Про Роз’яснення окремих питань проведення зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою
З метою забезпечення реалізації права громадян України на участь у всеукраїнському референдумі за народною ініціативою, однакового застосування законодавства України про всеукраїнський референдум на всій території України, відповідно до частин другої, третьої статті 5, частини першої статті 38, статей 39, 69, 70, частини другої статті 72 Конституції України, статей 2, 3, 6, 8, 10, 14, 19, 24, 28 - 31, частини другої статті 42 Закону України "Про всеукраїнський референдум", керуючись статтями 1, 2, 11 - 13, пунктами 1 - 5 статті 17, пунктами 2, 6, 8 статті 20 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:
Роз’яснення окремих питань проведення зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (додаток 1);
форму списку учасників зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) (додаток 2);
форму списку членів ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) (додаток 3).
2. Встановити рекомендаційні форми:
повідомлення про проведення зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (додаток 4);
списку учасників зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (додаток 5);
списку членів ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (додаток 6);
заяви про згоду бути членом ініціативної групи (додаток 7);
заяви про призначення уповноваженим представником ініціативної групи (додаток 8);
заяви про згоду бути уповноваженим представником ініціативної групи (додаток 9);
рішення зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою про призначення уповноваженого представника ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (додаток 10);
протоколу зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (додаток 11).
в електронному вигляді у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування), список учасників зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою та список членів ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою викладаються українською мовою (з використанням літер українського алфавіту) за формами, затвердженими пунктом 1 цієї постанови (додатки 2, 3), та подаються до Центральної виборчої комісії шляхом надсилання на офіційну електронну пошту Комісії post@cvk.gov.ua окремими файлами формату Microsoft Excel (.xlsx). Достовірність зазначених списків підтверджується уповноваженим представником ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою шляхом накладення власного кваліфікованого електронного підпису;
форми документів всеукраїнського референдуму, встановлені пунктом 2 цієї постанови, мають рекомендаційний характер для використання, а недодержання таких форм відповідними суб’єктами в разі зазначення в них передбачених Законом України "Про всеукраїнський референдум" відомостей, що обов’язково повинні міститися у відповідних документах, не є підставою для відмови в реалізації прав таких суб’єктів.
4. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.
РОЗ’ЯСНЕННЯ
окремих питань проведення зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою
Це Роз’яснення спрямоване на забезпечення реалізації права громадян України на участь у всеукраїнському референдумі за народною ініціативою, однакового застосування окремих положень Закону України "Про всеукраїнський референдум" (далі - Закон), пов’язаних з організацією та порядком проведення зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою та процедурою направлення представника (представників) Центральної виборчої комісії на них для посвідчення факту проведення таких зборів.
1.1. Реалізація громадянами України гарантованого Конституцією України права голосу на всеукраїнському референдумі є складовою процесу здійснення влади народом безпосередньо.
Ініціювати проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою можуть громадяни України, яким виповнилося вісімнадцять років і які не визнані у встановленому законом порядку недієздатними (далі - виборці).
1.2. Збори громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (далі - збори) є важливим підготовчим етапом ініціювання процесу всеукраїнського референдуму за народною ініціативою.
Проведення зборів є передбаченим Законом способом утворення ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (далі - ініціативна група), на яку покладається функція збору підписів під народною ініціативою щодо проведення всеукраїнського референдуму та від діяльності якої залежить реалізація громадянами України права на участь в управлінні державними справами через всеукраїнський референдум.
Тому проведення таких зборів має відбуватися в порядку та спосіб, визначені законом.
1.3. Збори проводяться на території України, крім тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, на яких відповідно до статті 8 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", статті 2 Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" голосування громадян України під час проведення всеукраїнського референдуму не організовується і не проводиться.
1.4. Порядок організації та проведення зборів, а також утворення ініціативної групи врегульовано статтею 30 Закону.
2. Організація і проведення зборів та утворення ініціативної групи
2.1. У зборах, на яких утворюється ініціативна група, повинні взяти участь не менш як триста виборців. Організаторами та учасниками зборів можуть бути лише виборці.
Дотримання вимоги статті 39 Конституції України щодо завчасного сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів покладається на організаторів зборів.
2.2. Організаторам зборів слід враховувати, що відповідно до Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" за рішенням Кабінету Міністрів України на території України або окремих її регіонів може встановлюватися карантин, у зв’язку з чим запроваджуватися необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов’язки, що покладаються на них.
Законом не передбачено можливості проведення зборів у режимі відеоконференції чи в інших дистанційних формах. Водночас Закон містить низку імперативних норм стосовно процедурних аспектів проведення зборів (обов’язкове визначення місця проведення зборів, присутність на зборах установленої кількості учасників зборів, необхідність їх ідентифікації, засвідчення їх участі у зборах шляхом проставляння особистого підпису в списку учасників зборів, формування персонального складу лише однієї ініціативної групи з числа учасників зборів, проведення голосування більшістю зареєстрованих учасників зборів), недотримання яких може слугувати підставою для відмови в реєстрації ініціативної групи.
Аналогічного висновку, що Законом (який було прийнято безпосередньо під час дії відповідного карантину) не передбачено можливості проведення зборів у режимі відеоконференції або в будь-якому іншому режимі з використанням мережевих сервісів, дійшов Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування у своєму Роз’ясненні стосовно застосування окремих положень Закону України "Про всеукраїнський референдум" у частині можливості проведення зборів у режимі відеоконференції, затвердженому рішенням цього Комітету від 28 квітня 2021 року (протокол № 70).
Обґрунтовуючи своє рішення Комітет у зазначених Роз’ясненнях акцентував увагу на тому, що деякими Законами України, зокрема "Про комітети Верховної Ради України", "Про акціонерні товариства", чітко передбачено можливість проведення засідань, зборів та інших заходів дистанційно або в режимі відеоконференції у порядку, встановленому відповідним нормативно-правовим актом.
2.3. Процес проведення зборів починається з реєстрації учасників зборів.
Реєстрація учасників зборів проводиться перед початком зборів і полягає в складанні списку учасників зборів (додаток 5 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 квітня 2021 року № 190) із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), дати народження (день, місяць, рік), виборчої адреси, відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, кожного учасника зборів.
Кожний учасник зборів навпроти свого прізвища в списку ставить особистий підпис, що засвідчує його участь у зборах.
2.4. На зборах вирішуються такі питання:
обрання голови та секретаря зборів, лічильної комісії;
затвердження порядку денного зборів, до якого включаються питання про проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою;
формулювання та затвердження питання, що пропонується винести на всеукраїнський референдум за народною ініціативою, а у випадку ініціювання всеукраїнського референдуму з питання, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 3 Закону, - затвердження також тексту законопроєкту про втрату чинності відповідним законом України або окремими його положеннями-1;
__________
-1 Пункт 4 частини першої статті 3 Закону, а також інші положення Закону щодо підготовки, організації та проведення всеукраїнського референдуму, предметом якого є втрата чинності законом України або окремими його положеннями, набирають чинності з дня набрання чинності законом про народну законодавчу ініціативу, але не пізніше 1 січня 2022 року.
затвердження обґрунтування позиції щодо питання всеукраїнського референдуму за народною ініціативою у повному вигляді, а також скороченому вигляді, що може містити не більше 2500 друкованих знаків.
2.5. Ініціативна група обирається на зборах з числа їх учасників лише у разі, якщо більшість зареєстрованих учасників зборів проголосує за:
проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою;
затвердження формулювання питання і тексту законопроєкту про втрату чинності відповідним законом України або окремими його положеннями, що пропонується винести на всеукраїнський референдум за народною ініціативою (у разі ініціювання всеукраїнського референдуму з питання, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 3 Закону);
затвердження обґрунтування позиції щодо питання всеукраїнського референдуму за народною ініціативою.
2.6. Ініціативна група має складатися не менш як із шістдесяти громадян України, які на день її утворення мають право голосу.
2.7. На зборах утворюється лише одна ініціативна група (формується її персональний склад), якій доручається організація збору підписів громадян України на підтримку ініціативи щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою та здійснення інших функцій, передбачених Законом, складається список її членів із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), дати народження (день, місяць, рік), виборчої адреси, відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, кожного члена ініціативної групи (додаток 6 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 квітня 2021 року № 190).
2.8. На зборах обирається особа, яка буде представляти інтереси ініціативної групи - уповноважений представник ініціативної групи про що складається рішення, що підписується головою та секретарем зборів (додаток 10 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 квітня 2021 року № 190). Така особа подає зборам заяви про призначення уповноваженим представником ініціативної групи та про згоду бути уповноваженим представником ініціативної групи (додатки 8, 9 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 квітня 2021 року № 190).
2.9. Проводити збори в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, Збройних Силах України та інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, органах правопорядку, дитячих закладах, закладах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунальних підприємствах та установах забороняється (частина третя статті 30 Закону).
3. Направлення представника Центральної виборчої комісії на збори
3.1. Відповідно до частини четвертої статті 30 Закону організатори зборів не пізніше ніж за п’ять днів до дня проведення зборів повинні письмово повідомити Центральну виборчу комісію про їх проведення.
При цьому згідно з частиною третьою статті 25 Закону останнім днем строку, що відповідно до Закону має закінчитися у зв’язку з настанням певної події, є день, що передує дню зазначеної події.
Наприклад: якщо день проведення зборів заплановано на 17 липня, то відповідне повідомлення має надійти до Центральної виборчої комісії не пізніше 11 липня.
3.2. У повідомленні про проведення зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (далі - повідомлення) (додаток 4 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 квітня 2021 року № 190) зазначається:
- час проведення зборів (час початку реєстрації);
3.3. Місцем проведення зборів може бути будівля, споруда з конкретною адресою або певна визначена територія (парк, сквер, площа тощо) з точним описом відповідного місця проведення зборів, на якій може бути забезпечено фізичну присутність осіб, які беруть участь у зборах.
3.4. Повідомлення, крім визначеної пунктом 3.2 цього Роз’яснення інформації, має містити: прізвище, власне ім’я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), дату народження (день, місяць, рік), виборчу адресу організатора (організаторів) зборів, а також адресу для листування, адресу електронної пошти, контактний номер телефону, підпис організатора (організаторів) зборів із зазначенням дати підписання повідомлення.
3.5. Повідомлення подається до Центральної виборчої комісії у письмовій формі (на паперових носіях або в електронній формі, засвідченій кваліфікованим електронним підписом) з урахуванням режиму роботи Комісії. У разі надходження до Центральної виборчої комісії повідомлення засобами електронної пошти в позаробочий час таке повідомлення реєструється наступного робочого дня після його надходження.
У разі надходження повідомлення (сканованої копії повідомлення) засобами електронної пошти (в електронній формі), крім засвідченого кваліфікованим електронним підписом, воно опрацьовується Центральною виборчою комісією після надходження його в письмовій формі на паперових носіях або засвідченого кваліфікованим електронним підписом. Днем подання повідомлення вважається день його отримання Центральною виборчою комісією у письмовій формі на паперових носіях або засвідченого кваліфікованим електронним підписом.
3.6. Центральна виборча комісія, використовуючи персональні дані, що містяться в Державному реєстрі виборців, перевіряє належність організаторів та учасників зборів до числа виборців.
3.7. За результатами розгляду повідомлення Центральна виборча комісія ухвалює рішення про направлення представника (представників) Центральної виборчої комісії на збори з метою посвідчення факту проведення таких зборів.
Таке рішення Комісія приймає не пізніше ніж за один день до дня проведення зборів.
3.8. Представником, який направляється Центральною виборчою комісією на збори, може бути:
член Центральної виборчої комісії;
працівник Секретаріату Центральної виборчої комісії;
працівник регіонального/територіального представництва Центральної виборчої комісії-2.
__________
-2 Абзац набирає чинності з дня, наступного за днем прийняття Центральною виборчою комісією рішення про початок роботи її регіональних та територіальних представництв.
3.9. У рішенні Центральної виборчої комісії про направлення представника (представників) Комісії на збори вказуються дата, час, місце проведення зборів та мета їх проведення, зазначені у повідомленні.
Таке рішення Центральної виборчої комісії доводиться до відома організатора (організаторів) зборів шляхом оприлюднення його на офіційному вебсайті Комісії.
3.10. Повідомлення залишається без розгляду в разі:
а) подання повідомлення особою (особами), які не є виборцями;
б) подання повідомлення з порушенням строку, встановленого частиною четвертою статті 30 Закону;
в) подання повідомлення без зазначення дати та/або часу, та/або місця, та/або мети проведення зборів;
г) відсутності у повідомленні підпису організатора зборів.
3.11. У разі незазначення у повідомленні прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності) організатора зборів або його виборчої адреси чи дати народження, у зв’язку з чим Центральна виборча комісія не може перевірити належність організатора зборів до числа виборців, відповідна інформація уточнюється за запитом члена Центральної виборчої комісії.
У разі ненадходження відповіді в установлений у запиті члена Комісії строк таке повідомлення залишається без розгляду.
3.12. Про залишення повідомлення без розгляду особа, яка його подала, інформується листом за підписом Голови Центральної виборчої комісії або за його дорученням іншого члена Комісії. У листі вказуються підстави залишення повідомлення без розгляду.
3.13. Проведення зборів за умови залишення повідомлення без розгляду може свідчити про порушення порядку утворення ініціативної групи (стаття 30 Закону) та бути підставою для відмови в реєстрації такої ініціативної групи.
3.14. Неповідомлення організаторами зборів Центральній виборчій комісії про проведення зборів вважається порушенням передбаченого статтею 30 Закону порядку утворення ініціативної групи і є підставою для відмови в реєстрації такої ініціативної групи.
4. Посвідчення представником Центральної виборчої комісії факту проведення зборів
4.1. Представник Центральної виборчої комісії, якого відповідно до рішення Центральної виборчої комісії направлено на збори, повинен прибути на збори у визначені дату, час та місце їх проведення.
4.2. У разі належного повідомлення організаторами зборів Центральній виборчій комісії про проведення зборів, неприбуття на них представника Комісії не є перешкодою для проведення зборів.
4.3. Якщо протягом 30 хвилин після визначеного у повідомленні часу не розпочалися дії, спрямовані на проведення зборів, представник Центральної виборчої комісії має право залишити місце, що визначалося в повідомленні місцем проведення зборів.
4.4. Представник Центральної виборчої комісії з метою посвідчення факту проведення відповідних зборів після прибуття на них встановлює:
1) чи дотримано вимоги Закону щодо місця проведення зборів, а саме: чи проводяться збори в зазначеному в повідомленні місці їх проведення, чи не проводяться такі збори в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, Збройних Силах України та інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, органах правопорядку, дитячих закладах, закладах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунальних підприємствах та установах (частина третя статті 30 Закону);
2) чи проводилася перед початком зборів реєстрація учасників зборів (частина шоста статті 30 Закону);
3) чи складено список зареєстрованих учасників зборів із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), дати народження (день, місяць, рік), виборчої адреси, відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, кожного учасника (частина шоста статті 30 Закону);
4) чи проставлялися учасниками зборів під час їх реєстрації особисті підписи навпроти їх прізвищ, що засвідчує їх особисту участь у відповідних зборах (частина шоста статті 30 Закону);
5) чи беруть участь у зборах не менш як триста виборців (частина перша статті 30 Закону);
6) чи обрано на зборах голову та секретаря, лічильну комісію зборів (частина сьома статті 30 Закону);
7) чи затверджувався порядок денний зборів, чи включалося до нього питання про проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (частина сьома статті 30 Закону);
8) чи підтримано ініціативу проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (частина восьма статті 30 Закону);
формулювання питання, що пропонується винести на всеукраїнський референдум за народною ініціативою;
у разі ініціювання всеукраїнського референдуму з питання, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 3 Закону, - формулювання питання, що пропонується винести на всеукраїнський референдум за народною ініціативою, і текст законопроєкту про втрату чинності відповідним законом України або окремими його положеннями, що пропонується винести на всеукраїнський референдум за народною ініціативою (частина восьма статті 30 Закону);
10) чи затверджувалося обґрунтування позиції щодо питання всеукраїнського референдуму за народною ініціативою у повному та скороченому вигляді (частина восьма статті 30 Закону);
11) чи ухвалювалося на зборах рішення щодо обрання ініціативної групи з числа учасників зборів (частина восьма статті 30 Закону);
12) чи обиралася на зборах особа, яка буде представляти інтереси ініціативної групи (уповноважений представник ініціативної групи), та чи складалося відповідне рішення зборів (частина десята статті 30 Закону);
13) чи обиралася на зборах лише одна ініціативна група (частина дев’ята статті 30 Закону);
14) чи підтримувалися питання, зазначені у підпунктах 7 - 12 пункту 4.4 цього Роз’яснення, більшістю зареєстрованих учасників зборів.
4.5. Представник Центральної виборчої комісії, який направлявся на збори, після проведення зборів інформує Центральну виборчу комісію про факт проведення зборів із зазначенням інформації, передбаченої пунктом 4.4 цього Роз’яснення, шляхом подання письмового звіту.
4.6. Центральна виборча комісія, здійснюючи аналіз дотримання вимог Закону під час утворення ініціативної групи, а також аналіз документів, поданих до Комісії для її реєстрації, бере до уваги інформацію, надану представником Центральної виборчої комісії, який направлявся на збори з метою посвідчення факту їх проведення.
5.1. У десятиденний строк з дня проведення зборів уповноважений представник ініціативної групи передає до Центральної виборчої комісії документи проведених зборів, передбачені частиною чотирнадцятою статті 30 Закону.
При цьому якщо десятий день з дня проведення зборів припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, останнім днем строку, в який можуть бути подані до Центральної виборчої комісії відповідні документи, є перший після нього робочий день.
5.2. Документи проведених зборів, передбачені частиною чотирнадцятою статті 30 Закону подаються до Центральної виборчої комісії у паперовій формі.
Списки учасників зборів і членів ініціативної групи (крім подання їх у паперовій формі) надсилаються також на офіційну електронну пошту Центральної виборчої комісії post@cvk.gov.ua з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних в електронному вигляді у формі відкритих даних, тобто у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування), без відображення підписів учасників зборів та без знеособлення їх персональних даних.
Такі списки викладаються українською мовою (з використанням літер українського алфавіту) за формами, затвердженими пунктом 1 постанови Центральної виборчої комісії від 29 квітня 2021 року № 190 (додатки 2, 3), надсилаються окремими файлами формату Microsoft Excel (.xlsx). Файли з відповідними формами розміщуються на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії. Достовірність зазначених списків підтверджується уповноваженим представником ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою шляхом накладення власного кваліфікованого електронного підпису.
5.3. У разі виявлення невідповідності відомостей у списках учасників зборів і членів ініціативної групи, поданих в електронному вигляді та на паперових носіях, про це листом за підписом члена Центральної виборчої комісії повідомляється уповноваженому представнику ініціативної групи із зазначенням строку, протягом якого відповідний список може бути виправлений або уточнений.
5.4. Відповідно до частини восьмої статті 6 Закону подання до Центральної виборчої комісії документів щодо реалізації виборцями прав на участь у процесі всеукраїнського референдуму вважається згодою відповідних осіб на обробку їх персональних даних в обсязі, встановленому законодавством про всеукраїнський референдум.
Таким чином, подання до Центральної виборчої комісії документів у паперовому та електронному вигляді, у тому числі тих, що містять персональні дані, вважається згодою відповідних осіб на обробку їх персональних даних.
5.5. Список учасників зборів і список членів ініціативної групи, подані в електронному вигляді, використовуються з метою перевірки відомостей про виборців - учасників зборів, членів ініціативних груп за допомогою персональних даних, що містяться в Державному реєстрі виборців.
