Про запит на інформацію Дзюби О.А., зареєстрований у Центральній виборчій комісії 25 березня 2019 року за № 21-17-8589 та 30 березня 2019 року за № 21-17-9916
До Центральної виборчої комісії 25 березня 2019 року надійшов запит на інформацію Дзюби Олександра Анатолійовича від 22 березня 2019 року № 3П/ДОК-ЦВК/ПЧТ-ДГВ, в якому він просив надати "копію договору (та всіх наявних додатків до нього) на підставі якого для Центральної виборчої комісії з боку ПАТ "Укрпошта" надаються послуги відправки поштових відправлень", а також "копію договору (та всіх наявних додатків до нього) на підставі якого для Центральної виборчої комісії з боку ПАТ "Укрпошта" надаються послуги відправки поштових відправлень у рамках чергових виборів Президента України". Також указаний запит Дзюби О.А. 30 березня 2019 року надійшов до Комісії з Секретаріату Кабінету Міністрів України.
Листом Комісії від 1 квітня 2019 року № 21-17-2952 Дзюбу О.А. повідомлено, що окремий договір між акціонерним товариством "Укрпошта" та Центральною виборчою комісією про надання послуг з пересилання письмової кореспонденції з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року не укладався.
Водночас між акціонерним товариством "Укрпошта" та Комісією укладено договір № 111.11.1.2-/71-2019 від 1 березня 2019 року про надання послуг з пересилання письмової кореспонденції (далі - Договір), однак відповідно до пункту 4.5 Договору його зміст є конфіденційною інформацією і не може бути розголошений будь-яким третім особам без письмового дозволу сторони.
Також в указаному листі зазначено, що з метою погодження надання копії Договору за запитом на інформацію Комісія звернулася до акціонерного товариства "Укрпошта", після отримання відповіді від якого Дзюбу О.А. буде поінформовано.
До Центральної виборчої комісії 3 квітня 2019 року надійшла відповідь акціонерного товариства "Укрпошта" (лист від 3 квітня 2019 року № 811-13-147/Б-з140), якою повідомлено, що, зокрема, відомості про укладені договори належать до інформації та відомостей, які становлять конфіденційну інформацію та комерційну таємницю акціонерного товариства "Укрпошта", а отже, відсутні правові підстави для задоволення запиту на інформацію Дзюби О.А. в частині надання копії Договору.
З огляду на викладене стосовно надання копії Договору за запитом на інформацію Дзюби О.А. Центральна виборча комісія зазначає.
Частиною другою статті 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" встановлено, що Комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, установлених законом.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 6 Закону конфіденційна інформація належить до інформації з обмеженим доступом.
Статтею 7 Закону визначено, що конфіденційна інформація - це інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб’єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов.
Розпорядники інформації, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Разом з тим Комісією не встановлено підстав для поширення змісту Договору за відсутності дозволу акціонерного товариства "Укрпошта" в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
У запиті на інформацію Дзюби О.А. таких підстав також не зазначено.
Відповідно до статті 29 Закону України "Про інформацію" інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення.
Предметом суспільного інтересу вважається інформація, яка свідчить про загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності України; забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов’язків; свідчить про можливість порушення прав людини, введення громадськості в оману, шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб тощо.
Водночас Комісія не вбачає, а Дзюбою О.А. також не вказано підстав для віднесення змісту Договору до інформації, яка є суспільно необхідною (є предметом суспільного інтересу) і може бути поширена.
Таким чином, підстави для поширення вказаної інформації як суспільно необхідної відсутні.
Частиною другою статті 6 Закону встановлено, що обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Згідно з частиною першою статті 5 Закону України "Про інформацію" реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
За таких обставин доступ до змісту Договору підлягає обмеженню, оскільки поширення такої інформації за відсутності відповідної згоди акціонерного товариства "Укрпошта" є порушенням права вказаного суб’єкта господарювання на захист комерційної таємниці. Розголошення зазначеної інформації має високу ймовірність завдання істотної шкоди правам та інтересам указаної юридичної особи, а шкода від оприлюднення цієї інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Пунктом 2 частини першої статті 22 Закону передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту на інформацію у випадку, якщо інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 Закону.
З огляду на зазначене Центральна виборча комісія як розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту на інформацію Дзюби О.А. щодо надання копії Договору.
На виконання вимоги пункту 4 частини четвертої статті 22 Закону Центральна виборча комісія зазначає, що відмова в задоволенні запиту на інформацію може бути оскаржена запитувачем у порядку, передбаченому статтею 23 Закону.
Враховуючи викладене, відповідно до статей 21, 29 Закону України "Про інформацію", статей 6, 7, пункту 2 частини першої, частини четвертої статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", керуючись статтями 11 - 13 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:
1. Відмовити Дзюбі Олександру Анатолійовичу в задоволенні запиту на інформацію від 22 березня 2019 року № 3П/ДОК-ЦВК/ПЧТ-ДГВ щодо надання копії договору між акціонерним товариством "Укрпошта" та Центральною виборчою комісією № 111.11.1.2-/71-2019 від 1 березня 2019 року про надання послуг з пересилання письмової кореспонденції.
2. Копію цієї постанови надіслати Дзюбі О.А.
3. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
