Конвенція про обов'язкове страхування на випадок інвалідності працівників у сільському господарстві N 38
Зміст документа
- Конвенція про обов'язкове страхування на випадок інвалідності працівників у сільському господарстві N 38
- Статус Конвенції див.
- Генеральна конференція Міжнародної організації праці,
- що скликана в Женеві Адміністративною радою Міжнародного бюро праці та зібралася 8 червня 1933 року на свою сімнадцяту сесію,
- постановивши ухвалити ряд пропозицій стосовно страхування по інвалідності працівників у сільському господарстві, що є частиною другого пункту порядку денного...
- вирішивши надати цим пропозиціям форми міжнародної конвенції,
- ухвалює цього двадцять девятого дня червня місяця тисяча дев'ятсот тридцять третього року нижченаведену Конвенцію, яка може називатися Конвенцією 1933 року п...
- Стаття 1
- Кожний член Міжнародної організації праці, що ратифікував цю Конвенцію, зобов'язується запровадити систему обов'язкового страхування на випадок інвалідності ...
- Стаття 2
- 1. Система обов'язкового страхування по інвалідності поширюється на працівників фізичної і нефізичної праці, серед них учнів, зайнятих в сільському господарс...
- 2. Однак кожний член Організації може передбачити у своєму національному законодавстві такі винятки, які він вважає потрібними щодо:
- a) працівників, заробітна плата котрих перевищує встановлену суму і, якщо національне законодавство не передбачає повсюдного застосування такого винятку, буд...
- b) працівників, які не отримують грошової винагороди;
- c) молодих працівників, які не досягли встановленого віку, і працівників, похилий вік яких не дає їм право на страхування, коли вони вперше стають до роботи ...
- d) працівників-надомників, умови праці яких відрізняються від умов праці працівників за наймом;
- e) членів сім'ї роботодавця;
- f) працівників, загальний період зайнятості яких внаслідок самого роду роботи неминуче є короткочасним і не дає їм право на отримання допомоги, а також осіб,...
- g) непрацездатних працівників і працівників, які отримують пенсію по інвалідності чи за віком;
- h) державних службовців, які вийшли на пенсію і виконують роботу за наймом, та осіб, які мають власний прибуток, за умови, коли такі пенсії чи власний прибут...
- i) працівників, які під час навчання дають уроки чи працюють за винагороду в процесі підготовки до набуття професії, що відповідає такому навчанню.
- 3. Крім того можуть бути вилучені з обов'язкового страхування особи, які внаслідок будь-яких положень законодавства чи особливої системи страхування мають чи...
- Стаття 3
- Національне законодавство відповідно до встановлених у ньому умов дає право особам, які колись підлягали обов'язковому страхуванню і які не досягли пенсійног...
- Стаття 4
- 1. Застрахована особа, яка втратила працездатність і через це не має можливості отримувати достатню винагороду, має право на пенсію по інвалідності.
- 2. Однак національне законодавство, яке забезпечує застрахованим особам медичну допомогу і нагляд у період інвалідності, а також у разі, коли інвалідність за...
- 3. За особливими системами страхування для працівників нефізичної праці право на пенсію по інвалідності має застрахована особа, що страждає внаслідок інвалід...
- Стаття 5
- 1. Незалежно від положень статті 6 право на пенсію може бути обумовлене завершенням стажу, який може передбачати виплату мінімальної кількості внесків з моме...
- 2. Тривалість такого стажу не може перевищувати 60 місяців, 250 тижнів чи 1500 днів, протягом яких сплачуються внески.
- 3. У разі, коли завершення стажу пов'язане із сплатою встановленої кількості внесків протягом встановленого періоду, який безпосередньо передував страховому ...
- Стаття 6
- 1. Застрахована особа, яка, припинивши страхування, не дістає права на допомогу за внески, зроблені на її рахунок, зберігає свої права щодо цих внесків.
- 2. Однак національне законодавство може передбачати втрату прав щодо внесків після закінчення строку, змінного чи фіксованого, що обчислюється від дня, коли ...
- a) Якщо такий строк є змінним, то він не може бути менше ніж одна третина сукупності всіх періодів, протягом яких зараховувались внески з початку страхування...
- b) Якщо такий строк є фіксованим, то він ні в якому разі не може бути менше ніж 18 місяців, і права щодо внесків можуть бути втрачені після закінчення цього ...
- Стаття 7
- 1. Розмір пенсії встановлюється залежно або незалежно від стажу страхування і становить чи то певну суму, чи то відсоток заробітної плати, яка враховується п...
- 2. Якщо розмір пенсії залежить від тривалості страхового стажу і її надання обумовлюється завершенням стажу застрахованої особи, така пенсія містить у собі, ...
- 3. Якщо розмір внесків залежить від розміру заробітної плати, то ця заробітна плата враховується також і для обчислення пенсії, незалежно від того, обумовлює...
- Стаття 8
- Страхові установи мають право на умовах, визначених національним законодавством, на допомогу натурою для відвернення, відстрочки, полегшення чи вилікування і...
- Стаття 9
- 1. Право на допомогу може бути втрачено чи припинено повністю або частково, якщо заінтересована особа:
- a) стала інвалідом через власний карний злочин або навмисний проступок;
- b) допустила обман щодо страхової установи.
- 2. Виплата пенсії може бути повністю або частково припинена протягом часу, коли заінтересована особа:
- a) повністю утримується на громадські кошти або кошти установи соціального страхування;
- b) безпідставно відмовляється виконувати приписи лікаря чи інструкцію щодо поведінки інвалідів або навмисно і без дозволу ухиляється від контролю страхової у...
- c) отримує іншу періодичну грошову допомогу відповідно до будь-якого закону про обов'язкове соціальне страхування, про пенсії чи про компенсації працівникам ...
- d) займається роботою, яка вимагає обов'язкового страхування, чи, коли мова йде про особливі системи страхування працівників нефізичної праці, отримує винаго...
- Стаття 10
- 1. Застраховані особи та їхні роботодавці беруть участь у створенні коштів системи страхування.
- 2. Національне законодавство може звільняти від сплати внесків:
- a) учнів і молодих працівників, які не досягли встановленого віку;
- b) працівників, які не отримують грошової винагороди або отримують дуже низьку заробітну плату;
- c) працівників, які працюють у роботодавця, який сплачує внески, що обчислюються на основі, яка не враховує кількості осіб, котрі працюють у нього за наймом.
- 3. Національне законодавство про страхування, яке поширюється не тільки на осіб, котрі працюють за наймом, може не передбачати сплати внесків роботодавцями.
- 4. Державні органи беруть участь у створенні коштів систем страхування чи наданні допомог за цими системами, які охоплюють усіх осіб, що працюють за наймом, ...
- 5. Національне законодавство, яке на час ухвалення цієї Конвенції не передбачає сплати внесків з боку застрахованих осіб, може і надалі звільняти застрахован...
- Стаття 11
- 1. Управління страхуванням здійснюється установами, що засновані державними органами і не мають на меті отримання прибутку, або державними страховими фондами.
- 2. Однак національне законодавство може також доручати управління справою страхування установам, які створені за ініціативою заінтересованих сторін чи їхніх ...
- 3. Управління фінансами страхових установ і державних страхових фондів здійснюється окремо від управління державними коштами.
- 4. Представники застрахованих осіб беруть участь в управлінні страховими установами на умовах, визначених національним законодавством, яке має вирішити питан...
- 5. Автономні страхові установи підлягають адміністративному та фінансовому контролю державних органів.
- Стаття 12
- 1. Застрахована особа або її законні представники мають право на оскарження у разі будь-якого спору щодо пенсії.
- 2. Такі спори належать до компетенції спеціальних судових інстанцій, до яких входять судді, які, незалежно від їх нього професіоналізму, добре знайомі з пита...
- 3. У будь-якому спорі щодо охоплення страхуванням чи розміру внесків працівники, а у разі, коли передбачається сплата внесків роботодавцями, то й роботодавец...
- Стаття 13
- 1. Працівники-іноземці підлягають страхуванню і сплачують внески на таких самих умовах, що і громадяни відповідної країни.
- 2. Іноземці, які підлягають страхуванню, та їхні утриманці мають право на таких самих засадах, що й громадяни відповідної країни, на допомогу, засновану на в...
- 3. Іноземці та їхні утриманці, які підлягають страхуванню і є громадянами будь-якого члена Організації, зв'язаного цією Конвенцією, законодавство якого перед...
- 4. Однак національне законодавство може обмежувати тільки громадянами країни надання права на будь-яку субсидію чи надбавку до пенсії або частини пенсії, які...
- 5. Будь-які обмеження, які можуть передбачатися в разі проживання за кордоном, застосовуються до пенсіонерів і їхніх утриманців, громадян будь-якого члена Ор...
- Стаття 14
- 1. Страхування осіб, які працюють за наймом, здійснюється відповідно до закону, що діє за місцем їхньої роботи.
- 2. З метою забезпечення безперервного страхування можуть допускатися винятки з цього правила за згодою між відповідними членами Організації.
- Стаття 15
- Будь-який член Організації може передбачити особливі положення для працівників прикордонних районів, місце роботи яких знаходиться на його території, а пості...
- Стаття 16
- В країнах, де немає законодавства про обов'язкове страхування за віком до моменту початкового настання чинності цієї Конвенції, будь-яка існуюча система пенс...
- Стаття 17
- Особа із загальною непрацездатністю, яка внаслідок цього позбавлена можливості отримувати достатню винагороду, має право на пенсію.
- Стаття 18
- Право на пенсію може бути обумовлене проживанням особи, яка порушила клопотання, на території члена Організації протягом певного періоду, що безпосередньо пе...
- Стаття 19
- 1. Право на пенсію визнається за кожною особою, яка порушила клопотання, річні кошти якої не перевищують обмеження, встановленого національним законодавством...
- 2. Для оцінки грошового доходу застрахованої особи дохід, що не перевищує рівень, встановлений національним законодавством, не враховується.
- Стаття 20
- Розмір пенсії встановлюється в сумі, яка разом із будь-якими коштами особи, що порушила клопотання, які перевищують суми, котрі не враховуються для вищезгада...
- Стаття 21
- 1. Особа, яка порушила клопотання, має право на оскарження у будь-якому спорі щодо надання пенсії чи визначення її розміру.
- 2. Скарга розглядається іншою інстанцією ніж та, яка винесла перше рішення.
- Стаття 22
- 1. Іноземці, які є громадянами будь-якого члена Організації, зв'язаного цією Конвенцією, мають право на пенсію на таких самих засадах, що і громадяни цієї кр...
- 2. Однак національне законодавство може обумовлювати надання пенсії іноземцям певним періодом проживання на території відповідного члена Організації, що не м...
- Стаття 23
- 1. Право на пенсію може бути втрачено чи припинено повністю або частково, якщо заінтересована особа:
- a) стала інвалідом внаслідок власного карного злочину чи навмисного проступку;
- b) отримала чи намагалась отримати пенсію шляхом обману;
- c) була засуджена до тюремного ув'язнення за карний злочин;
- d) уперто відмовлялася заробляти кошти на життя працею, відповідно до її сил та здібностей.
- 2. Виплата пенсії може бути повністю або частково припинена на період, протягом якого заінтересована особа повністю утримується на громадські кошти.
- Стаття 24
- За умови дотримання параграфа 5 статті 13 ця Конвенція не стосується питання про збереження права на пенсію на випадок проживання за кордоном.
- Стаття 25
- Офіційні документи про ратифікацію цієї Конвенції надсилаються Генеральному директорові Міжнародного бюро праці для реєстрації.
- Стаття 26
- 1. Ця Конвенція зв'язує тільки тих членів Міжнародної організації праці, чиї документи про ратифікацію зареєстровано в Міжнародному бюро праці.
- 2. Вона набуває чинності через дванадцять місяців після того, як Генеральний директор зареєструє документи про ратифікацію від двох членів Організації.
- 3. Надалі ця Конвенція набуває чинності щодо кожного члена Організації через дванадцять місяців після дати реєстрації його документа про ратифікацію.
- Стаття 27
- Як тільки в Міжнародному бюро праці зареєстровано документи про ратифікацію від двох членів Організації, Генеральний директор Міжнародного бюро праці повідом...
- Стаття 28
- 1. Кожний член Організації, який ратифікував цю Конвенцію, може після закінчення десятирічного періоду з моменту початкового настання її чинності денонсувати...
- 2. Кожний член Організації, який ратифікував цю Конвенцію і який протягом року після закінчення згаданого у попередньому параграфі десятирічного періоду не с...
- Стаття 29
- Кожного разу, коли Адміністративна рада Міжнародного бюро праці вважає за потрібне, вона подає Генеральній конференції доповідь про застосування цієї Конвенц...
- Стаття 30
- 1. Якщо Конференція ухвалить нову конвенцію, яка повністю або частково переглядає цю Конвенцію, і якщо в новій конвенції не буде передбачено іншого, то:
- a) ратифікація будь-яким членом Організації нової, переглянутої конвенції спричиняє автоматично денонсацію цієї Конвенції, незалежно від положень статті 28, ...
- b) починаючи від дати настання чинності нової, переглянутої конвенції, цю Конвенцію закрито для ратифікації її членами Організації.
- 2. Ця Конвенція залишається в усякому разі чинною за формою та змістом щодо тих членів Організації, які її ратифікували, але не ратифікували нової, перегляну...
- Стаття 31
- Французький і англійський тексти цієї Конвенції мають однакову силу.
- Дата набуття чинності: 18 липня 1937 року.