Ухвала Конституційного Суду України про припинення конституційного провадження у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конс...
Зміст документа
- ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
- УХВАЛА КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
- Ухвала Конституційного Суду України про припинення конституційного провадження у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конс...
- м. Київ, 12 липня 2001 року Справа N 1-10/2001 N 12-уп/2001
- Конституційний Суд України у складі суддів Конституційного Суду України:
- Скоморохи Віктора Єгоровича - головуючий,
- Вознюка Володимира Денисовича,
- Євграфова Павла Борисовича,
- Іващенка Володимира Івановича,
- Костицького Михайла Васильовича,
- Малинникової Людмили Федорівни,
- Мироненка Олександра Миколайовича,
- Німченка Василя Івановича,
- Розенка Віталія Івановича,
- Тимченка Івана Артемовича,
- Тихого Володимира Павловича - суддя-доповідач,
- Шаповала Володимира Миколайовича,
- Яценка Станіслава Сергійовича,
- розглянув на пленарному засіданні справу за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень час...
- Конституційне провадження у справі щодо відповідності Конституції України (254к/96-ВР) (конституційності) положень частин першої, другої статті 11, статті 25...
- Приводом для відкриття конституційного провадження у справі стало відповідно до статті 39 Закону України "Про Конституційний Суд України" (422/96-ВР) констит...
- Підставою для відкриття конституційного провадження у справі згідно зі статтею 40 Закону України "Про Конституційний Суд України" Колегія суддів Конституційн...
- Заслухавши суддю-доповідача Тихого В.П. та вивчивши матеріали справи, Конституційний Суд України
- установив:
- 1. Суб'єкт права на конституційне подання звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням про визнання неконституційними положень частин першої, друг...
- У конституційному поданні стверджується, що Законом Управління державної охорони не віднесено до військових формувань, і тому Верховна Рада України не має пр...
- Президент України також вважає, що Конституція України не наділяє Верховну Раду України правом контролювати діяльність Управління державної охорони, у неї не...
- 2. Голова Верховної Ради України у письмових поясненнях заперечує проти наведеного обгрунтування невідповідності Конституції України вказаних положень Закону...
- 3. Після направлення конституційного подання Президента України до Конституційного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пол...
- Це впливає на правовий статус Управління державної охорони України і нівелює аргументацію конституційного подання щодо неконституційності положень частини др...
- 4. Відповідно до Конституції України та Закону України "Про Конституційний Суд України" завданням Конституційного Суду України у справах щодо конституційност...
- 5. Що стосується клопотання про визнання положень частини першої статті 11, статті 25 Закону неконституційними, то в конституційному поданні з урахуванням ви...
- У зв'язку з наведеним конституційне провадження у справі щодо неконституційності положень частин першої, другої статті 11, статті 25 Закону підлягає припиненню.
- Враховуючи викладене та керуючись статтями 147, 150 Конституції України (254к/96-ВР), пунктом 2 статті 45, статтею 51 Закону України "Про Конституційний Суд ...
- ухвалив:
- 1. Припинити конституційне провадження у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) полож...
- 2. Ухвала Конституційного Суду України є остаточною і не може бути оскарженою.
- КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ