Про скаргу Одеської обласної організації політичної партії "НАШ КРАЙ", зареєстровану в Центральній виборчій комісії 1 грудня 2020 року за № 21-34-28777
До Центральної виборчої комісії 1 грудня 2020 року надійшла скарга Одеської обласної організації політичної партії "НАШ КРАЙ", суб’єктом оскарження в якій визначено Одеську обласну територіальну виборчу комісію.
У скарзі суб’єкт звернення просить "визнати протиправною бездіяльність Одеської обласної територіальної виборчої комісії щодо встановлення фактів наявності невідповідності даних протоколів сільських, селищних та міських територіальних виборчих комісій у межах частин округів № 4, 5 та 10 з даними, зазначеними у протоколах Одеської обласної територіальної виборчої комісії про підсумки голосування з виборів депутатів Одеської обласної ради у межах виборчих округів № 4, 5 та 10 Одеської області від 10.11.2020 року, які проголосували за кандидатів Одеської обласної організації політичної партії "НАШ КРАЙ" на загальну кількість 372 голоси, встановлених у постанові П’ятого апеляційного адміністративного суду 29.11.2020 року та рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 24.11.2020 року. Достроково припинити повноваження усього складу Одеської обласної територіальної виборчої комісії".
Свої вимоги суб’єкт звернення обґрунтовує тим, що в рішенні Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/12356/20 від 24 листопада 2020 року встановлено такі обставини: "представником позивача подані до суду витребувані ним, як адвокатом, належним чином засвідченні копії примірників № 2 Авангардівської СТВК, Таїровської СТВК, Любашівської СТВК, Роздільнянської МТВК, Подільської МТВК, Вигоднянської СТВК, Кодимської МТВК, Южненської МТВК в межах одномандатних виборчих округів №№ 4, 5 та 10 з доказами їх отримання у встановленому законом порядку. Під час дослідження вказаних письмових доказів була встановлена невідповідність даних протоколів вказаних територіальних виборчих комісій, які були направлені до відповідача Одеської обласної територіальної виборчої комісії щодо кількості осіб, які проголосували за кандидатів Одеської обласної організації політичної партії "НАШ КРАЙ", на загальну кількість 372 голоси виборців".
На підтвердження викладеного суб’єктом звернення додано, зокрема, копії рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/12356/20 від 24 листопада 2020 року та постанови П’ятого апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2020 року у справі № 420/12356/20.
На виконання частини п’ятої статті 70 Виборчого кодексу України (далі - Кодекс) та пункту 8.6 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192 (далі - Порядок), копію скарги надіслано суб’єкту оскарження, якого повідомлено про можливість подання письмових пояснень по суті скарги.
До Центральної виборчої комісії 3 грудня 2020 року електронною поштою надійшли пояснення голови Одеської обласної територіальної виборчої комісії Бершавського О.В., у яких він заперечував проти вимог скарги, посилаючись на судові рішення.
Вивчивши скаргу та наявні в Комісії матеріали, Центральна виборча комісія зазначає.
Відповідно до частини другої статті 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
За змістом частини четвертої статті 14 указаного Закону скарги, що стосуються виборів чи референдумів, подаються до Комісії в порядку та строки, встановлені законом про вибори чи законом про референдуми.
Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються місцевих виборів, а також вимоги до їх форми і змісту визначено розділом XI Кодексу та Порядком.
Згідно з частиною другою статті 72 Кодексу, пунктом 10.3 Порядку перед розглядом скарги по суті виборча комісія вивчає скаргу для встановлення, чи подано її належним суб’єктом звернення зі скаргою, визначеним Кодексом; чи віднесено Кодексом розгляд скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб’єкт розгляду скарги); чи дотримано суб’єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 65 Кодексу суб’єктом звернення до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, може бути політична партія (місцева організація політичної партії) - суб’єкт виборчого процесу місцевих виборів в особі її керівника, уповноваженого представника, уповноваженої особи політичної партії (місцевої організації політичної партії) чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу політичної партії (керівного органу місцевої організації політичної партії).
Частиною першою статті 22 Кодексу визначено, що місцева організація політичної партії, яка висунула кандидатів на відповідних виборах, є суб’єктом виборчого процесу відповідних виборів.
Таким чином, скаргу подано належним суб’єктом звернення зі скаргою.
Під час вирішення питання, чи належить розгляд поданої скарги до повноважень виборчої комісії, необхідно враховувати не лише зазначені у скарзі предмет і суб’єкт оскарження, а й проаналізувати сформульовані суб’єктом звернення зі скаргою вимоги та суть рішення, ухвалення якого вимагається від виборчої комісії (пункт 10.5 Порядку).
Досліджуючи питання, чи належить розгляд поданої скарги до повноважень Центральної виборчої комісії (належний суб’єкт розгляду скарги), Комісія зауважує.
Пунктом 2 частини третьої статті 65 Кодексу та підпунктом 1 пункту 3.1 Порядку передбачено, що до Центральної виборчої комісії може бути оскаржено бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.
У зв’язку з цим Комісія звертає увагу, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/12351/20 від 16 листопада 2020 року, залишеним без змін постановою П’ятого апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2020 року, відмовлено в задоволенні позову Одеської обласної організації політичної партії "НАШ КРАЙ" до Одеської обласної територіальної виборчої комісії, зокрема, щодо позовних вимог про неправомірність рішень (протоколів) Одеської обласної територіальної виборчої комісії про підсумки голосування з виборів депутатів Одеської обласної ради у межах територіальних виборчих округів № 4, 5, 10 від 10 листопада 2020 року.
Як зазначено в судовому рішенні, "в основу адміністративного позову покладено стверджувану позивачем розбіжність між даними міських, селищних та сільських територіальних виборчих комісій, оформлених протоколами про підсумки голосування з виборів депутатів Одеської обласної ради у відповідних округах та частинах округів з даними, зазначеними у протоколі відповідача про підсумки голосування з виборів депутатів Одеської обласної ради в Єдиному багатомандатному виборчому окрузі".
Таким чином, предметом судового розгляду в указаній адміністративній справі були протоколи Одеської обласної територіальної виборчої комісії про підсумки голосування з виборів депутатів Одеської обласної ради у межах територіальних виборчих округів № 4, 5, 10 від 10 листопада 2020 року, складені з урахуванням даних протоколів сільських, селищних та міських територіальних виборчих комісій у межах частин округів № 4, 5, 10.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2020 року у справі № 420/12356/20 за позовом Одеської обласної організації політичної партії "НАШ КРАЙ" до Одеської обласної територіальної виборчої комісії, на яке у скарзі посилається суб’єкт звернення зі скаргою, постановою П’ятого апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2020 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог Одеської обласної організації політичної партії "НАШ КРАЙ" щодо "визнання протиправними дій Одеської обласної територіальної виборчої комісії при проведенні підрахунку з виборів депутатів Одеської обласної ради у межах територіальних виборчих округів №№ 4, 5, 10 від 10.11.2020 року; скасування протоколів Одеської обласної територіальної виборчої комісії про підсумки голосування з виборів депутатів Одеської обласної ради у межах територіальних виборчих округів №№ 4, 5, 10 від 10.11.2020 року; визнання протиправними дій Одеської обласної ТВК при проведенні результатів виборів з виборів депутатів Одеської обласної ради в Єдиному багатомандатному виборчому окрузі від 10.11.2020 року та скасування протоколу Одеської обласної територіальної виборчої комісії про результати виборів депутатів Одеської обласної ради в Єдиному багатомандатному виборчому окрузі від 10.11.2020 року - скасовано та провадження у справі в цій частині закрито".
При цьому Комісія звертає увагу, що у постанові П’ятого апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2020 року у справі № 420/12356/20 ідеться про те, що "приписи статті 64 Виборчого кодексу України визначають, що предметом юридичного спору між суб’єктами виборчого процесу та територіальними виборчими комісіями з приводу результатів встановлення останніми підсумків голосування та/або результатів виборів - оскаржуватися мають саме прийняті комісіями рішення з цього приводу, як результати здійснених для їх прийняття дій комісій, а самі по собі дії фактично ніякого правового значення для суб’єктів виборчого процесу не мають та їх оскарження до суду фактично нічого не змінює відносно прав суб’єктів виборчого процесу, на захист яких ними був поданий позов до суду. Саме скасування судом рішень територіальних виборчих комісій зобов’язує останні чи комісії вищого рівня повторно прийняти рішення з наведених питань.
Судова колегія вважає, що позивач по даній справі № 420/12356/20, заявивши позовні вимоги про скасування протоколів Одеської обласної територіальної виборчої комісії про підсумки голосування з виборів депутатів Одеської обласної ради у межах територіальних виборчих округів №№ 4, 5, 10 від 10.11.2020 року та протоколу Одеської обласної територіальної виборчої комісії про результати виборів депутатів Одеської обласної ради в Єдиному багатомандатному виборчому окрузі від 10.11.2020 року, фактично оскаржує рішення, територіальної виборчої комісії, які були оформлені цими протоколами, що, в свою чергу, вже було вирішено судом по справі № 420/12351/20 у рішенні від 16.11.2020 року (яке набрало законної сили на підставі постанови П’ятого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2020 року) за участю тих же самих сторін та з тих самих підстав, та що, відповідно до вимог частини 4 статті 238 КАС України, є безумовною підставою для закриття провадження у справі в частині цих позовних вимог".
Отже, зі змісту скарги та зазначених судових рішень вбачається, що суб’єкт звернення зі скаргою фактично не погоджується зі складеними Одеською обласною територіальною виборчою комісією протоколами про підсумки голосування з виборів депутатів Одеської обласної ради у межах територіальних виборчих округів № 4, 5, 10 від 10 листопада 2020 року, які вже були предметом судового розгляду у справі № 420/12351/20.
Водночас за змістом пункту 1-1 частини другої статті 64 Кодексу, підпункту 5 пункту 3.4 Порядку рішення чи дії територіальної виборчої комісії, крім установлених Кодексом випадків, оскаржуються виключно до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, шляхом подання позовної заяви.
При цьому Комісія зауважує, що точне і достовірне встановлення результатів виборів гарантується (частина друга статті 19 Кодексу).
Гарантією дотримання цього принципу є право суб’єкта виборчого процесу на оскарження в судовому порядку рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій.
Разом з тим слід зважати на те, що виборчий процес характеризується швидкоплинністю, незворотністю його етапів у часі та неможливістю їх поновлення.
Правомірність дій Одеської обласної територіальної виборчої комісії щодо складання протоколів про підсумки голосування з виборів депутатів Одеської обласної ради в межах територіальних виборчих округів № 4, 5, 10 від 10 листопада 2020 року була предметом судового розгляду та підтверджена рішенням Одеського окружного адміністративного суду в справі № 420/12351/20. При цьому в Центральної виборчої комісії правові підставі щодо переоцінки рішення суду відсутні. Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у справі № 855/120/20.
Отже, Центральна виборча комісія є неналежним суб’єктом розгляду скарги Одеської обласної організації політичної партії "НАШ КРАЙ".
Крім того, згідно з частиною першою статті 66 Кодексу, пунктом 4.1 Порядку скарга до виборчої комісії може бути подана суб’єктом звернення зі скаргою протягом двох днів після прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності суб’єктом оскарження.
Разом з тим частиною третьою статті 66 Кодексу та підпунктом 2 пункту 4.2 Порядку встановлено спеціальні строки оскарження, якими передбачено, що скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів виборчих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, встановлення підсумків голосування та/або під час транспортування виборчих документів, може бути подана до виборчої комісії не пізніше наступного дня після дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності, але не пізніше часу прийняття відповідною виборчою комісією виборчих документів такої виборчої комісії відповідно до Кодексу.
Згідно з частинами шостою, сьомою статті 66 Кодексу, підпунктами 4, 6 пункту 4.3 Порядку днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги виборчою комісією. Строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення суб’єктом розгляду скарги без розгляду відповідно до частини першої статті 68 Кодексу.
З огляду на те, що у скарзі Одеської обласної організації політичної партії "НАШ КРАЙ", поданій до Центральної виборчої комісії 1 грудня 2020 року, суб’єкт звернення фактично оскаржує протоколи Одеської обласної територіальної виборчої комісії про підсумки голосування з виборів депутатів Одеської обласної ради у межах територіальних виборчих округів № 4, 5, 10 від 10 листопада 2020 року, то вказану скаргу подано до Комісії з порушенням установленого Кодексом та Порядком строку оскарження.
При цьому зазначена у скарзі Одеської обласної організації політичної партії "НАШ КРАЙ" вимога достроково припинити повноваження всього складу Одеської обласної територіальної виборчої комісії є похідною від указаної та ґрунтується на тих самих доводах, що й попередня вимога.
Крім того, Комісія наголошує, що частиною третьою статті 208 Кодексу Центральній виборчій комісії надано право достроково припинити повноваження всього складу територіальної виборчої комісії в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення такою територіальною виборчою комісією Конституції України та законів України. Указане положення не покладає на Комісію імперативного обов’язку достроково припиняти повноваження територіальної виборчої комісії за наявності викладених підстав. Право Центральної виборчої комісії на дострокове припинення повноважень територіальної виборчої комісії є дискреційним. Тобто дострокове припинення повноважень територіальної виборчої комісії є організаційним заходом, який за необхідності може вживатися Центральною виборчою комісією, однак не може вважатися способом поновлення порушеного права.
Зважаючи на зазначене, а також визначені Кодексом вимоги, які суб’єкт звернення може заявляти у скарзі (частина восьма статті 67 Кодексу), та рішення, які виборча комісія може ухвалювати за результатом розгляду скарги (частина десята статті 72 Кодексу), і загалом суть скарги, прохання про дострокове припинення повноважень територіальної виборчої комісії не може становити змісту вимоги у скарзі.
Частиною третьою статті 72 Кодексу та пунктом 10.6 Порядку передбачено, що виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб’єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб’єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених Кодексом.
За таких обставин скарга Одеської обласної організації політичної партії "НАШ КРАЙ" підлягає залишенню без розгляду по суті.
Враховуючи викладене, відповідно до пункту 1-1 частини другої статті 64, частини першої, пункту 2 частини третьої статті 65, частин першої, третьої, шостої, сьомої статті 66, частин другої, третьої статті 72 Виборчого кодексу України, Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192, керуючись частиною другою статті 3, статтями 11 - 13, 17, 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:
1. Скаргу Одеської обласної організації політичної партії "НАШ КРАЙ", зареєстровану в Центральній виборчій комісії 1 грудня 2020 року за № 21-34-28777, залишити без розгляду по суті.
2. Копію цієї постанови надіслати Одеській обласній організації політичної партії "НАШ КРАЙ".
3. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.
