Документ v0986359-12, текущая редакция — Принятие от 19.09.2012

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

ПОСТАНОВА

від 19 вересня 2012 року № 986

Про направлення до Генеральної прокуратури України звернень народних депутатів України

До Центральної виборчої комісії 15 вересня 2012 року з Генеральної прокуратури України надійшло звернення народного депутата України Стешенка О.М. від 6 серпня 2012 року № 467-08-81 з доданими до нього матеріалами, а 17 вересня 2012 року з прокуратури Автономної Республіки Крим – звернення народного депутата України Черноморова О.М. від 7 вересня 2012 року № 142/1.

Вказані звернення містять інформацію щодо порушень законодавства про вибори народних депутатів України під час виборчого процесу та порушень, які мали місце до початку виборчого процесу.

Відповідно до пункту 4 частини п’ятої статті 11 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі – Закон) виборчий процес включає як один із його етапів проведення передвиборної агітації.

Будь-яка політична реклама, інші дії агітаційного характеру, які хоч і відповідають визначеним Законом формам і засобам передвиборної агітації, але здійснюються до початку виборчого процесу, знаходяться поза межами передвиборної агітації, тобто не є предметом регулювання Закону.

Виборчий процес із чергових виборів народних депутатів України розпочався за дев’яносто днів до дня голосування (30 липня 2012 року).

Із звернення народного депутата України Стешенка О.М. вбачаються дії, що відбулися до початку виборчого процесу з чергових виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року.

Крім того, згідно з частиною двадцять п’ятою статті 74 Закону України "Про вибори народних депутатів України" в разі надходження до Центральної виборчої комісії або окружної виборчої комісії заяви чи іншого повідомлення щодо порушень, які мають ознаки вчинення злочину чи адміністративного правопорушення, відповідна виборча комісія невідкладно звертається до відповідних правоохоронних органів щодо перевірки зазначеного повідомлення та реагування відповідно до законів України.

Також у випадках виявлення порушень, передбачених частиною другою статті 61 Закону, чи інших порушень, за які законом встановлено кримінальну або адміністративну відповідальність, відповідна виборча комісія повідомляє правоохоронні органи для перевірки і реагування відповідно до закону (частина п’ята статті 61 Закону).

Отже, проведення перевірки викладених у заявах чи повідомленнях відомостей про можливі ознаки вчинення злочину або адміністративного правопорушення, прийняття по них рішень, вирішення питань про притягнення винних осіб до будь-якого виду відповідальності виходить за межі повноважень Центральної виборчої комісії. Кримінально-процесуальним кодексом України встановлено, що вирішення подібних питань належать до виключної компетенції уповноважених на те органів.

Законом України "Про прокуратуру" визначено, що нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань покладається на прокуратуру.

Стаття 6 вказаного Закону регламентує, що органи прокуратури України захищають у межах своєї компетенції права і свободи громадянина на засадах їх рівності перед законом, вживають заходів до усунення порушень закону, від кого б вони не виходили, поновлюють порушені права і притягають у встановленому законом порядку до відповідальності осіб, які допустили ці порушення.

Відповідно до частини першої статті 97 Кримінально-процесуального кодексу України прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов’язані приймати заяви і повідомлення про вчинені або підготовлювані злочини, в тому числі і в справах, які не підлягають їх віданню.

Центральна виборча комісія є правозастосовчим органом, який зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України (частина друга статті 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію").

З урахуванням вищевикладених фактів на виконання вимог частини п’ятої статті 61, частини двадцять п’ятої статті 74 Закону та частини восьмої статті 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія вважає за необхідне повернути звернення народного депутата України Стешенка О.М. з доданими до нього матеріалами та направити звернення народного депутата України Черноморова О.М. до Генеральної прокуратури України для перевірки викладених у них фактів та вжиття заходів прокурорського реагування.

Враховуючи викладене, відповідно до частини п’ятої статті 61, частини двадцять п’ятої статті 74 Закону України "Про вибори народних депутатів України", керуючись частиною другою статті 3, статтями 11 – 13, частиною восьмою статті 14, частиною другою статті 27 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Повернути звернення народного депутата України Стешенка О.М. та направити звернення народного депутата України Черноморова О.М. до Генеральної прокуратури України для перевірки викладених у них фактів та вжиття заходів прокурорського реагування.

2. Копії цієї постанови надіслати народним депутатам України Стешенку О.М., Черноморову О.М. та Генеральній прокуратурі України.

3. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Заступник Голови
Центральної виборчої комісії


Ж.УСЕНКО-ЧОРНА



вверх