Про затвердження Положення про Спеціалізовану екологічну прокуратуру (на правах Департаменту) Офісу Генерального прокурора
ПОЛОЖЕННЯ
про Спеціалізовану екологічну прокуратуру (на правах Департаменту) Офісу Генерального прокурора
5. Повноваження працівників Спеціалізованої екологічної прокуратури
5.9. Прокурори відділів, крім зазначених, у межах компетенції відділів також виконують інші повноваження, зокрема:
5.9.1. Прокурори першого відділу організації нагляду за додержанням законів у кримінальних провадженнях у сфері охорони навколишнього природного середовища:
- здійснюють процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, нагляд за додержанням законів при проведенні слідчих, негласних слідчих (розшукових) дій у відповідних кримінальних провадженнях та підтримують у них публічне обвинувачення, вирішують відповідно до закону інші питання під час кримінального провадження;
- вивчають матеріали кримінальних проваджень, дають у них вказівки, готують висновки, доручення;
- у встановленому порядку проводять слідчі (розшукові), негласні слідчі (розшукові) дії у кримінальних провадженнях, беруть участь у їх здійсненні з власної ініціативи або доручають виконання, надають іншу практичну та методичну допомогу слідчим у розслідуванні кримінальних правопорушень;
- перевіряють законність закриття кримінальних проваджень, зупинення досудового розслідування та інших процесуальних рішень, додержання конституційних прав громадян під час досудового розслідування, обґрунтованість клопотань про продовження строку досудового розслідування, вживають заходів щодо усунення порушень закону;
- скасовують незаконні та необґрунтовані постанови слідчих;
- готують проєкти постанов про доручення здійснення кримінального провадження іншому органу досудового розслідування відповідно до вимог статті 36 КПК України;
- здійснюють у межах компетенції нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, у частині запобігання, виявлення і припинення кримінальних правопорушень, зазначених у пункті 3.1 цього Положення, розшуку осіб, які їх вчинили та переховуються від органів досудового розслідування, суду;
- беруть участь у розгляді слідчими суддями клопотань відповідних слідчих відділів, готують апеляційні скарги на ухвали слідчих суддів у кримінальних провадженнях на стадії досудового розслідування, беруть участь у їх розгляді в судах;
- за наявності підстав готують рапорти про внесення відомостей до ЄРДР, розпочинають досудове розслідування;
- пред'являють цивільні позови у кримінальних провадженнях у встановлених законом випадках;
- забезпечують інформування підозрюваного та потерпілого про їх право на примирення, підозрюваного - на угоду про визнання винуватості, роз'яснюють механізм реалізації цих прав;
- готують проєкти процесуальних та інших документів у кримінальному провадженні, які подаються на підпис Генеральному прокурору та його заступникам;
- виконують повноваження, передбачені статтею 36 КПК України;
- у випадках, визначених законодавством, ініціюють перед керівництвом питання про скасування процесуальних рішень у кримінальних провадженнях та оперативно-розшукових справах;
- беруть участь у судовому розгляді скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчих;
- за наявності підстав здійснюють підготовку апеляційних і касаційних скарг на судові рішення, заяв про їх перегляд за нововиявленими або виключними обставинами, контроль за ходом і результатами їх судового розгляду.
5.9.2. Прокурори другого відділу організації нагляду за додержанням законів у кримінальних провадженнях у сфері охорони навколишнього природного середовища:
- забезпечують контроль за ефективністю нагляду обласних прокуратур за додержанням законів та здійснення процесуального керівництва у кримінальних провадженнях, підтримання у них обвинувачення, оскарження за наявності визначених законом підстав судових рішень;
- контролюють стан досудового розслідування та процесуального керівництва у відповідних кримінальних провадженнях, процесуальне керівництво у яких здійснюється обласними прокуратурами, підтримання у них публічного обвинувачення, вивчають законність та обґрунтованість судових рішень;
- вивчають кримінальні провадження, перевіряють законність їх закриття, зупинення досудового розслідування та інших процесуальних рішень, додержання конституційних прав громадян під час досудового розслідування, обґрунтованість клопотань про продовження строку досудового розслідування, вживають заходів щодо усунення порушень закону, готують висновки;
- готують доручення з питань організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням, підтримання обвинувачення;
- у випадках, визначених законодавством, ініціюють перед керівництвом питання про скасування процесуальних рішень у кримінальних провадженнях та оперативно-розшукових справах, готують проєкти постанов про скасування незаконних та необґрунтованих постанов слідчих, прокурорів, а також про доручення здійснення кримінального провадження іншому органу досудового розслідування відповідно до вимог статті 36 КПК України, які подаються на підпис Генеральному прокурору та його заступникам;
- вивчають та узагальнюють у межах компетенції стан організації нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, у частині попередження, виявлення і припинення кримінальних правопорушень, зазначених у пункті 3.1 цього Положення, розшуку осіб, які їх вчинили та переховуються від органів досудового розслідування, суду;
- виконують повноваження, передбачені статтею 36 КПК України;
- беруть участь у розгляді судами скарг на рішення, дії чи бездіяльність прокурорів та слідчих;
- за наявності підстав здійснюють підготовку апеляційних і касаційних скарг на судові рішення, заяв про їх перегляд за нововиявленими або виключними обставинами, контроль за ходом і результатами їх судового розгляду;
- у межах компетенції вивчають ефективність нагляду обласними та окружними прокуратурами за додержанням законів при проведенні негласних та інших слідчих і розшукових дій правоохоронними органами;
- беруть участь у судових засіданнях з перегляду Верховним Судом рішень, ухвалених у кримінальних провадженнях у сфері охорони навколишнього природного середовища, процесуальне керівництво у яких здійснювалося обласними та окружними прокуратурами.
5.9.3. Прокурори відділу представництва інтересів держави в суді у сфері охорони навколишнього природного середовища:
- застосовують передбачені статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" повноваження з метою встановлення наявності підстав для представництва в суді інтересів держави;
- готують проєкти позовів (заяв), які подаються Генеральним прокурором, його першими заступниками або заступниками в порядку цивільного, адміністративного та господарського судочинства, опрацьовують у зв'язку з цим матеріали з висновками щодо наявності підстав для застосування представницьких повноважень, що надходять з інших структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора;
- беруть участь у судовому провадженні, а також забезпечують реалізацію представницьких повноважень Офісом Генерального прокурора у цивільному, адміністративному й господарському судочинстві, зокрема готують проєкти позовних заяв, відзивів на позовні заяви, відповідей на відзиви, пояснень, заяв, клопотань, заперечень, скарг на незаконні судові рішення та інших процесуальних документів;
- за дорученням керівництва Спеціалізованої екологічної прокуратури та відділу забезпечують реалізацію повноважень, передбачених статтею 24 Закону України "Про прокуратуру";
- вивчають інформацію, розміщену в Єдиному державному реєстрі судових рішень, і виявляють рішення, постановлені з порушенням норм матеріального та процесуального права або без участі прокурора, які потребують перегляду;
- ініціюють в установленому порядку внесення відомостей до ЄРДР про вчинення кримінальних правопорушень, опрацьовують дані цього Реєстру з метою встановлення підстав для здійснення представництва у сфері охорони навколишнього природного середовища;
- здійснюють моніторинг публікацій у засобах масової інформації, мережі Інтернет, публічної інформації у формі відкритих даних з метою виявлення фактів порушень інтересів держави та вжиття заходів представницького характеру;
- вивчають стан позовної роботи обласних прокуратур, участі в розгляді справ, практики реалізації наданих законом повноважень щодо вступу у цивільні, адміністративні та господарські справи за позовами інших осіб, практики ініціювання перегляду судових рішень;
- вивчають матеріали, у тому числі надіслані обласними прокуратурами, про необхідність здійснення представництва в суді інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України, готують проєкти відповідних вказівок чи наказів;
- вживають заходів, спрямованих на своєчасне, повне і реальне виконання судових рішень, постановлених у справах за позовами, заявами прокурорів, забезпечують належний захист інтересів держави при їх виконанні;
- беруть участь у виконавчих провадженнях із виконання судових рішень у справах, у яких здійснювалося представництво в суді Офісом Генерального прокурора (Генеральною прокуратурою України), Спеціалізованою екологічною прокуратурою або прокуратурами нижчого рівня, у разі перебування таких рішень на виконанні у структурному підрозділі Міністерства юстиції України;
- забезпечують участь у розгляді судами справ за позовами Генерального прокурора, його перших заступників або заступників або іншого учасника виконавчого провадження на рішення, дії або бездіяльність службових осіб державної виконавчої служби, а також при вирішенні судами питань, пов'язаних із виконанням судових рішень, постановлених у справах, у яких прокурором здійснювалося представництво в суді;
- здійснюють моніторинг стану розгляду судами документів (позовів, заяв, скарг), внесених у справах, що перебувають на контролі Офісу Генерального прокурора;
- готують проєкти документів щодо ініціювання питання про відповідальність суддів, а також внесення відомостей до ЄРДР про вчинення кримінальних правопорушень;
- вивчають практику застосування законодавства у сфері протидії адміністративним правопорушенням, пов'язаним із корупцією, дотримання вимог Закону України "Про запобігання корупції" щодо осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також якість забезпечення обласними прокуратурами участі в розгляді справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією;
- вивчають проєкти протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, складених уповноваженими особами Національної поліції України;
- готують подання про проведення службового розслідування з метою встановлення причин і умов, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, чи невиконанню вимог Закону України "Про запобігання корупції" в інший спосіб;
- беруть участь у розгляді судами справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією.
5.9.4. Прокурор відділу організаційно-аналітичного та документального забезпечення:
- у взаємодії з іншими підрозділами Спеціалізованої екологічної прокуратури готує узагальнені пропозиції до плану роботи Офісу Генерального прокурора;
- бере участь у підготовці матеріалів для розгляду на нарадах у керівництва Офісу Генерального прокурора, керівника Спеціалізованої екологічної прокуратури, готує узагальнені пропозиції до проєктів рішень, а також проєкти рапортів щодо зняття рішень з контролю або його продовження;
- у взаємодії з працівниками інших структурних підрозділів Спеціалізованої екологічної прокуратури готує документи узагальненого, аналітичного та методичного характеру, доповідні записки, довідки, проєкти листів інформаційного та орієнтовного характеру, листів із зауваженнями, доручень, завдань та інших службових документів, веде їх облік;
- здійснює контроль за виконанням працівниками Спеціалізованої екологічної прокуратури завдань і доручень керівництва Офісу Генерального прокурора та Спеціалізованої екологічної прокуратури;
- бере участь у підготовці структурними підрозділами Спеціалізованої екологічної прокуратури проєктів методичних рекомендацій та інших документів методичного спрямування;
- за дорученням керівника Спеціалізованої екологічної прокуратури проводить перевірки у структурних підрозділах, надає методичну і практичну допомогу їхнім працівникам;
- виконує інші завдання та службові доручення керівництва Офісу Генерального прокурора та Спеціалізованої екологічної прокуратури.