Ухвала Конституційного Суду України про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням 53 народних депутатів України щод...
Зміст документа
- УХВАЛА КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
- про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням 53 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України ...
- Конституційний Суд України у складі суддів Конституційного Суду України:
- Шаповала Володимира Миколайовича - головуючий,
- Вознюка Володимира Денисовича,
- Іващенка Володимира Івановича,
- Костицького Михайла Васильовича,
- Мироненка Олександра Миколайовича,
- Німченка Василя Івановича,
- Пшеничного Валерія Григоровича - суддя-доповідач,
- Савенка Миколи Дмитровича,
- Скоморохи Віктора Єгоровича,
- Станік Сюзанни Романівни,
- Ткачука Павла Миколайовича,
- Чубар Людмили Пантеліївни,
- розглянув питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційним поданням 53 народних депутатів України щодо відповідності Конституції ...
- Заслухавши суддю-доповідача Пшеничного В.Г. та розглянувши матеріали справи, Конституційний Суд України
- установив:
- 1. Суб'єкт права на конституційне подання - 53 народних депутати України - звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням про визнання неконституцій...
- Автори конституційного подання висловили твердження, що у зазначеному Указі, виданому Президентом України:
- -"перевищено повноваження у сфері кадрової політики Міністерства закордонних справ України;
- - передано частину повноважень Президента України щодо здійснення керівництва зовнішньополітичною діяльністю держави іншому органу, що заборонено Конституціє...
- 2. Друга колегія суддів Конституційного Суду України Ухвалою від 2 лютого 2005 року відмовила у відкритті конституційного провадження у цій справі на підстав...
- 3. Відповідно до Конституції України (254к/96-ВР) закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю ...
- Згідно із Законом України "Про Конституційний Суд України" (422/96-ВР) у конституційному поданні повинно бути зазначено правове обґрунтування тверджень щодо ...
- 4. Вирішуючи питання щодо відкриття конституційного провадження у справі, Конституційний Суд України виходить з такого.
- 4.1. Суб'єкт права на конституційне подання, оспорюючи Указ в цілому, обґрунтовує неконституційність положень лише статей 4, 5 Указу. При цьому автори не нав...
- 4.2. Статтею 4 оспорюваного Указу передбачається, що кандидатури на посади керівників та заступників керівників структурних підрозділів Міністерства закордон...
- Основний Закон України (254к/96-ВР) закріплює перелік конкретних повноважень Президента України, в тому числі на основі та на виконання Конституції (254к/96-...
- Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство закордонних справ України, яке затверджене Указом Президента України від 3 квітня 1999 року N 357 (в редакц...
- Разом з тим, у Конституції України (254к/96-ВР) немає будь-яких положень, які передбачали б необхідність попереднього погодження кандидатур на посади окремих...
- Відповідно до пункту 12 частини першої статті 92, частини другої статті 120 Конституції України (254к/96-ВР) організація, повноваження і порядок діяльності К...
- Питання призначення на інші дипломатичні посади, крім тих, що передбачені Конституцією України (254к/96-ВР), регулюються положеннями Закону України "Про дипл...
- Народні депутати України, аргументуючи неконституційність вказаної статті Указу, фактично ставлять питання про неузгодженість його із Законом України "Про ди...
- Відповідно до статті 14 Закону України "Про Конституційний Суд України" (422/96-ВР) питання законності не належать до повноважень Конституційного Суду України.
- 4.3. Стаття 5 оспорюваного Указу передбачає покладення на Головне управління з питань зовнішньої політики Адміністрації Президента України (далі - Управління...
- Автори конституційного подання вважають що тим самим порушено конституційне положення, згідно з яким Президент України не може передавати свої повноваження і...
- Покладення на Управління функцій з координації зазначених вище заходів та з їх контролю не можна розцінювати як передачу повноважень іншому органу. Координац...
- Крім того, у процесі підготовки матеріалів для розгляду їх на засіданні Конституційного Суду України щодо відкриття конституційного провадження у справі було...
- Указом Президента України "Питання Секретаріату Президента України" від 27 січня 2005 року N 111 було затверджено Положення про цей орган, у якому передбачен...
- Враховуючи наведене, правове обґрунтування тверджень щодо неконституційності положення статті 5 Указу втратило свій правовий зміст, оскільки відпала підстава...
- 4.4. Автори конституційного подання стверджують, що частина перша статті 5 Указу суперечить частині другій статті 6 Закону України "Про дипломатичну службу",...
- Аналіз конституційного подання та чинного законодавства України свідчить, що частина висловлених у конституційному поданні питань, зокрема відсутність їх зак...
- Враховуючи викладене та керуючись статтями 147, 150 Конституції України (254к/96-ВР), статтями 13, 14, 39, 45, 50 Закону України "Про Конституційний Суд Укра...
- ухвалив:
- 1. Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням 53 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України...
- 2. Ухвала Конституційного Суду України є остаточною.
- КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ