Довідка щодо вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами законодавства під час розгляду та вирішення впродовж 2010 - 2011 років с...
Contents of document
- ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ 01.04.2012
- Довідка щодо вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами законодавства під час розгляду та вирішення впродовж 2010 - 2011 років с...
- Мирні зібрання є одним із засобів відстоювання людиною і громадянином своїх прав, свобод та інтересів у демократичному суспільстві.
- Право громадян на свободу мирних зібрань в Україні гарантується та захищене державою, яка зобов'язана забезпечити його ефективну реалізацію.
- Здійснення цього права не підлягає жодним обмеженням, крім установлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку з метою запобігання ...
- Обмеження щодо реалізації цього права може бути встановлено тільки судом, у зв'язку з чим забезпечення гарантованого державою права на мирні зібрання значною...
- На виконання повноважень вищого спеціалізованого суду, визначених статтею 32 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", другою судовою палатою Вищого а...
- Зазначене дослідження направлене на сприяння однаковому та правильному застосуванню адміністративними судами законодавства з метою забезпечення захисту прав,...
- Об'єктом вивчення була інформація про практику розгляду справ стосовно обмежень у реалізації права на мирні зібрання, надана апеляційними адміністративними с...
- 1. Статистична інформація
- Досліджувані справи розподіляються на дві окремі категорії:
- 1) справи за адміністративними позовами суб'єктів владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання;
- 2) справи за адміністративними позовами про усунення обмежень у реалізації права на мирні зібрання.
- Справи зазначених категорій не є поширеними у судовій практиці, однак, зважаючи на актуальність питання забезпечення права на мирні зібрання у суспільному жи...
- Як свідчать статистичні показники, місцевими адміністративними судами протягом 2010 року розглянуто 240 справ за зверненнями органів виконавчої влади, органі...
- У 222 справах провадження закінчено з прийняттям постанови, з них у 184 (82,8% закінчених з прийняттям постанови справ) позови задоволено.
- У 3 справах провадження закрито, 15 позовних заяв (6,25% справ, у яких закінчено провадження) залишено без розгляду.
- Апеляційними адміністративними судами у 2010 році переглянуто в апеляційному порядку 41 постанову, ухвалену у справах за зверненнями органів виконавчої влади...
- Із числа скасованих рішень судів першої інстанції 1 постанову скасовано із закриттям провадження у справі, 1 - із залишенням позовної заяви без розгляду, 5 -...
- Вищим адміністративним судом України у 2010 році переглянуто в касаційному порядку 6 судових рішень у справах за зверненнями органів виконавчої влади, місцев...
- В одній справі скасовано судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій з направленням справи на новий судовий розгляд, у другій - рішення суду апеляці...
- Інформації щодо розгляду справ за адміністративними позовами про усунення обмежень у реалізації права на мирні зібрання статистична звітність за 2010 рік не ...
- У 2011 році місцевими адміністративними судами закінчено провадження у 289 адміністративних справах за зверненнями органів виконавчої влади, місцевого самовр...
- Із названої кількості 272 справи розглянуто з прийняттям постанови, із них у 237 справах (87,1% закінчених з прийняттям постанови справ) позови органів викон...
- У 2 справах судами провадження було закрито, 2 справи передано в інші суди, у 13 справах (4,5% справ, у яких закінчено провадження) позовні заяви залишено бе...
- За позовами про усунення обмежень у реалізації права на мирні зібрання судами першої інстанції у 2011 році закінчено провадження у 7 справах, із них у 2 спра...
- Апеляційними адміністративними судами у 2011 році переглянуто в апеляційному порядку 38 постанов місцевих адміністративних судів у справах за позовами про об...
- За результатами апеляційного перегляду 33 постанови судів першої інстанції (86,8% загальної кількості переглянутих) залишено апеляційними судами без змін, 5 ...
- У справах за позовами про усунення обмежень у реалізації права на мирні зібрання у 2011 році в апеляційному порядку переглянуто 2 постанови судів першої інст...
- Вищим адміністративним судом України у 2011 році переглянуто в касаційному порядку 13 судових рішень у справах зі спорів щодо проведення зборів, мітингів, по...
- Рішення у справах за позовами про усунення обмежень у реалізації права на мирні зібрання у 2011 році Вищим адміністративним судом України не переглядалися.
- Як вбачається з наведеної статистичної інформації, судами першої інстанції, в основному, задовольняються позовні вимоги щодо обмежень у реалізації права на м...
- Значна частка (85% у середньому за 2010 - 2011 роки) задоволених судами першої інстанції позовів органів виконавчої влади та місцевого самоврядування та пока...
- Однак у судовій практиці мають місце й окремі помилки застосування законодавства, що регулює розгляд та вирішення справ щодо обмежень у реалізації права на м...
- 2. Правове регулювання реалізації права на мирні зібрання
- Реалізація права на мирні зібрання в Україні регулюється актами національного та міжнародного законодавства.
- Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікована Верховною Радою України згідно із Законом України від 17 липня 1997 року № 4...
- Статтею 21 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ратифікованого ще Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 19 жовтня 1973 року № ...
- Мирні зібрання можна розтлумачити як масові заходи громадян, відкриті й доступні кожному, хто бажає взяти у них участь. Мирні заходи найчастіше проводяться з...
- За характером, метою, місцем проведення розрізняють різні форми мирних зібрань.
- Так, стаття 39 Конституції України визначає мирні заходи як збори, мітинги, походи і демонстрації. Необхідно зазначити, що цей перелік не є вичерпним. Так, К...
- До мирних можна віднести також релігійні зібрання, які проводяться релігійними організаціями відповідно до статті 21 Закону України від 23 квітня 1991 року №...
- Щодо визначення форм та видів мирних зібрань у національному законодавстві, то необхідно зазначити, що залежно від поставленої мети та методів проведення мас...
- - збори - це спільна, спеціально організована невелика присутність громадян у громадському або іншому місці, викликана необхідністю обговорення різних політи...
- - мітинг - масові збори з питань злободенних, переважно політичних питань, які проводяться, як правило, на вулицях, майданах, стадіонах, парках. Неодмінні ат...
- - демонстрація - масове находження громадян з приводу висловлення будь-яких громадсько-політичних настроїв, в тому числі з питань протесту або незгоди будь з...
- - вуличний похід проводиться з тією ж метою, що і демонстрація, мітинг, однак відрізняється меншою динамікою, відсутністю мітингово-демонстраційної атрибутики;
- - пікетування - форма демонстрації, під час якої виставляються представники будь-де, наприклад, перед будинками об'єднань, підприємств з метою висловлення пр...
- Таке визначення пікетування, на нашу думку, не дає змоги правильно розкрити зміст цього заходу. Під пікетуванням як формою безпосередньої демократії необхідн...
- Водночас невідповідність змісту зібрання будь-якому з наведених визначень не може бути перешкодою для його проведення за умови мирних характеру та мети таког...
- Частиною другою статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що здійснення прав на свободу зібрань та об'єднання не підляг...
- Право громадян України на мирні зібрання гарантується Конституцією України, згідно з частиною першою статті 39 якої вони мають право збиратися мирно, без збр...
- Частиною другою цієї статті встановлено, що обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах націонал...
- Згідно зі статтею 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не...
- Стаття 3 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" гарантує кожному громадянину в Україні право на свободу совісті, яке включає в себе, з...
- Здійснення свободи сповідувати релігію або переконання згідно з частиною четвертою названої статті підлягає лише тим обмеженням, які необхідні для охорони гр...
- Рівноправність громадян незалежно від їх ставлення до релігії закріплено у статті 4 цього Закону. Названа стаття передбачає встановлення відповідальності за ...
- Цивільний кодекс України, зокрема його стаття 315, передбачає право фізичних осіб на мирні збори, конференції, засідання, фестивалі тощо. Відповідно до части...
- Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина, а відповідно і право на мирні зібрання, не можуть бути обмеж...
- Спеціального закону, який регулював би суспільні відносини у сфері мирних зібрань, законодавство України на сьогодні не має. Однією з нагальних проблем, яка ...
- Тлумачення приписам частини першої статті 39 Конституції України надано Конституційним Судом України у Рішенні від 19 квітня 2001 року № 4-рп/2001 у справі з...
- Так, у названому Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що положення частини першої статті 39 Конституції України щодо завчасного сповіщення органів ви...
- Крім того, Конституційний Суд України вказав, що визначення конкретних строків завчасного сповіщення з урахуванням особливостей форм мирних зібрань, їх масов...
- Стаття 21 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" дозволяє безперешкодне проведення богослужінь, релігійних обрядів, церемоній та проце...
- Однак стосовно інших випадків проведення публічних богослужінь, релігійних обрядів, церемоній та процесій вищеназваним Законом встановлено окремий порядок їх...
- У судовій практиці під час вирішення справ щодо обмеження права на мирні зібрання мають місце випадки застосування Порядку організації і проведення зборів, м...
- Оскільки норми цього Указу встановлюють дозвільний (реєстраційний) порядок проведення мирних зібрань та надають право органам влади та місцевого самоврядуван...
- Як зазначалося вище, обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання може встановлюватися лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку.
- Визначення терміна "національна безпека" надано у статті 1 Закону України від 19 червня 2003 року № 964-IV "Про основи національної безпеки України", яка вба...
- Згідно зі статтею 3 цього Закону об'єктами національної безпеки є:
- - людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи;
- - суспільство - його духовні, морально-етичні, культурні, історичні, інтелектуальні та матеріальні цінності, інформаційне і навколишнє природне середовище і ...
- - держава - її конституційний лад, суверенітет, територіальна цілісність і недоторканність.
- Національні інтереси відповідно до зазначеного акта - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітет...
- У практиці застосування юридичних термінів громадський порядок можна визначити як сукупність усіх правил, що регламентують суспільні процеси і відносини між ...
- Згідно з Положенням про службу дільничних інспекторів міліції в системі Міністерства внутрішніх справ України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх с...
- Тлумачення понять "національна безпека", "громадський порядок", "громадська безпека" та інших, що стосуються окремих положень щодо обмеження прав, містяться ...
- Так, згідно з названим актом "громадський порядок" можна визначити як сукупність норм, які забезпечують життєдіяльність суспільства або як низку основоположн...
- Під "громадською безпекою" мається на увазі захист від загрози безпеці людей, їхньому життю або фізичному здоров'ю, а також серйозних збитків їхньому майну.
- Здійснення повноважень щодо забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян під час проведення мирних зібрань Закон...
- Забезпечення у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, законності і правопорядку, додержання прав і свобод громадян у межах адміністратив...
- Стаття 16 названого Закону визначає місцевій державній адміністрації функції зі здійснення на відповідній території державного контролю, зокрема, за додержан...
- Забезпечення виконання Конституції та законів України, рішень Конституційного Суду України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших орган...
- Основними завданнями міліції відповідно до статті 2 Закону України від 20 грудня 1990 року № 565-XII "Про міліцію" є:
- - забезпечення особистої безпеки громадян,
- - захист їх прав і свобод, законних інтересів;
- - запобігання правопорушенням та їх припинення;
- - охорона і забезпечення громадського порядку;
- - виявлення і розкриття злочинів, розшук осіб, які їх вчинили;
- - забезпечення безпеки дорожнього руху;
- - захист власності від злочинних посягань;
- - виконання кримінальних покарань і адміністративних стягнень;
- - участь у поданні соціальної та правової допомоги громадянам, сприяння у межах своєї компетенції державним органам, підприємствам, установам і організаціям ...
- Згідно з пунктом 26 частини першої статті 10 цього Закону одним з основних обов'язків міліції є виконання та контроль за рішеннями сільських, селищних, міськ...
- Отже, виконавчі комітети місцевих рад народних депутатів, місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження щодо організації та контролю за забезпечення...
- Встановити обмеження щодо реалізації права громадян на мирні зібрання може лише суд, якому надано такі повноваження відповідно до Конституції України, і лише...
- Відповідно до статті 8 КАС України суд при вирішенні справ керується принципом верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав лю...
- Свої позиції щодо реалізації передбаченого статтею 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод права на свободу мирних зібрань Європейський с...
- Також адміністративні суди під час розгляду та вирішення справ стосовно реалізації права на мирні зібрання повинні застосовувати Керівні принципи зі свободи ...
- 3. Особливості розгляду та вирішення адміністративних справ щодо реалізації права на мирні зібрання
- КАС України (статті 182, 183) встановлює особливості провадження у справах за адміністративними позовами суб'єктів владних повноважень про обмеження щодо реа...
- Стаття 50 КАС України передбачає, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повнов...
- Згідно з частиною першою статті 182 КАС України органи виконавчої влади, місцевого самоврядування звертаються з позовною заявою про заборону проведення зборі...
- Організатор (організатори) зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших мирних зібрань відповідно до частини першої статті 183 КАС України мають право зв...
- Підсудність справ про усунення обмежень у реалізації права на мирні зібрання залежить від статусу відповідача та визначається за правилами предметної підсудн...
- - якщо відповідачем виступає орган чи посадова особа місцевого самоврядування - місцевим загальним судам як адміністративним судам;
- - якщо відповідачем є орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи с...
- - у разі оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади - місцевому загальному суду як адміністративному суду...
- Згідно з приписами статей 182, 183 КАС України про відкриття провадження у справі за позовом про обмеження права на мирні зібрання або про усунення обмежень ...
- Адміністративні справи зазначеної категорії повинні бути вирішені судом протягом трьох днів після відкриття провадження, а в разі відкриття провадження менш ...
- Позовна заява про заборону проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо чи про інше обмеження права на мирні зібрання, яка надійшла в день проведе...
- На відміну від позовів за зверненням суб'єкта владних повноважень про обмеження у реалізації права на мирні зібрання, справи за позовами про усунення обмежен...
- Частиною п'ятою статті 182 КАС України передбачено, що суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо ...
- Необхідно зазначити, що для прийняття рішення про задоволення позову суд повинен пересвідчитися у реальності можливої загрози, при цьому така реальність пови...
- Постанови суду у справах про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання та про усунення обмежень у реалізації права на мирні зібрання виконуються нега...
- Копії судового рішення невідкладно видаються особам, які брали участь у справі, або надсилаються їм, якщо вони не були присутні під час його проголошення. У ...
- Виходячи із завдань адміністративного судочинства, визначених КАС України, суд у справах про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання повинен переві...
- Для уникнення порушень гарантованого Основним Законом України права у першу чергу з'ясуванню підлягає питання чи є запланований захід мирним та яка мета його...
- 4. Практика розгляду та вирішення справ щодо реалізації права на мирні зібрання
- Законодавець наділив повноваженнями встановлювати обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання тільки суд, який може скористатися ними відповідно до Кон...
- - запобігання заворушенням чи злочинам;
- - охорони здоров'я населення;
- - захисту прав і свобод інших людей.
- Під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії суди аналізували докази та надавали оцінку обставинам, що мають значення для правильного вирішення с...
- Задовольняючи позови про заборону проведення мирного зібрання або встановлюючи інші обмеження у реалізації права на мирні зібрання, суди вбачали можливість п...
- - перешкоджанні вільному доступу громадян та працівників до державних установ, поруч з якими планувалося проводити заходи;
- - порушенні нормального руху транспортних засобів на ділянках доріг, наближених до місця проведення заходу;
- - можливості виникнення конфліктних ситуацій у разі збігу у місці та часі проведення кількох мирних зібрань різного (часто протилежного) ідеологічного спряму...
- - ймовірності виникнення заворушень, злочинів, порушень прав і свобод інших людей у зв'язку з відсутністю у органів виконавчої влади та місцевого самоврядува...
- - неповідомленні органам виконавчої влади та місцевого самоврядування про кількість осіб, які братимуть участь у масових заходах, час або місце проведення за...
- - недостатній кількості працівників правоохоронних органів, якої потребувало забезпечення безпеки проведення того чи іншого мирного заходу, у зв'язку з їх за...
- - проведенні робіт з реконструкції (ремонту) площ, вулиць, доріг тощо, які визначалися як місця проведення масових заходів, у чому вбачалася можливість створ...
- - перекритті під'їзних доріг до сміттєзвалища, що могло створити загрозу здоров'ю населення;
- - перешкоджанні проведенням мирних заходів проведенню запланованих раніше загальноміських заходів у дні державних свят, футбольних матчів, концертів тощо;
- - проведенні заходів за маршрутами відвідування визначних місць офіційними особами - високопосадовцями, охорона яких потребувала застосування підвищених захо...
- - розміщенні під час проведення мирного зібрання в місцях, які є об'єктами благоустрою, наметів як малих архітектурних форм, що потребує погодження з відпові...
- - порушеннях тиші та спокою за маршрутами або в місцях проведення мирних зібрань та в іншому.
- Відмовляючи у задоволенні позовів органів виконавчої влади, місцевого самоврядування про встановлення обмежень у реалізації права на мирні зібрання та задово...
- Вирішуючи справи зазначеної категорії, суди виходили з того, що обмеження у реалізації права на мирне зібрання можливе тільки у разі створення дійсної небезп...
- Найчастіше підставою звернення до суду з позовами про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання була неможливість органів виконавчої влади та місцево...
- Як показує практика, суди, в основному, задовольняють позови про обмеження проведення масових зібрань у зв'язку з обґрунтованістю вимог органів місцевого сам...
- Розглянемо на прикладах підстави, за яких суди ухвалювали такі рішення.
- У справі за позовом Виконавчого комітету Львівської міської ради до громадської організації "Вартові Закону" про встановлення обмеження у реалізації права на...
- ___ -1 Постанова від 13 жовтня 2010 року, реєстраційний номер в ЄДРСР - 11739927.
- Ухвалюючи рішення, суд проаналізував наявні в матеріалах справи заяви та скарги осіб на неправомірні дії учасників пікетування, рапорти працівників органів в...
- Суд першої інстанції дійшов висновку, що зазначеними діями учасники зібрання порушують права і свободи інших громадян та відповідно до статті 182 КАС України...
- Позиція Європейського суду з прав людини з приводу обмеження прав у зв'язку з можливими порушеннями дорожнього руху є більш толерантною та полягає в тому, що...
- Згідно із Сіракузькими принципами тлумачення обмежень та відступів від положень Міжнародного пакту про громадянські та політичні права прагнення захистити зд...
- Так, задовольняючи позовні вимоги у справі за позовом виконавчого комітету Тернопільської міської ради до гр. О. та гр. З., за участю третіх осіб, які не зая...
- Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду у цій справі залишено без змін Вищим адм...
- ___ -2 Ухвала від 19 жовтня 2010 року, реєстраційний номер в ЄДРСР - 11772528.
- У практиці адміністративних судів мають місце випадки заборони проведення мирних зібрань у зв'язку з неможливістю органів виконавчої влади забезпечити необхі...
- Так, у травні 2011 року Вищий адміністративний суд України залишив без змін постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2010 року та...
- ___ -3 Ухвала від 27 травня 2011 року, реєстраційний номер в ЄДРСР - 16528045.
- Судом першої інстанції у зазначеній справі вимоги позивача до громадської організації про обмеження у реалізації права на мирні зібрання було задоволено повн...
- Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що запланована відповідачем акція може скласти труднощі для організації державної охорони Президент...
- Забезпечити додаткову чисельність співробітників органів внутрішніх справ для забезпечення громадського порядку у зв'язку з проведенням ще одного заходу - ма...
- Залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, Донецький апеляційний адміністративний суд зазначив, що стаття 11 Конвенції про захист прав людини і осново...
- ___ -4 Ухвала від 5 жовтня 2010 року, реєстраційний номер в ЄДРСР - 11969379.
- Отже, з огляду на те, що проведення масового заходу могло створити реальну загрозу для громадського порядку та безпеки Президента України і громадян, суд пер...
- Непоодинокими в судовій практиці є випадки задоволення позовних вимог про заборону проведення мирних зібрань у зв'язку з неможливістю органів внутрішніх спра...
- Прикладом правильного визначення судом характеру спірних відносин та застосування норм матеріального права може слугувати справа за позовом Виконавчого коміт...
- Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 1 грудня 2008 року у зазначеній справі позовні вимоги Виконавчого комітету Дніпропетровськ...
- Задовольняючи позовні вимоги та обмежуючи відповідача в проведенні акції в частині кількості учасників акції до 7 осіб, суд першої інстанції виходив з неможл...
- Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 9 грудня 2008 року постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 1 ...
- Ухвалою Вищого адміністративного суду України постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду України у цій справі залишено без змін-5.
- ___ -5 Ухвала від 25 травня 2010 року, реєстраційний номер в ЄДРСР - 9818152.
- Згідно з матеріалами справи, як вказав у своїй ухвалі Вищий адміністративний суд України, Дніпропетровською обласною громадською організацією "Правозахисна с...
- Отже, суд касаційної інстанції погодився з рішенням апеляційного суду, який задовольнив вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського поря...
- У справі за позовом Київської міської державної адміністрації до Всеукраїнської громадської організації Коаліції Учасників Помаранчевої Революції в особі Гол...
- Підставою для такого обмеження проведення зібрання громадян у зазначені дні стали візити до міста Києва Принца Бельгії Філіпа, Святішого Патріарха Московсько...
- Так, Головне управління МВС України у м. Києві та Управління державної охорони України листами просили державну адміністрацію з метою уникнення будь-яких сут...
- Інтереси національної безпеки та громадського порядку, для забезпечення яких суд може обмежити право громадян на мирні зібрання, суд першої інстанції вбачав ...
- Суд дійшов висновку, що з метою забезпечення правопорядку, запобігання вчиненню злочинів, правопорушень, для охорони здоров'я населення, захисту прав і свобо...
- Ухвалою Вищого адміністративного суду України постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 листопада 2010 року та ухвалу Київського апеляційног...
- ___ -6 Ухвала від 7 червня 2011 року, реєстраційний номер в ЄДРСР - 16785977.
- На нашу думку, зважаючи на заявлену кількість осіб, якою планувалося брати участь у вказаних масових зібраннях, така заборона є виправданою та адекватною мож...
- Керівні принципи зі свободи мирних зібрань БДІПЛ ОБСЄ з приводу одночасних зібрань рекомендують виходити з рівноправності всіх осіб та груп на присутність у ...
- Як указано в рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Платформа "Лікарі за життя" проти Австрії", "право на контрдемонстрацію не може поширюватися ...
- Вищий адміністративний суд України визнав правильними та обґрунтованими рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі за позовом Харківської міської...
- ___ -7 Ухвала від 14 квітня 2011 року, реєстраційний номер в ЄДРСР - 15594885.
- Вищий адміністративний суд України під час касаційного перегляду справи зазначене рішення Харківського окружного адміністративного суду залишив без змін-8.
- ___ -8 Ухвала від 9 червня 2011 року, реєстраційний номер в ЄДРСР - 16541441.
- Аналізуючи судову практику у справах за позовами суб'єктів владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання, можна зробити висновок ...
- У березні 2010 року Черкаським окружним адміністративним судом у справі за позовом Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області до голови ...
- ___ -9 Постанова від 7 березня 2010 року, реєстраційний номер в ЄДРСР - 8622656.
- Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначав, що 9 березня 2010 року, у день, заявлений для проведення масового зібрання громадян на Чернечій горі Черкаськ...
- Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом у справі за позовом Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради до Дніпропетровської обласної гр...
- ___ -10 Постанова від 14 квітня 2010 року, реєстраційний номер в ЄДРСР - 10178781.
- Позовні вимоги виконавчого комітету ґрунтувалися на тому, що місце, заявлене громадською організацією для проведення масового заходу, не відповідає Положенню...
- Ураховуючи викладене, рішення суду першої інстанції про обмеження щодо реалізації права громадської організації "Система Фалунь Дафа" на мирне зібрання скасо...
- Дніпропетровським окружним адміністративним судом було визнано неправомірними дії Виконавчого комітету Вільногірської міської ради Дніпропетровської області ...
- ___ -11 Постанова від 19 травня 2011 року, реєстраційний номер в ЄДРСР - 15932497.
- Обґрунтовуючи відмову в наданні дозволу на проведення зборів, виконавчий комітет зазначив, що у надісланому повідомленні про їх проведення не вказано, хто і ...
- Задовольняючи позов організаторів зборів та визнаючи протиправними дії виконавчого комітету щодо ненадання дозволу на проведення зборів, суд виходив із того,...
- Про невжиття заходів до виконання повноважень органами місцевого самоврядування зазначав Львівський окружний адміністративний суд у рішенні у справі за позов...
- ___ -12 Постанова від 21 червня 2011 року, реєстраційний номер в ЄДРСР - 16405464.
- У справі за позовом Виконавчого комітету Добрівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим до ОСОБА 1, ОСОБА 2, громадської орга...
- ___ -13 Постанова від 4 листопада 2011 року, реєстраційний номер в ЄДРСР - 18950062.
- Окружним адміністративним судом Автономної Республіки Крим відмовлено у задоволенні позову виконавчого комітету Сакської міської ради до Сакської міської орг...
- ___ -14 Постанова від 20 жовтня 2010 року, реєстраційний номер в ЄДРСР - 11706394.
- На думку суду, позивачем не було належним чином обґрунтовано доводи щодо порушень чинного законодавства при проведенні маршу та можливість спричинення загроз...
- Судом було надано об'єктивну оцінку твердженням позивача про порушення відповідачами Порядку організації проведення зборів, мітингів, вуличних походів, демон...
- ___ -15 Постанова від 17 лютого 2011 року, реєстраційний номер в ЄДРСР - 13953823.
- Крім зазначеного, підставою для скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва, якою позовні вимоги було задоволено, була незгода апеляційног...
- Як показує практика, не завжди у судових рішеннях міститься достатнє обґрунтування, викладено факти та аргументи, на підставі яких суд доходить до того чи ін...
- Вирішуючи справи зазначеної категорії, суди повинні дотримуватися вимог щодо законності й обґрунтованості судового рішення, яке згідно зі статтею 159 КАС Укр...
- Проект Закону України "Про свободу мирних зібрань", схвалений на четвертому пленарному засіданні Комісії зі зміцнення демократії та утвердження верховенства ...
- 5. Окремі питання розгляду та розв'язання спорів щодо реалізації права на мирні зібрання
- Право обирати місце проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій належить особам, які мають намір реалізувати своє право на мирні зібрання, передбачен...
- Стаття 182 КАС України визначає, що суд може заборонити проведення мирних заходів чи обмежити право на мирні зібрання іншим способом (щодо місця чи часу їх п...
- Зазначеною нормою суду не надано повноважень щодо визначення місця проведення мирного зібрання, тому практика судів, які встановлюють у рішенні місце проведе...
- Позовні вимоги про обмеження у реалізації права на мирні зібрання щодо місця їх проведення підлягають вирішенню судами лише щодо місця, визначеного організат...
- Ураховуючи зазначене, Львівським апеляційним адміністративним судом у справі за позовом виконавчого комітету Чернівецької міської ради до гр. К., гр. Б., гр....
- ___ -16 Постанова від 2 лютого 2010 року, реєстраційний номер в ЄДРСР - 7915831.
- Чинне законодавство не встановлює конкретних строків завчасного сповіщення організаторами мирних зібрань суб'єктів владних повноважень про їх проведення та с...
- Як вбачається з Рішення Конституційного Суду України від 19 квітня 2001 року № 4-рп/2001 у справі щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання, ці строки не...
- Відповідно до частини першої статті 182 КАС України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведе...
- Частиною другою статті 182 КАС України передбачено, що позовна заява, яка надійшла в день проведення заходів, визначених частиною першою цієї статті, або піс...
- Указана норма, з одного боку, зобов'язує суб'єкта владних повноважень вчасно звертатися до суду та має на меті уникнення незаконного втручання з боку такого ...
- Крім того, подання повідомлення про проведення масових заходів у день їх проведення фактично позбавляє органи виконавчої влади та місцевого самоврядування мо...
- Особливої актуальності зазначена проблема набуває в разі несвоєчасного повідомлення організаторами мирних зібрань про заходи, які планується проводити протяг...
- Оскільки припис частини другої статті 182 КАС України щодо залишення без розгляду позовної заяви, яка надійшла в день проведення мирного заходу або після йог...
- На нашу думку, у разі надходження позову про обмеження в реалізації права на мирні зібрання щодо заявлених організаторами заходів протягом кількох днів після...
- 6. Висновки
- Одним із провідних принципів здійснення правосуддя є принцип верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищи...
- Будь-які обмеження права можуть застосовуватися лише в межах та на підставі закону.
- Право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації тощо гарантується статтею 39 Конституції України, статтею 11 Конв...
- Право на свободу мирних зібрань захищене державою, яка зобов'язана забезпечити його ефективну практичну реалізацію. Обмеження щодо реалізації цього права мож...
- Як свідчать статистичні дані, адміністративними судами позови органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування про обмеження щодо реалізації права ...
- Підставами для задоволення таких позовів, як правило, були небезпека виникнення заворушень, конфліктів та злочинів, порушення безпеки дорожнього руху, що при...
- Як вбачається із судової практики, під час розгляду та вирішення справ за позовами про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання та про усунення обме...
- Поряд із цим мають місце і негативні випадки задоволення позовів про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання лише за наявності формальних підстав д...
- З метою однакового та правильного застосування законодавства під час розгляду та вирішення справ розглядуваної категорії судам необхідно виходити з такого.
- Установлений Конституцією та іншими актами законодавства України перелік мирних зібрань не є вичерпним, мирні зібрання можуть знаходити й інші форми вираженн...
- Про проведення зборів, походів, мітингів та демонстрацій тощо організатор (організатори) цих зібрань завчасно сповіщають органи виконавчої влади, органи місц...
- Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян на мирні зібрання, а служать його гарантією та надають можливість о...
- Судам необхідно мати на увазі, що саме собою несвоєчасне повідомлення органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування про проведення мирного зібра...
- Мирні зібрання розглядаються як одна із форм безпосередньої демократії та мають на меті вираження свого ставлення до суспільних проблем та явищ тощо. Усі уча...
- Можливе ускладнення дорожнього руху у зв'язку з проведенням мирного зібрання не може бути підставою для його заборони у разі реальної можливості вирішення ць...
- Недопустимими є обмеження свободи зібрань громадян за ознаками раси, статі, національності, віросповідання, політичних поглядів, належності до певних соціаль...
- Виходячи з того, що зібрання громадян часто мають на меті привернення уваги певних органів влади до проблем суспільства чи його окремої групи, у зв'язку з чи...
- Варто звернути увагу, що питання про обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання стосовно місця його проведення підлягає вирішенню судом лише щодо місц...
- Зважаючи на мету зібрання - "бути почутими", сумнівною виглядає позиція судів, які забороняють проведення мирних зібрань у дні державних та релігійних свят у...
- Вирішуючи зазначені питання, суди повинні виходити з того, що стаття 39 Конституції України насамперед гарантує реалізацію права осіб на мирні зібрання, а за...
- Стаття 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повнова...
- Судам необхідно брати до уваги, що обов'язок вирішувати відповідно до закону питання щодо проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивни...
- Ухвалюючи рішення у справах зазначеної категорії, суд повинен перевірити, чи виконали названі органи свій обов'язок щодо забезпечення виконання закону та дот...
- Вирішуючи справи щодо обмежень у реалізації права громадян на мирні зібрання, суд повинен виходити з дотримання справедливого балансу між забезпеченням безпе...
- Єдиною правовою підставою для задоволення позову органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування про обмеження щодо реалізації права на мирні зібр...
- Органи виконавчої влади та місцевого самоврядування повинні не просто повідомити про реальні загрози, які можуть виникнути у зв'язку з проведенням зібрання, ...
- З метою правильного та об'єктивного вирішення справи суд повинен дослідити характер, мету та зміст запланованих мирних зібрань, поведінку організаторів та уч...
- За принципами тлумачення норм міжнародного права щодо реалізації права на свободу мирних зібрань посилання на інтереси національної безпеки для виправдання з...
- Обмеження, що встановлюються судом щодо реалізації права на мирні зібрання, повинні бути пропорційними до можливих наслідків порушення інтересів національної...
- Виходячи з принципів верховенства права та законності, закріплених статтями 8, 9 КАС України, суди при вирішенні справ повинні враховувати судову практику Єв...
- Акти щодо додаткового регламентування порядку проведення зборів, мітингів, вуличних походів, демонстрацій тощо, прийняті органами місцевого самоврядування та...
- Частина друга статті 182 КАС України передбачає залишення без розгляду позовної заяви суб'єкта владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мир...
- Судам потрібно мати на увазі, що в разі подання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування позовної заяви про обмеження у реалізації права ...
- Здійснений аналіз судової практики показує, що на сьогодні нагальною потребою для забезпечення конституційного права громадян на мирні зібрання є прийняття с...
- З метою однакового та правильного застосування судами законодавства під час розгляду та вирішення справ розглядуваної категорії вважаємо за необхідне матеріа...