Document v1446359-19, current version — Adoption on July 3, 2019

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

ПОСТАНОВА

від 3 липня 2019 року № 1446

Про скасування реєстрації кандидата в народні депутати України Шарія А.А., включеного до виборчого списку ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ШАРІЯ" у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року

До Центральної виборчої комісії 19 червня 2019 року надійшла заява ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ШАРІЯ" разом з іншими документами щодо реєстрації кандидатів у народні депутати України, висунутих 9 червня 2019 року на З’їзді цієї партії та включених до виборчого списку кандидатів у народні депутати України вказаної партії, в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, зокрема Шарія Анатолія Анатолійовича, включеного до виборчого списку під № 1.

З метою встановлення факту відповідності, зокрема Шарія А.А., вимогам частини другої статті 76 Конституції України, частини першої статті 9 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія звернулася до Міністерства внутрішніх справ України, Державної прикордонної служби України, Міністерства закордонних справ України для отримання належної інформації.

Так, відповідно до наданої Міністерством внутрішніх справ України та Міністерством закордонних справ України інформації Шарій А.А. судимості не має, у закордонних дипломатичних установах України відсутня інформація про його виїзд за межі України з метою отримання політичного притулку чи проживання за кордоном, також не зафіксовано факту перебування Шарія А.А. на консульському обліку.

Крім того, згідно з отриманими від Державної прикордонної служби України відомостями інформація стосовно перетину державного кордону України Шарієм А.А. за останні п’ять років у базі даних цієї служби відсутня.

На повторне звернення Комісії до Державної прикордонної служби України з метою уточнення відповідної інформації з 1 січня 2010 року надано відповідь, за змістом якої інформація у базі даних зберігається протягом п’яти років, а відомостей стосовно перетину державного кордону України Шарієм А.А. з 24 червня 2014 року до теперішнього часу вчергове не виявлено.

Проте, за інформацією з відкритих джерел, Шарій А.А. понад п’ять років тому виїхав за кордон і тривалий час проживає за межами України.

За результатами розгляду вказаних документів, враховуючи, що наявні в Комісії документи та матеріали не давали підстав для встановлення факту проживання Шарія А.А. в Україні протягом останніх п’яти років, Центральна виборча комісія відповідно до пункту 7 частини першої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" постановою від 24 червня 2019 року № 1270 відмовила в реєстрації Шарія А.А. кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ШАРІЯ" під № 1, у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2019 року у справі № 855/186/19 визнано протиправною та скасовано постанову Центральної виборчої комісії від 24 червня 2019 року № 1270 в частині відмови в реєстрації кандидатом у народні депутати України Шарія А.А., а також зобов’язано Комісію розглянути заяву ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ШАРІЯ" щодо реєстрації кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в частині реєстрації Шарія А.А. кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ШАРІЯ" під № 1, у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року та зареєструвати його кандидатом у народні депутати України на вказаних виборах.

Постановою Верховного Суду від 30 червня 2019 року зазначене рішення Шостого апеляційного адміністративного суду в частині задоволення позовних вимог щодо зобов’язання Центральної виборчої комісії розглянути заяву ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ШАРІЯ" в частині реєстрації Шарія А.А. кандидатом у народні депутати України та зобов’язання Комісії зареєструвати його кандидатом у народні депутати України скасовано та прийнято у цій частині нове судове рішення, яким у задоволенні відповідних позовних вимог відмовлено. Зобов’язано Центральну виборчу комісію повторно розглянути заяву ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ШАРІЯ" стосовно реєстрації кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в частині реєстрації Шарія А.А. кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ШАРІЯ" під № 1, у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року з урахуванням висновків суду, викладених у цій постанові. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.

За позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 30 червня 2019 року в справі № 855/186/19, висновок Центральної виборчої комісії щодо непроживання Шарія А.А. в Україні протягом останніх п’яти років на день проведення позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року не підтверджено належними та допустимими доказами.

Водночас наявні в Комісії документи, отримані від Міністерства внутрішніх справ України, Державної прикордонної служби України, Міністерства закордонних справ України, не містили відомостей щодо вказаних обставин.

Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов’язковим до виконання.

Зазначене унеможливило виконання судових рішень у справі № 855/186/19 в інший спосіб, ніж прийняття Центральною виборчою комісією рішення про реєстрацію Шарія А.А. кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ШАРІЯ" під № 1, у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

За таких обставин постановою Центральної виборчої комісії від 2 липня 2019 року № 1413 "Про виконання судових рішень у справі № 855/186/19" зареєстровано кандидата в народні депутати України Шарія А.А., включеного до виборчого списку ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ШАРІЯ" під № 1, у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

Разом з тим Центральна виборча комісія зазначає, що згідно з частиною другою статті 76 Конституції України, частиною першою статті 9 Закону України "Про вибори народних депутатів України" народним депутатом України може бути обрано громадянина України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п’яти років.

Частина друга статті 9 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлює, що проживання в Україні за цим Законом означає: 1) проживання на території в межах державного кордону України; 2) перебування на судні, що перебуває у плаванні під Державним Прапором України; 3) перебування громадян України у встановленому законодавством порядку у відрядженні за межами України в закордонних дипломатичних установах України, міжнародних організаціях та їх органах; 4) перебування на полярній станції України; 5) перебування у складі формування Збройних Сил України, дислокованого за межами України.

Водночас Закон України "Про громадянство України" визначає безперервне проживання на території України як проживання в Україні особи, якщо її разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а в сумі за рік - 180 днів, та встановлює, що не є порушенням вимоги про безперервне проживання виїзд особи за кордон у службове відрядження, на навчання, у відпустку, на лікування за рекомендацією відповідного медичного закладу або зміна особою місця проживання на території України (абзац одинадцятий статті 1).

Системний аналіз законодавства в контексті вимог частини другої статті 76 Конституції України та частини першої статті 9 Закону України "Про вибори народних депутатів України" свідчить, що для визнання факту проживання в Україні протягом останніх п’яти років громадянин має перебувати на її території абсолютну більшість днів кожного із цих п’яти річних періодів, які йдуть підряд та безпосередньо передують дню виборів.

3 липня 2019 року до Центральної виборчої комісії надійшов лист Служби безпеки України № 99/405, датований тим же днем, згідно з яким Службою безпеки України вивчено ситуацію щодо реєстрації Комісією громадянина України Шарія А.А., за результатом чого Комісію повідомлено, що Шарій А.А. виїхав за межі України 24 січня 2012 року через пункт пропуску "Зернове" (Сумська область) потягом Ковель - Москва та після цього на територію України не в’їжджав.

Також Служба безпеки України поінформувала, що "згідно з постановою Шевченківського районного суду міста Києва від 20 лютого 2012 року (справа № 1-1451/11) стосовно громадянина Шарія А.А. обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою та оголошено його у розшук. У постанові того ж суду від 10 квітня 2019 року йдеться про те, що 27 лютого 2014 року за повідомленням Робочого апарату Укрбюро Інтерполу місцезнаходження А. Шарія встановлено на території Королівства Нідерланди. Відповідно до листа Солом’янського ГУ НП у м. Києві 15 травня 2018 року суд поінформовано, що вказана особа проживає у Литовській Республіці. Окрім іншого, в рішенні Шевченківського районного суду міста Києва від 10 квітня 2019 року зазначається, що Міністерством безпеки та юстиції Нідерландів 22 липня 2013 року поінформовано Генеральну прокуратуру України щодо наявності у обвинуваченого А. Шарія статусу біженця, що унеможливлює його видачу Україні у відповідності до Женевської конвенції 1951 року". Таким чином, з урахуванням вищенаведеного Служба безпеки України вважає, що Шарій А.А. з 24 січня 2012 року на території України не перебував.

З огляду на зазначене Шарієм А.А. не дотримано вимог Конституції України та Закону України "Про вибори народних депутатів України" щодо проживання в Україні протягом останніх п’яти років на день проведення позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року.

Відповідно до пункту 8 частини п’ятої статті 61 Закону України "Про вибори народних депутатів України" виявлення Центральною виборчою комісією обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у народні депутати України, права бути обраною депутатом відповідно до статті 9 вказаного Закону, є підставою для скасування Комісією реєстрації кандидата в народні депутати України.

Враховуючи викладене, відповідно до статті 76 Конституції України, статті 9, частин п’ятої та сьомої статті 61 Закону України "Про вибори народних депутатів України", керуючись статтями 11 - 13, пунктом 7 статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скасувати реєстрацію кандидата в народні депутати України Шарія Анатолія Анатолійовича, включеного до виборчого списку ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ШАРІЯ" під № 1, у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, виключивши його із зазначеного виборчого списку.

2. Довести зміст цієї постанови до відома Шарія А.А., ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ШАРІЯ" та видати її копію Шарію А.А. і представнику вказаної партії в Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу.

3. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова
Центральної виборчої комісії


Т.СЛІПАЧУКon top