничі витрати розподіляються між ліцензованими видами діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення пропорційно до прям...
- 1.10. Адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні витрати розподіляються між ліцензованими видами діяльності з централізованого водопостачанн...
- 1.11. Для розподілу витрат загального призначення ліцензіат може застосувати інші бази розподілу ніж зазначено в пунктах 1.9 та 1.10 цієї глави, обрані із пе...
- 1.12. Бази розподілу витрат загального призначення, що застосовуються ліцензіатом, зазначаються в окремому положенні (внутрішньому документі) або розділі роз...
- 1.13. Ліцензіат забезпечує ведення обліку окремо за кожним видом господарської діяльності.
- 1.14. Розрахунок необхідного доходу від провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення здійснюється до початку ...
- 1) встановлюються значення визначених у пункті 1.15 цієї глави параметрів регулювання, що мають довгостроковий термін дії та є незмінними протягом регуляторн...
- 2) визначаються прогнозні значення параметрів розрахунку необхідного доходу;
- 3) розраховується прогнозний необхідний дохід ліцензіата на кожний рік регуляторного періоду на основі значень параметрів регулювання, що мають довгострокови...
- 1.15. НКРЕКП встановлює значення наступних параметрів регулювання, що мають довгостроковий термін дії:
- цільовий показник технологічних витрат води;
- цільовий показник втрат води;
- цільовий показник питомих витрат електроенергії на технологічні потреби;
- показник ефективності (починаючи з другого регуляторного періоду);
- цільові показники якості (починаючи з другого регуляторного періоду);
- регуляторну норму доходу.
- 1.16. Параметри регулювання, що мають довгостроковий термін дії, які визначаються НКРЕКП індивідуально для кожного ліцензіата, встановлюються постановою НКРЕ...
- 1.17. Параметри регулювання, що мають довгостроковий термін дії та є однаковими для всіх ліцензіатів, встановлюються постановою НКРЕКП, дія якої поширюється ...
- 1.18. Прогнозні значення параметрів розрахунку необхідного доходу визначаються відповідно до:
- 1) прогнозу економічного і соціального розвитку України, схваленого Кабінетом Міністрів України, зокрема:
- індексу споживчих цін;
- індексу цін виробників промислової продукції;
- показника середньомісячної заробітної плати працівників (номінальної).
- На підставі показника середньомісячної заробітної плати працівників (номінальної) розраховується індекс середньомісячної заробітної плати працівників (ІСЗПt)...
- За наявності прогнозу індексу споживчих цін, індексу цін виробників промислової продукції та показника середньомісячної заробітної плати працівників (номінал...
- 2) поданих ліцензіатом до НКРЕКП:
- довгострокової інвестиційної програми. Ліцензіат подає довгострокову інвестиційну програму на період не менше ніж 3 роки для першого регуляторного періоду та...
- планів централізованого водопостачання та/або водовідведення, узгоджених органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених Законом Украї...
- 1.19. Значення показників планів централізованого водопостачання та/або водовідведення визначаються на підставі техніко-економічних розрахунків з урахуванням...
- 1.20. Ліцензіат подає обґрунтування та підтверджуючі документи щодо техніко-економічних факторів, урахованих при формуванні планів централізованого водопоста...
- 1.21. Обсяги технологічних витрат та втрат води, що враховуються при складанні планів централізованого водопостачання, визначаються з урахуванням фактичних д...
- 1.22. Цільовий показник технологічних витрат води (ЦП-вит) встановлюється НКРЕКП на кожний рік регуляторного періоду шляхом розрахунку індивідуального завдан...
- 1.23. Цільовий показник втрат води (ЦП-вт) встановлюється НКРЕКП на кожний рік регуляторного періоду шляхом розрахунку індивідуального завдання щодо скорочен...
- 1.24. Протягом регуляторного періоду щорічно проводиться коригування прогнозного необхідного доходу, що встановлюється на наступний рік регуляторного періоду...
- 2. Визначення необхідного доходу від провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення
- 2.1. Прогнозний необхідний дохід (ПНДt) розраховується до початку регуляторного періоду на кожний рік регуляторного періоду окремо для централізованого водоп...
- 2.2. При розрахунку прогнозного необхідного доходу від провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення не врахов...
- 2.3. До складу неконтрольованих операційних витрат включаються тільки ті витрати, що безпосередньо пов'язані із провадженням господарської діяльності з центр...
- витрати на товари, роботи та послуги, ціни (тарифи) на які підлягають державному регулюванню (у тому числі витрати на придбання води в інших суб'єктів господ...
- витрати на податки, збори та інші передбачені законодавством обов'язкові платежі (у тому числі внески на регулювання), крім податку на прибуток підприємств т...
- витрати на оренду цілісних майнових комплексів у частині активів, що використовуються для провадження господарської діяльності з централізованого водопостача...
- витрати на обов'язкове страхування, крім витрат на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (єдиний соціальний внесок);
- інші витрати, на які ліцензіат не має визначального впливу та які розраховуються на основі показників, що встановлюються відповідно до положень чинного закон...
- 2.4. Неконтрольовані операційні витрати виділяються у складі прямих, загальновиробничих, адміністративних, витрат на збут та інших операційних витрат.
- 2.5. Обсяг неконтрольованих операційних витрат на кожний рік регуляторного періоду розраховується ліцензіатом та встановлюється НКРЕКП на рівні, що враховує ...
- 2.6. У разі відхилення прогнозних значень неконтрольованих операційних витрат від фактичних значень неконтрольованих операційних витрат ці витрати підлягають...
- 2.7. Контрольовані операційні витрати включають витрати, пов'язані із провадженням господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідв...
- 2.8. До складу контрольованих операційних витрат включаються:
- 1) прямі матеріальні витрати, у тому числі:
- витрати на реагенти для очищення і знезараження питної води або стічних вод;
- матеріальні витрати на ремонт господарським способом активів, які використовуються для провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання...
- інші прямі матеріальні витрати, пов'язані з використанням сировини, основних і допоміжних матеріалів, запасних частин, придбаних комплектувальних виробів, на...
- 2) прямі витрати на оплату праці виробничого персоналу, безпосередньо залученого до технологічного процесу централізованого водопостачання та/або водовідведе...
- 3) інші прямі витрати:
- відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування виробничого персоналу, безпосередньо залученого до технологічного процесу централізованого...
- витрати на ремонт підрядним способом активів, які використовуються для провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідв...
- інші прямі витрати, до складу яких включаються всі необхідні виробничі витрати, що можуть бути безпосередньо віднесені до господарської діяльності з централі...
- 4) загальновиробничі витрати, крім амортизації необоротних активів загальновиробничого призначення та витрат, які визначені неконтрольованими відповідно до п...
- 5) адміністративні витрати, крім амортизації необоротних активів загальногосподарського призначення та витрат, які визначені неконтрольованими відповідно до ...
- 6) витрати на збут, крім амортизації необоротних активів, задіяних у збуті централізованого водопостачання та/або водовідведення, і витрат, які визначені нек...
- 7) інші операційні витрати, крім витрат, які визначені неконтрольованими відповідно до пункту 2.3 цієї глави. До складу інших операційних витрат включаються ...
- 2.9. У випадку якщо ліцензіат провадить (має намір провадити) інші види господарської діяльності, контрольовані та неконтрольовані операційні витрати, крім п...
- 2.10. Обсяг контрольованих операційних витрат на перший рік регуляторного періоду розраховується ліцензіатом та встановлюється НКРЕКП на рівні, що враховує р...
- 2.11. Витрати на реагенти для очищення і знезараження питної води або стічних вод визначаються виходячи з прогнозних обсягів подачі води в мережу або пропуск...
- 2.12. Витрати на оплату праці персоналу на перший рік регуляторного періоду плануються відповідно до Закону України "Про оплату праці" і включають основну за...
- 2.13. Відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування персоналу на перший рік регуляторного періоду визначаються відповідно до витрат на о...
- 2.14. Витрати на ремонт активів, які використовуються для провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення та вкл...
- 2.15. Обсяг контрольованих операційних витрат (ОВкt) на кожний рік регуляторного періоду (крім першого року регуляторного періоду) розраховується до початку ...
- 2.16. Показник ефективності визначає завдання щодо зменшення обсягу контрольованих операційних витрат на кожний рік регуляторного періоду індивідуально для к...
- 2.17. Визначення показника ефективності базується на результатах порівняльного аналізу (бенчмаркінгу) суб'єктів господарювання, що провадять діяльність з цен...
- 2.18. Максимальне щорічне значення показника ефективності не може перевищувати 5 %.
- 2.19. Методичні підходи до визначення показника ефективності наведені в додатку 3 до цього Порядку.
- 2.20. Базові рівні контрольованих операційних витрат (ОВк0) першого року для другого та наступних регуляторних періодів визначаються з урахуванням частини ек...
- 2.21. Витрати на електроенергію для технологічних потреб (ВЕt) господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення розраховуютьс...
- 2.22. Прогнозний обсяг питної води, поданої в систему ПРВ, повинен відповідати показнику "Подано води в мережу (II підйом)", а прогнозний обсяг пропущених ст...
- 2.23. Цільовий показник питомих витрат електроенергії на технологічні потреби (ЦП-e) на кожний рік регуляторного періоду визначається окремо для господарсько...
- 2.24. У першому році першого регуляторного періоду цільовий показник питомих витрат електроенергії на технологічні потреби встановлюється на підставі фактичн...
- 2.25. Методичні підходи до визначення цільового показника питомих витрат електроенергії на технологічні потреби наведені в додатку 4 до цього Порядку.
- 2.26. Прогнозний тариф на електроенергію на кожний рік регуляторного періоду (крім першого року регуляторного періоду) визначається шляхом застосування до пр...
- 2.27. Для першого року регуляторного періоду прогнозний тариф на електроенергію визначається на рівні діючого станом на момент проведення розрахунків або від...
- 2.28. У випадку якщо ліцензіат провадить господарську діяльність з виробництва електричної енергії власними установками тільки для господарських потреб, прог...
- 2.29. Амортизація регуляторної бази активів на кожний рік регуляторного періоду визначається відповідно до методів нарахування амортизації та строків корисно...
- 2.30. Нарахування амортизації регуляторної бази активів проводиться щомісячно протягом строку корисного використання активів з урахуванням запланованого пері...
- 2.31. Дохід на регуляторну базу активів (Дt) розраховується на кожний рік регуляторного періоду за формулою
- 2.32. Ставка податку на прибуток на перший рік регуляторного періоду визначається на рівні ставки, діючої станом на момент розрахунку тарифів на централізова...
- 2.33. Регуляторна база активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання (РБАt-дс), на кожний рік t регуляторного періоду визначається за формулою
- 2.34. На початок першого року першого регуляторного періоду регуляторна база активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання, визначається відповід...
- 2.35. Регуляторна база активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання, на початок кожного наступного року регуляторного періоду приймається на рів...
- 2.36. Регуляторна база активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання, на кінець кожного року регуляторного періоду (РБАt-дс_к) визначається за фо...
- 2.37. Регуляторна база активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання (РБАt-nc) на кожний рік t регуляторного періоду визначається за формулою
- 2.38. Регуляторна база активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання, на початок першого року першого регуляторного періоду встановлюється рів...
- 2.39. Регуляторна база активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання, на початок кожного наступного року регуляторного періоду приймається на ...
- 2.40. Регуляторна база активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання, на кінець кожного року регуляторного періоду (РБАt-nс_к) визначається за...
- 2.41. Регуляторна норма доходу (РНДt) встановлюється окремою постановою НКРЕКП на весь регуляторний період у межах граничних рівнів, затверджених центральним...
- 2.42. Дохід на регуляторну базу активів направляється ліцензіатом на фінансування довгострокової інвестиційної програми, погашення зобов'язань за запозичення...
- 2.43. Щороку протягом регуляторного періоду перед початком кожного року регуляторного періоду розраховується скоригований необхідний дохід (СНДt) на наступни...
- 2.44. Методичні підходи до визначення цільових показників якості та показника коригування прогнозного необхідного доходу за результатами досягнення цільових ...
- 2.45. Показник коригування прогнозного необхідного доходу розраховується, починаючи з другого року першого регуляторного періоду. Розрахунок показника коригу...
- неконтрольовані операційні витрати;
- контрольовані операційні витрати (лише в частині розбіжностей прогнозних та фактичних значень індексу цін виробників промислової продукції та індексу середнь...
- витрати на електроенергію для технологічних потреб (лише в частині розбіжностей прогнозних та фактичних значень тарифу на електроенергію);
- дохід від централізованого водопостачання та/або водовідведення;
- амортизація;
- дохід на регуляторну базу активів.
- 2.46. Показник коригування прогнозного необхідного доходу (Kt) розраховується за формулою
- 2.47. Відхилення фактичних від прогнозних значень неконтрольованих операційних витрат (Δ ОВнt-2) у році t визначається за формулою
- 2.48. Відхилення фактичних від прогнозних значень контрольованих операційних витрат (Δ ОВкt-2) у році t визначається за формулою
- 2.49. Відхилення фактичних від прогнозних значень витрат на електроенергію для технологічних потреб (Δ ВЕt-2) у році t -2 визначається за формулою
- 2.50. Відхилення фактичних від прогнозних значень доходу від централізованого водопостачання та/або водовідведення (Δ ДОt-2) визначається за формулою
- 2.51. При від'ємному значенні відхилення фактичних від прогнозних значень доходу від централізованого водопостачання та/або водовідведення включається в пока...
- 2.52. Відхилення фактичних від прогнозних значень доходу від централізованого водопостачання та/або водовідведення враховується при розрахунку показника кори...
- 2.53. Відхилення фактичного від прогнозного значення амортизації (Δ А) визначається за формулою
- 2.54. Фактичне значення амортизації регуляторної бази активів за останній рік регуляторного періоду визначається як сума амортизації регуляторної бази активі...
- 2.55. Фактичне значення амортизації РБА за останній рік регуляторного періоду приймається на рівні очікуваного.
- 2.56. Відхилення фактичного від прогнозного значення доходу (Δ Д) на регуляторну базу активів визначається за формулою
- 2.57. Значення регуляторної бази активів, необхідне для розрахунку фактичного значення доходу на регуляторну базу активів за останній рік регуляторного періо...
- 3. Формування тарифів на централізоване водопостачання та/або водовідведення
- 3.1. Тариф на централізоване водопостачання (Тt-ВП) розраховується за формулою
- 3.2. Для встановлення тарифів на централізоване водопостачання ліцензіат подає до НКРЕКП у друкованому та електронному вигляді розрахунки тарифів, усі необхі...
- 3.3. Тариф на централізоване водовідведення (Тt-ВВ) розраховується за формулою
- 3.4. Для встановлення тарифів на централізоване водовідведення ліцензіат подає до НКРЕКП у друкованому та електронному вигляді розрахунки тарифів, усі необхі...
- Додаток 1 до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на принципах стимулюючого регулювання
- ВИЗНАЧЕННЯ цільового показника технологічних витрат води
- 1. Цільовий показник технологічних витрат води визначається до початку регуляторного періоду та встановлюється НКРЕКП на кожний рік регуляторного періоду, по...
- 2. Інформаційною базою для визначення цільового показника технологічних витрат води є результати порівняльного аналізу (бенчмаркінгу) суб'єктів господарюванн...
- 3. Цільовий показник технологічних витрат води (ЦП-вит), якого необхідно досягти до кінця регуляторного періоду, визначається за формулою
- 4. Цільове значення показника технологічних витрат води, що визначається за результатами порівняльного аналізу (бенчмаркінгу), базується на розрахунку для ко...
- 5. В якості цільового значення показника технологічних витрат води, що визначається за результатами порівняльного аналізу (бенчмаркінгу), приймається середнє...
- Для цього здійснюється кластеризація сукупності суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водопостачання, - поділ на ...
- 6. Цільове значення показника технологічних витрат води, що визначається на підставі довгострокової інвестиційної програми ліцензіата, базується на результат...
- 7. Цільовий показник технологічних витрат води на кожний рік регуляторного періоду (щорічний цільовий показник) (ЦПt-вит) розраховується за формулою
- Додаток 2 до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на принципах стимулюючого регулювання
- ВИЗНАЧЕННЯ цільового показника втрат води
- 1. Цільовий показник втрат води визначається до початку регуляторного періоду та встановлюється НКРЕКП на кожний рік регуляторного періоду, починаючи з першо...
- 2. Інформаційною базою для визначення цільового показника втрат води є результати порівняльного аналізу (бенчмаркінгу) суб'єктів господарювання, що провадять...
- 3. Цільовий показник втрат води, якого необхідно досягти до кінця регуляторного періоду (ЦП-вт), визначається за формулою
- 4. Цільове значення показника втрат води, що визначається за результатами порівняльного аналізу (бенчмаркінгу), базується на розрахунку для кожного суб'єкта ...
- В якості цільового значення показника втрат води, що визначається за результатами порівняльного аналізу (бенчмаркінгу), приймається середнє геометричне значе...
- Для цього здійснюється кластеризація сукупності суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водопостачання, - поділ на ...
- Протяжність еквівалентних мереж водопостачання (водовідведення) (П-екв) розраховується за формулою
- 5. Цільове значення показника втрат води, що визначається на підставі довгострокової інвестиційної програми, базується на результатах аналізу заходів, реаліз...
- 6. Цільовий показник втрат води на кожний рік регуляторного періоду (щорічний цільовий показник) (ЦПt-вт) розраховується за формулою
- Додаток 3 до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на принципах стимулюючого регулювання
- ВИЗНАЧЕННЯ показника ефективності контрольованих операційних витрат
- 1. Показник ефективності контрольованих операційних витрат визначає індивідуальне цільове завдання щодо зменшення контрольованих операційних витрат ліцензіат...
- 2. Показник ефективності визначається та встановлюється НКРЕКП до початку регуляторного періоду, починаючи з другого регуляторного періоду, і застосовується ...
- 3. Визначення показника ефективності контрольованих операційних витрат базується на результатах порівняльного аналізу (бенчмаркінгу) суб'єктів господарювання...
- 4. Показник ефективності (ПЕ) для суб'єкта господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або водовідведення (відп...
- 5. Максимальне значення показника ефективності не може перевищувати 5 %.
- 6. Порівняльний аналіз (бенчмаркінг) суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або водовідведення, ...
- Для цього здійснюється кластеризація сукупності суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або водов...
- При кластеризації суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення, враховуються протяжність еквівалентних ме...
- 7. Індикатор (показник) питомих контрольованих операційних витрат (I-ОВк) обчислюється за формулою
- Цільове (еталонне) значення індикатора питомих контрольованих операційних витрат (I-ОВкеталонк) визначається як середнє геометричне за формулою
- 8. Показник ефективності контрольованих операційних витрат за результатами порівняльного аналізу (бенчмаркінгу) суб'єктів господарювання, що провадять господ...
- Додаток 4 до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на принципах стимулюючого регулювання
- ВИЗНАЧЕННЯ цільового показника питомих витрат електроенергії на технологічні потреби
- 1. Цільовий показник питомих витрат електроенергії на технологічні потреби визначається до початку регуляторного періоду та встановлюється НКРЕКП на кожний р...
- 2. Інформаційною базою для визначення цільового показника питомих витрат електроенергії на технологічні потреби є результати порівняльного аналізу (бенчмаркі...
- 3. Цільовий показник питомих витрат електроенергії на технологічні потреби, якого необхідно досягти до кінця регуляторного періоду (ЦП-е), визначається за фо...
- 4. Цільове значення показника питомих витрат електроенергії на технологічні потреби, що визначається за результатами порівняльного аналізу (бенчмаркінгу), ба...
- Індикатор (показник) питомих витрат електроенергії на технологічні потреби централізованого водопостачання (I-еВП) визначається як співвідношення витрат елек...
- Індикатор (показник) питомих витрат електроенергії на технологічні потреби централізованого водовідведення (I-еВВ) визначається як співвідношення витрат елек...
- В якості цільового значення показника питомих витрат електроенергії на технологічні потреби централізованого водопостачання та/або водовідведення, що визнача...
- Для цього здійснюється кластеризація сукупності суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або водов...
- Кластеризація суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення, здійснюється із урахуванням обсягів пропуску ...
- 5. Цільове значення показника питомих витрат електроенергії на технологічні потреби, що визначається на підставі довгострокової інвестиційної програми (ЦЗ-еІ...
- 6. Цільовий показник питомих витрат електроенергії на технологічні потреби централізованого водопостачання та/або водовідведення на кожний рік регуляторного ...
- 7. Щорічне цільове завдання щодо зниження питомих витрат електроенергії на технологічні потреби централізованого водопостачання та/або водовідведення (&alpha...
- Додаток 5 до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на принципах стимулюючого регулювання
- ВИЗНАЧЕННЯ цільових показників якості та показника коригування прогнозного необхідного доходу за результатами досягнення цільових показників якості
- 1. Цільові показники якості провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення визначаються перед початком регулято...
- 2. Цільові показники якості (Ii-цільове) визначаються за результатами моніторингу якості провадження господарської діяльності з централізованого водопостачан...
- 3. Цільові показники якості базуються на розрахунку для кожного суб'єкта господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачан...
- Показники якості провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення обчислюються:
- 1) показник 1 "Частка проб питної води у розподільчій мережі, що не відповідають нормативній якості питної води" (I1) розраховується як співвідношення кілько...
- 2) показник 2 "Частка проб питної води перед її надходженням у розподільчу мережу, що не відповідають нормативній якості питної води" (I2) розраховується як ...
- 3) показник 3 "Середня тривалість незапланованих перерв у водопостачанні з вини ліцензіата та запланованих перерв у водопостачанні без попередження споживачі...
- 4) показник 4 "Частка скинутих стічних вод без очищення" (I4) розраховується як співвідношення обсягу скинутих стічних вод без очищення за рік до загального ...
- 4. Відносне відхилення фактичного значення показника якості провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення від ...
- 5. Показник коригування прогнозного необхідного доходу визначається за результатами досягнення цільових показників якості в році t регуляторного періоду, поч...
- 6. Показник коригування прогнозного необхідного доходу (Qt+2) за результатами досягнення цільових показників якості провадження господарської діяльності з це...
- 7. Залежно від того, чи було досягнуто ліцензіатом цільових показників якості провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або в...
- 8. Значення показника коригування прогнозного необхідного доходу за результатами досягнення цільових показників якості провадження діяльності з централізован...