Document v1445359-19, current version — Adoption on July 3, 2019

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

ПОСТАНОВА

від 3 липня 2019 року № 1445

Про скасування реєстрації кандидата в народні депутати України Клюєва А.П., висунутого Ліберальною партією України в одномандатному виборчому окрузі № 46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року

До Центральної виборчої комісії 18 червня 2019 року надійшла заява Ліберальної партії України разом з іншими документами щодо реєстрації кандидата в народні депутати України Клюєва Андрія Петровича, висунутого на XXI з’їзді цієї політичної партії 8 червня 2019 року, в одномандатному виборчому окрузі № 46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

З метою встановлення факту відповідності Клюєва А.П. вимогам частини другої статті 76 Конституції України, частини першої статті 9 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія звернулася до Міністерства внутрішніх справ України, Державної прикордонної служби України, Міністерства закордонних справ України для отримання належної інформації.

Так, відповідно до наданої Міністерством внутрішніх справ України та Міністерством закордонних справ України інформації Клюєв А.П. судимості не має, у закордонних дипломатичних установах України відсутня інформація про його виїзд за межі України з метою отримання політичного притулку чи проживання за кордоном, також не зафіксовано факту перебування Клюєва А.П. на консульському обліку.

Крім того, згідно з отриманою від Державної прикордонної служби України інформацією тривалість перебування Клюєва А.П. за межами України становила дев’ять днів у період з 1 до 11 січня 2014 року, іншої інформації стосовно перетину державного кордону України Клюєвим А.П. за останні п’ять років у базі даних цієї служби немає.

На повторне звернення Комісії до Державної прикордонної служби України з метою уточнення відповідної інформації з 1 січня 2014 року надано відповідь, ідентичну за змістом, що тривалість перебування Клюєва А.П. за межами України становила дев’ять днів у період з 1 до 11 січня 2014 року, додаткових відомостей стосовно перетину державного кордону України Клюєвим А.П. з 1 січня 2014 року вчергове не виявлено.

Проте, за інформацією, наданою Генеральною прокуратурою України, починаючи з 2014 року, нею проводяться досудові розслідування у декількох кримінальних провадженнях, у яких Клюєву А.П. повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень та оголошено про його розшук. Крім того, з кінця 2015 року слідчим суддею надано дозвіл на затримання підозрюваного з метою його участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Також Генеральною прокуратурою України було зазначено, що вона має обґрунтовані відомості, що Клюєв А.П. не перебуває на території України з лютого 2014 року.

За результатами розгляду вказаних документів, враховуючи, що наявні в Комісії документи та матеріали не давали підстав для встановлення факту проживання Клюєва А.П. в Україні протягом останніх п’яти років, Центральна виборча комісія відповідно до пункту 7 частини першої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" постановою від 23 червня 2019 року № 1196 відмовила в реєстрації Клюєва А.П., висунутого Ліберальною партією України, кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2019 року в справі № 855/170/19 скасовано постанову Центральної виборчої комісії від 23 червня 2019 року № 1196 "Про відмову в реєстрації кандидата в народні депутати України Клюєва А.П., висунутого Ліберальною партією України в одномандатному виборчому окрузі № 46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року" та зобов’язано Центральну виборчу комісію зареєструвати кандидатом у народні депутати України Клюєва А.П., висунутого Ліберальною партією України в одномандатному виборчому окрузі № 46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

Постановою Верховного Суду від 30 червня 2019 року в справі № 855/170/19 рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2019 року в частині зобов’язання Центральної виборчої комісії зареєструвати кандидатом у народні депутати України Клюєва А.П., висунутого Ліберальною партією України в одномандатному виборчому окрузі № 46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, скасовано та ухвалено в цій частині нове рішення, яким зобов’язано Комісію повторно розглянути подані Ліберальною партією України документи щодо реєстрації кандидатом у народні депутати України Клюєва А.П. в одномандатному виборчому окрузі № 46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року з урахуванням висновків, наведених Верховним Судом у вказаному рішенні.

Так, у постанові Верховного Суду від 30 червня 2019 року в справі № 855/170/19 Суд дійшов висновку, що лист Генеральної прокуратури України не може слугувати підтвердженням факту відсутності Клюєва А.П. на території України протягом останніх п’яти років.

Водночас інші документи, отримані від Міністерства закордонних справ України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, не містили інформації щодо його проживання на території України, у тому числі щодо перетинання ним державного кордону після 11 січня 2014 року.

Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов’язковим до виконання.

Зазначене унеможливило виконання судових рішень у справі № 855/170/19 в інший спосіб, ніж прийняття Центральною виборчою комісією рішення про реєстрацію Клюєва А.П. кандидатом у народні депутати України, висунутого Ліберальною партією України в одномандатному виборчому окрузі № 46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

За таких обставин постановою Центральної виборчої комісії від 2 липня 2019 року № 1412 "Про виконання судових рішень у справі № 855/170/19" зареєстровано кандидата в народні депутати України Клюєва А.П., висунутого Ліберальною партією України в одномандатному виборчому окрузі № 46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

Разом з тим Центральна виборча комісія зазначає, що згідно з частиною другою статті 76 Конституції України, частиною першою статті 9 Закону України "Про вибори народних депутатів України" народним депутатом України може бути обрано громадянина України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п’яти років.

Частина друга статті 9 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлює, що проживання в Україні за цим Законом означає: 1) проживання на території в межах державного кордону України; 2) перебування на судні, що перебуває у плаванні під Державним Прапором України; 3) перебування громадян України у встановленому законодавством порядку у відрядженні за межами України в закордонних дипломатичних установах України, міжнародних організаціях та їх органах; 4) перебування на полярній станції України; 5) перебування у складі формування Збройних Сил України, дислокованого за межами України.

Водночас Закон України "Про громадянство України" визначає безперервне проживання на території України як проживання в Україні особи, якщо її разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а в сумі за рік - 180 днів, та встановлює, що не є порушенням вимоги про безперервне проживання виїзд особи за кордон у службове відрядження, на навчання, у відпустку, на лікування за рекомендацією відповідного медичного закладу або зміна особою місця проживання на території України (абзац одинадцятий статті 1).

Системний аналіз законодавства в контексті вимог частини другої статті 76 Конституції України та частини першої статті 9 Закону України "Про вибори народних депутатів України" свідчить, що для визнання факту проживання в Україні протягом останніх п’яти років громадянин має перебувати на її території абсолютну більшість днів кожного із цих п’яти річних періодів, які йдуть підряд та безпосередньо передують дню виборів.

3 липня 2019 року до Центральної виборчої комісії надійшли листи Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України, Національної поліції України, датовані тим самим днем за № 23/1-32773-14, № 99/406 та № 7676/01/24-2019 відповідно, Міністерства внутрішніх справ України від 2 липня 2019 року № 9110101-2019, у яких стверджується, що Клюєв А.П. не проживає на території України останніх п’ять років, що є порушенням статті 76 Конституції України.

Як вбачається з отриманої інформації, слідчим управлінням спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України наразі проводяться досудові розслідування у двох кримінальних провадженнях, у яких Клюєву А.П. повідомлено підозри у вчиненні кримінальних правопорушень. Крім того, у зв’язку з ухилянням Клюєва А.П. від органів слідства оголошено його розшук у вказаних кримінальних провадженнях та слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва надано дозвіл на затримання підозрюваного Клюєва А.П.

Також відповідно до листа Генеральної прокуратури України, згідно з показами свідків, зокрема працівників Управління державної охорони, якими у лютому 2014 року здійснювалась охорона колишнього Президента України Януковича В.Ф., Клюєв А.П. супроводжував Януковича В.Ф. у період з 21 до 23 лютого 2014 року під час перетинання останнім державного кордону України, що свідчить про те, що Клюєв А.П. за сприянням органів влади Російської Федерації мав можливість перетинати державний кордон України та Російської Федерації поза митним та прикордонним контролем для переховування від слідства та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.

У березні 2014 року Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області надано інформацію про те, що за адресою реєстрації Клюєва А.П. у місті Донецьку ніхто не проживає. Установлено, що у грудні 2016 року Клюєв А.П. брав участь у судових засіданнях Дорогомилівського районного суду міста Москви.

Зазначене підтверджується також тим, що органом досудового розслідування з використанням засобів кур’єрської доставки ТОВ "КАРГО ЕКСПРЕС ЛТД" надіслано три поштові відправлення у період з 2017 до 2019 року, адресовані Клюєву А.П., за вказаною адресою місця його реєстрації у місті Донецьку, жодне з яких адресату не вручено.

Комісією по контролю за файлами Інтерполу на запит прокурора повідомлено, що Клюєв А.П. уповноважив інформувати НЦБ Інтерполу України про своє поточне місцеперебування за адресою: селище Шульгіно, Одінцовський район, Московська область, Російська Федерація.

Крім того, 23 травня 2019 року до Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України та 24 травня 2019 року до Генеральної прокуратури України надійшли листи Клюєва А.П., в яких зазначено таку адресу "для листування": селище Шульгіно, Одінцовський район, Московська область, Російська Федерація.

Враховуючи вказані обставини, оперативні підрозділи не мають можливості проведення щодо Клюєва А.П. оперативно-розшукових заходів, у зв’язку з його виїздом на постійне місце проживання за межі України.

Згідно з інформацією, отриманою від Служби безпеки України, відповідно до матеріалів указаних кримінальних проваджень Клюєв А.П. виїхав за межі України в 2014 році. З 2014 року на території України не перебував, офіційні пункти пропуску державного кордону України не перетинав.

З огляду на зазначене Клюєвим А.П. не дотримано вимог Конституції України та Закону України "Про вибори народних депутатів України" щодо проживання в Україні протягом останніх п’яти років на день проведення позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року.

Відповідно до пункту 8 частини п’ятої статті 61 Закону України "Про вибори народних депутатів України" виявлення Центральною виборчою комісією обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у народні депутати України, права бути обраною депутатом відповідно до статті 9 указаного Закону, є підставою для скасування Комісією реєстрації кандидата в народні депутати України.

Враховуючи викладене, відповідно до частин п’ятої та сьомої статті 61 Закону України "Про вибори народних депутатів України", керуючись статтями 11 - 13, пунктом 7 статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скасувати реєстрацію кандидата в народні депутати України Клюєва Андрія Петровича, висунутого Ліберальною партією України в одномандатному виборчому окрузі № 46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

2. Внести зміни до постанови Центральної виборчої комісії від 26 червня 2019 року № 1346 "Про форму, колір і тексти виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України для голосування в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року" (зі змінами), виключивши із додатка 32 відомості про кандидата в народні депутати України Клюєва А.П. в одномандатному виборчому окрузі № 46, реєстрацію якого скасовано згідно з пунктом 1 цієї постанови.

3. Цю постанову надіслати державному підприємству "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" для виготовлення контрольного примірника виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному виборчому окрузі № 46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року з урахуванням зміни, внесеної до тексту виборчого бюлетеня згідно з пунктом 2 цієї постанови, та надання його на погодження Центральній виборчій комісії.

4. Довести зміст цієї постанови до відома Ліберальної партії України та Клюєва А.П., видати їм копію цієї постанови.

5. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова
Центральної виборчої комісії


Т.СЛІПАЧУКon top