Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційнос...
Зміст документа
- ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
- РІШЕННЯ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
- Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційнос...
- Конституційний Суд України у складі суддів Конституційного Суду України:
- Селівона Миколи Федосовича - головуючий,
- Євграфова Павла Борисовича,
- Костицького Михайла Васильовича,
- Малинникової Людмили Федорівни,
- Німченка Василя Івановича,
- Пшеничного Валерія Григоровича - суддя-доповідач,
- Розенка Віталія Івановича,
- Савенка Миколи Дмитровича,
- Скоморохи Віктора Єгоровича,
- Тихого Володимира Павловича,
- Ткачука Павла Миколайовича,
- Чубар Людмили Пантеліївни,
- Шаповала Володимира Миколайовича
- розглянув на пленарному засіданні справу щодо відповідності Конституції України (254к/96-ВР) (конституційності) Указу Президента України "Про заходи щодо зап...
- Приводом для розгляду справи відповідно до статей 39, 40 Закону України "Про Конституційний Суд України" (422/96-ВР) стало конституційне подання 50 народних ...
- Підставою для розгляду справи згідно зі статтями 71, 75 Закону України "Про Конституційний Суд України" (422/96-ВР) є наявність спору стосовно повноважень Пр...
- Заслухавши суддю-доповідача Пшеничного В.Г. та вивчивши матеріали справи, Конституційний Суд України
- установив:
- 1. Суб'єкт права на конституційне подання - 50 народних депутатів України - звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням розглянути питання щодо в...
- Народні депутати України стверджують, що Президент України, запровадивши статтею 1 Указу державну монополію у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту...
- Крім того, суб'єкт права на конституційне подання зазначає, що Президент України дав доручення Кабінету Міністрів України, які завідомо передбачають порушенн...
- Автори подання звертаються до Конституційного Суду України з клопотанням "прийняти рішення про визнання неконституційним Указу Президента України "Про заходи...
- 2. Президент України в листі до Конституційного Суду України зазначив, що видання Указу зумовлено необхідністю підвищення ефективності реалізації державної п...
- Кабінет Міністрів України, Міністерство юстиції України, Міністерство аграрної політики України, Антимонопольний комітет України, Фонд державного майна Украї...
- Фахівці Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого вважають положення Указу такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР).
- 3. Конституційний Суд України, вирішуючи порушені у конституційному поданні питання, виходить з такого.
- 3.1. Відповідно до Конституції України (254к/96-ВР) держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послу...
- Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольною та тютюновою продукцією, забезпе...
- Аналіз змісту положень статті 2 Указу дає підстави вважати, що вони випливають із норм Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту ет...
- - впорядкування механізму реєстрації виробників і споживачів спирту, що мають право на його замовлення, виробництво та використання;
- - перевірку достовірності даних, що подаються для обґрунтування замовлень на придбання та виробництво спирту, визначення резерву спирту, розподілу квот на йо...
- - надання пропозицій щодо приватизації підприємств спиртової, лікеро-горілчаної та виноробної галузі в Україні, які необхідно врахувати у програмі розвитку ц...
- - виготовлення акцизних марок для алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які б мали більш високий ступінь захисту від підробки;
- - розробку та внесення на розгляд Верховної Ради України проектів законодавчих актів, спрямованих на вдосконалення чинного законодавства, яке регулює правові...
- Виходячи з наведеного Конституційний Суд України вважає, що стаття 2 Указу не містить положень, які неправомірно обмежують конкуренцію, допускають недобросов...
- Таким чином, підстав вважати положення статті 2 Указу такими, що не відповідають вимогам Конституції України (254к/96-ВР), крім положення, яке зазначене в пі...
- 3.2. Основний Закон України (254к/96-ВР) передбачає, що види і межі монополії (частина третя статті 42), правові засади і гарантії підприємництва, правила ко...
- У положеннях статті 42 Конституції України (254к/96-ВР) закріплено право кожного на не заборонену законом підприємницьку діяльність, гарантії забезпечення де...
- Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України ...
- Як вбачається з преамбули Указу, метою його видання є підвищення ефективності реалізації державної політики у сфері державного контролю за виробництвом та об...
- Разом з тим у положеннях статті 1 Указу про запровадження державної монополії у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнов...
- Враховуючи наведене, Конституційний Суд України дійшов висновку, що зазначене положення про запровадження державної монополії у сфері контролю за виробництво...
- 3.3. Автори подання також стверджують, що оспорюваний Указ суперечить законам України "Про підприємства в Україні", "Про акцизний збір на алкогольні напої та...
- Стаття 150 Конституції України (254к/96-ВР) не відносить до повноважень Конституційного Суду України питання щодо законності актів органів державної влади, о...
- Тому Конституційний Суд України не розглядає питання відповідності Указу зазначеним вище законам.
- На підставі викладеного та керуючись статтями 147, 150, 152 Конституції України (254к/96-ВР), статтями 51, 61, 63, 73 Закону України "Про Конституційний Суд ...
- вирішив:
- 1. Визнати таким, що відповідає Конституції України (254к/96-ВР) (є конституційним), Указ Президента України "Про заходи щодо запровадження державної монопол...
- Положення, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
- 2. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
- Рішення Конституційного Суду України підлягає опублікуванню у "Віснику Конституційного Суду України" та в інших офіційних виданнях України.
- КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ