Документ v002v710-10, чинний, поточна редакція — Прийняття від 17.06.2010


"II. Прикінцеві та перехідні положення
 

1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
 
2. Дія частини першої статті 136, частин першої і другої статті 141 Конституції України 254к/96-ВР в редакції цього Закону поширюється на депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, сільських, селищних, міських, районних у місті (у разі їх створення), районних, обласних рад, сільських, селищних, міських голів, обраних на чергових виборах 26 березня 2006 року.
 
3. Повноваження сільських, селищних, міських, районних у місті (у разі їх створення), районних, обласних рад, депутати яких обрані на чергових виборах 26 березня 2006 року, а також на позачергових, перших, повторних та проміжних виборах у період від березня 2006 року до дня проведення чергових виборів 27 березня 2011 року, припиняються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на чергових виборах 27 березня 2011 року, крім випадків дострокового припинення їх повноважень відповідно до закону.
 
4. Повноваження сільських, селищних, міських голів, обраних на чергових виборах 26 березня 2006 року, а також на позачергових, перших та повторних виборах у період від березня 2006 року до дня проведення чергових виборів 27 березня 2011 року, припиняються в момент вступу на цю посаду іншої особи, обраної на чергових виборах 27 березня 2011 року, крім випадків дострокового припинення їх повноважень відповідно до закону".
 
Конституційний Суд України, вирішуючи питання щодо відповідності розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Законопроекту вимогам статей 157 і 158 Конституції України 254к/96-ВР, виходить з такого.
 
Пункт 1 розділу II Законопроекту встановлює порядок набрання ним чинності і є його невід'ємною частиною, тому є таким, що відповідає вимогам статей 157 і 158 Конституції України 254к/96-ВР.
 
Зі змісту пунктів 2, 3, 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Законопроекту вбачається, що законодавець визначає єдину дату проведення голосування на чергових виборах сільських, селищних, міських, районних у місті (у разі їх створення), районних, обласних рад та сільських, селищних, міських голів - 27 березня 2011 року і загальний порядок припинення повноважень сільських, селищних, міських, районних у місті (у разі їх створення), районних, обласних рад та сільських, селищних, міських голів, обраних на чергових виборах 26 березня 2006 року, а також на позачергових, перших, повторних та проміжних виборах у період від березня 2006 року до дня проведення чергових виборів 27 березня 2011 року.
 
Отже, законодавець, встановлюючи регулювання пунктами 2, 3, 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Законопроекту правовідносин у сфері припинення повноважень сільських, селищних, міських голів, виходить із п'ятирічного строку їх повноважень, передбачених абзацом третім пункту 2 розділу I Законопроекту, хоча згідно з Конституцією України 254к/96-ВР строк їх повноважень становить чотири роки (частина друга статті 141) 254к/96-ВР.
 
Згідно з правовою позицією, викладеною Конституційним Судом України у Рішенні від 10 червня 2009 року N 14-рп/2009 v014p710-09, строки проведення виборів є важливим інститутом гарантії реалізації виборчих прав громадян, а відміна виборів до органів місцевого самоврядування чи перенесення строків їх проведення з підстав, не передбачених законом, є порушенням цих прав громадян (абзац третій пункту 5 мотивувальної частини) v014p710-09.
 
Таким чином, пункти 2, 3, 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Законопроекту не відповідають вимогам частини першої статті 157 Конституції України 254к/96-ВР.
 
Конституційний Суд України вважає, що регулювання законодавцем правовідносин, пов'язаних з датою проведення голосування на виборах органів і посадових осіб місцевого самоврядування, а також з припиненням їх повноважень, має здійснюватися відповідно до пункту 30 частини першої статті 85, статті 91, пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України 254к/96-ВР тільки після внесення запропонованих до неї змін шляхом прийняття окремого правового акта, а не законопроекту, передбаченого розділом XIII "Внесення змін до Конституції України" Основного Закону України 254к/96-ВР.
 
Керуючись статтями 157, 158, 159 Конституції України 254к/96-ВР, статтями 51, 63, 66, 67, 69 Закону України "Про Конституційний Суд України" 422/96-ВР, Конституційний Суд України
 
дійшов   висновку:
 
1. Визнати законопроект про внесення змін до Конституції України (щодо строків повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів) (реєстр. N 4177 від 3 березня 2010 року )2002-17 таким, що відповідає вимогам статей 157 і 158 Конституції України 254к/96-ВР, яким пропонується:
 



вгору