Справа "Корецький та інші проти України" (Заява N 40269/02)
Зміст документа
- ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ П'ята секція
- РІШЕННЯ
- Справа "Корецький та інші проти України" (Заява N 40269/02)
- Страсбург, 3 квітня 2008 року
- Переклад офіційний
- Це рішення стане остаточним відповідно до умов, зазначених у пункті 2 статті 44 Конвенції. Воно може підлягати редакційним виправленням.
- У справі "Корецький та інші проти України"
- Європейський суд з прав людини (п'ята секція), засідаючи палатою, до складу якої увійшли:
- п. Пеер Лоренцен (P.Lorenzen), Голова,
- пані Снєжана Ботучарова (Snejana Botoucharova),
- п. Карел Юнгвірт (Karel Jungwiert),
- п. Володимир Буткевич (V.Butkevych),
- п. Райт Маруст (Rait Maruste),
- п. Марк Віллігер (Mark Villiger),
- пані Миряна Лазарова-Трайковська (Mirjana Lazarova Trajkovska), судді,
- та пані Клаудія Вестердік (Mrs C.Westerdiek), Секретар секції,
- після обговорення за закритими дверима 11 березня 2008 року, виносить таке рішення, прийняте в той день:
- ПРОЦЕДУРА
- 1. Справу порушено проти України за заявою (N 40269/02), поданою до Суду чотирма громадянами України п. Сергієм Петровичем Корецьким, п. Андрієм Васильовичем...
- 2. Заявників було представлено п. Т.Шевченком, адвокатом, що практикує в Києві. Уряд України (далі - Уряд) було представлено його Уповноваженим - п. Юрієм За...
- 3. 13 березня 2006 року Суд вирішив направити Уряду заяву заявників. Відповідно до пункту 3 статті 29 Конвенції Суд вирішив розглядати питання щодо суті заяв...
- ЩОДО ФАКТІВ
- I. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
- 4. Пан Корецький народився в 1955 році, пан Толочко та пан Лобицький народилися в 1975 році, пан Горбаль народився в 1978 році. Всі заявники мешкають в м. Ки...
- 5. 7 червня 2000 року заявники та дві інші особи створили громадське об'єднання під назвою "Громадянський комітет за збереження дикої (корінної) природи Бере...
- 6. 27 липня 2000 року для державної реєстрації Громадянського комітету заявники подали до Київського міського управління юстиції (далі - міське управління) в...
- 7. Статут Громадянського комітету у відповідній частині передбачав наступне:
- 1. Загальні положення
- "1.1. Громадянський комітет... (далі - Комітет) є добровільним об'єднанням громадян, громадських організацій та інших юридичних осіб, що об'єднують свої зуси...
- 1.2. Комітет є громадською, неурядовою, неприбутковою організацією.
- 1.4. Діяльність Комітету поширюється на територію міста Києва. Комітет може мати представництва в інших містах України.
- 2. Принципи діяльності Комітету
- "2.1. В основу діяльності Комітету покладено такі принципи:
- а) демократії;
- б) законності;
- в) самоврядування;
- г) рівноправності членів;
- д) гласності;
- є) поєднання локальних дій з глобальним мисленням;
- ж) активної творчої ініціативи широкої громадськості".
- 3. Мета Комітету
- "3.1. Комітет засновано з метою убезпечення від повного знищення натуральних природних систем в процесі урбанізації і від підміни їх неповноцінними штучними ...
- 3.2. Метою діяльності Комітету є збереження залишків корінної природи, що існувала на території сучасного житлового масиву Березняки".
- 4. Завдання і напрямки діяльності Комітету
- "4.1. Комітет... своїм завданням має здійснення практичних дій задля усвідомлення містобудівниками, членами органів місцевого самоврядування і широкою громад...
- 4.2. Відповідно до статутної мети і завдань Комітет здійснює свою діяльність у таких напрямах:
- а) збір інформації про наявність, про стан залишків корінної природи Березняків;
- б) збір і вивчення світового досвіду організації співіснування міст з природними екосистемами;
- в) створення і розвиток загальнодоступної електронної бази даних;
- д) культурно-просвітницька, видавнича та інформаційна діяльність;
- є) лобіювання в органах державної влади і місцевого самоврядування питань, пов'язаних із збереженням корінних природних екосистем;
- 5. Права Комітету
- "5.1... Комітет користується правом:
- а) виступати учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права;
- г) вести пропагандистську, культурно-просвітницьку і освітню діяльність;
- з) створювати установи і організації, засновувати засоби масової інформації та вести видавничу діяльність;
- і) проводити громадську екологічну експертизу;
- 5.2. Для виконання статутних завдань Комітет має право організовувати необхідну господарську та іншу комерційну діяльність шляхом заснування госпрозрахункови...
- 6. Членство в Комітеті
- "6.1. Членство в Комітеті може бути індивідуальне, колективне, почесне, а також участь в якості волонтерів;
- 6.4. Волонтерами Комітету можуть бути громадяни України та громадяни інших держав, які поділяють його ідеологію і безкорисливо беруть участь в окремих проект...
- 7. Організаційна структура і органи управління
- 7.11. Виконавча дирекція забезпечує фінансове управління проектами, веде бухгалтерський облік і звітність Комітету; організовує поточну господарчу та фінансо...
- 8. У невизначену дату міське управління повернуло заявникам заяву та статут і рекомендувало внести до статуту зміни, викладені міським управлінням на тих же ...
- 9. Згідно з інформацією, наданою заявниками, 6 вересня 2000 року вони подали нову редакцію статуту, в якій частково були враховані виправлення, запропоновані...
- 10. Листом від 18 вересня 2000 року міське управління повідомило заявників про відмову у реєстрації Громадянського комітету в зв'язку з тим, що положення ста...
- 11. У листі від 20 вересня 2000 року, який було отримано міським управлінням 25 вересня 2000 року, п. Корецький, який як голова Комітету діяв від імені Коміт...
- 12. Листом від 24 жовтня 2000 року міське управління підтвердило отримання листа заявників від 20 вересня 2000 року та, посилаючись на свій лист від 18 верес...
- 13. Заявники продовжували певну діяльність Громадянського комітету, зокрема друкували в різних газетах статті від імені Комітету.
- 14. 30 листопада 2000 року заявники звернулися із скаргою до Печерського районного суду м. Києва на рішення Київського міського управління юстиції про відмов...
- 15. 13 березня 2001 року суд відмовив у задоволенні скарги заявників як необґрунтованої. 28 серпня 2001 року апеляційний суд м. Києва залишив без змін рішенн...
- 16. Суди встановили, що відмова у реєстрації Громадянського комітету була законною, оскільки певні положення статуту містили текстуальні розбіжності з положе...
- 17. Суди також зауважили, що заявники не подали виправлений статут, а той статут, який вони подали до суду, суперечив законодавству.
- 18.14 березня 2002 року колегія з трьох суддів Верховного Суду залишила без задоволення касаційну скаргу заявників, встановивши, що відсутні підстави для пер...
- 19. 7 липня 2002 року заявники прийняли рішення ліквідувати Громадянський комітет та припинити його діяльність.
- II. ВІДПОВІДНЕ НАЦІОНАЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО
- A. Конституція України від 28 червня 1996 року (254к/96-ВР)
- 20. Відповідні положення Конституції України (254к/96-ВР) передбачають наступне:
- Стаття 19 (254к/96-ВР)
- "Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
- Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбач...
- Стаття 36 (254к/96-ВР)
- "Громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення...
- Стаття 37 (254к/96-ВР)
- "Утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну консти...
- Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань.
- Заборона діяльності об'єднань громадян здійснюється лише в судовому порядку".
- B. Кримінальний Кодекс 1960 (2001-05, 2002-05, 2003-05) (змінений 1 вересня 2001 року)
- 21. Стаття 187-8. Порушення законодавства про об'єднання громадян
- "Керівництво об'єднанням громадян, яке не легалізувалося у встановленому законом порядку чи якому відмовлено у легалізації, або яке примусово розпущено за рі...
- караються позбавленням волі на строк до п'яти років".
- 22. Після набрання чинності новим Кримінальним кодексом 1 вересня 2001 року таке порушення було декриміналізовано.
- C. Кодекс про адміністративні правопорушення (80731-10, 80732-10)
- "З. Стаття 186-5 Кодексу про адміністративні правопорушення передбачає:
- "Керівництво об'єднанням громадян, яке не легалізувалося у встановленому законом порядку чи якому відмовлено у легалізації, або яке примусово розпущено за рі...
- тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти п'яти до ста тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".
- D. Закон України "Про об'єднання громадян" від 16 червня 1992 року
- 24. Відповідні положення Закону передбачають:
- Стаття 3. Громадська організація
- "Громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, ...
- Стаття 4. Обмеження на створення і діяльність об'єднань громадян
- "Не підлягають легалізації, а діяльність легалізованих об'єднань громадян забороняється у судовому порядку, коли їх метою є:
- зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави;
- підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав;
- пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму;
- розпалювання національної та релігійної ворожнечі;
- обмеження загальновизнаних прав людини..."
- Стаття 6. Принципи створення та діяльності об'єднань громадян
- "Об'єднання громадян створюються і діють на основі добровільності, рівноправності їх членів (учасників), самоврядування, законності та гласності. Вони вільні...
- Обмеження діяльності об'єднань громадян може встановлюватись тільки Конституцією (254к/96-ВР) та законами України".
- Стаття 9. Статус об'єднань громадян
- "Об'єднання громадян України утворюються і діють з всеукраїнським, місцевим та міжнародним статусом.
- До всеукраїнських об'єднань громадян належать об'єднання, діяльність яких поширюється на територію всієї України і які мають місцеві осередки у більшості її ...
- До місцевих об'єднань належать об'єднання, діяльність яких поширюється на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці або регіону. Територія...
- Громадська організація є міжнародною, якщо її діяльність поширюється на територію України і хоча б однієї іншої держави..."
- Стаття 13. Статутні документи об'єднань громадян
- "Об'єднання громадян діє на основі статуту або положення (далі - статутний документ):
- Статутний документ об'єднання громадян повинен містити:
- 1) назву об'єднання громадян (повну, а також скорочену відповідно до частини третьої статті 121 цього Закону), його статус та юридичну адресу;
- 2) мету та завдання об'єднання громадян;
- 3) умови і порядок прийому в члени об'єднання громадян, вибуття з нього;
- 4) права і обов'язки членів (учасників) об'єднання;
- 5) порядок утворення і діяльності статутних органів об'єднання місцевих осередків та їх повноваження;
- 6) джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна об'єднання, порядок звітності, контролю, здійснення господарської та іншої комерційної д...
- 7) порядок внесення змін і доповнень до статутного документа об'єднання;
- 8) порядок припинення діяльності об'єднання і вирішення майнових питань, пов'язаних з його ліквідацією.
- У статутному документі можуть бути передбачені інші положення, що стосуються особливостей створення і діяльності об'єднання громадян.
- Статутний документ об'єднання громадян не повинен суперечити законодавству України".
- Стаття 14. Легалізація об'єднань громадян
- "Легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань ...
- У разі реєстрації об'єднання громадян набуває статусу юридичної особи.
- Політичні партії та міжнародні громадські організації підлягають обов'язковій реєстрації Міністерством юстиції України.
- Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітет...
- У разі коли діяльність місцевої громадської організації поширюється на територію двох і більше адміністративно-територіальних одиниць, її легалізація здійсню...
- Місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчим комітетом сільської, селищної, міської Ради народних депутатів реєструються в обов'язковому порядку...
- Про легалізацію (офіційне визнання) об'єднання громадян легалізуючий орган повідомляє у засобах масової інформації".
- Стаття 15. Реєстрація об'єднань громадян
- "Для реєстрації об'єднань громадян його засновники подають заяву. Заява про реєстрацію політичної партії повинна бути підтримана підписами не менш як однієї ...
- До заяви додаються статут (положення), протокол установчого з'їзду (конференції) або загальних зборів, відомості про склад керівництва центральних статутних ...
- Заява про реєстрацію розглядається в двомісячний строк з дня надходження документів. У необхідних випадках орган, який здійснює реєстрацію, проводить перевір...
- Стаття 16. Відмова у реєстрації
- "У реєстрації об'єднанню громадян може бути відмовлено, якщо його назва, статутний або інші документи, подані для реєстрації об'єднання, суперечать вимогам з...
- Рішення про відмову у реєстрації повинно містити підстави такої відмови. Це рішення може бути оскаржено у судовому порядку.
- Про відмову у реєстрації об'єднання громадян реєструючий орган повідомляє у засобах масової інформації".
- Стаття 17. Повідомлення про заснування
- "Громадські організації, їх спілки можуть легалізувати своє заснування шляхом письмового повідомлення відповідно Міністерству юстиції України, місцевим орган...
- Стаття 20. Права зареєстрованих об'єднань громадян
- "Для здійснення цілей і завдань, визначених у статутних документах, зареєстровані об'єднання громадян користуються правом:
- виступати учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права;
- представляти і захищати свої законні інтереси та законні інтереси своїх членів (учасників) у державних та громадських органах;
- брати участь у політичній діяльності, проводити масові заходи (збори, мітинги, демонстрації тощо);
- ідейно, організаційно та матеріально підтримувати інші об'єднання громадян, надавати допомогу в їх створенні;
- створювати установи та організації;
- одержувати від органів державної влади і управління та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для реалізації своїх цілей і завдань;
- вносити пропозиції до органів влади і управління;
- розповсюджувати інформацію і пропагувати свої ідеї та цілі;
- засновувати засоби масової інформації.
- Громадські організації мають право засновувати підприємства, необхідні для виконання статутних цілей.
- Стаття 24. Господарська та інша комерційна діяльність
- "З метою виконання статутних завдань і цілей зареєстровані об'єднання громадян можуть здійснювати необхідну господарську та іншу комерційну діяльність шляхом...
- Стаття 27. Відповідальність за порушення законодавства
- "Посадові особи легалізуючих органів об'єднань громадян та громадяни за порушення законодавства про об'єднання громадян несуть дисциплінарну, цивільно-правов...
- ЩОДО ПРАВА
- I. ЩОДО СТВЕРДЖУВАНОГО ПОРУШЕННЯ СТАТТІ 11 КОНВЕНЦІЇ
- 25. Заявники скаржаться на відмову органів державної влади зареєструвати їх об'єднання. Вони посилались на статтю 11 Конвенції, яка передбачає таке:
- "1. Кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту сво...
- 2. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах націон...
- A. Щодо прийнятності
- 26. Уряд не надав жодних заперечень щодо прийнятності заяви.
- 27. Суд вважає, що заява порушує питання факту та права за Конвенцією, вирішення яких вимагає вивчення заяви по суті. Суд не вбачає підстав для визнання її н...
- B. Щодо суті
- 1. Аргументи сторін
- 28. Заявники стверджували, що відмова у реєстрації Громадянського комітету не відповідала національному законодавству, не мала легітимної мети і не була необ...
- 29. По-перше, українське законодавство, а саме пункт 1 статті 14 та пункт 3 статті 27 Закону України "Про об'єднання громадян", стаття 186-5 Кодексу про адмі...
- 30. По-друге, заявники стверджують, що заборона в національному законодавстві щодо діяльності об'єднання поза межами території адміністративно-територіальної...
- 31. По-третє, органи державної влади невірно тлумачили принцип рівноправності членів об'єднання, закріплений в статті 6 Закону України "Про об'єднання громад...
- 32. По-четверте, виключення певних напрямів діяльності, які заявники передбачили в статуті, зокрема пропагандистської діяльності, лобіювання, видавничої та і...
- 33. Крім того, заявники стверджували, що практика внесення змін та доповнень до тексту статуту органом державної влади без згоди об'єднання, що мало місце в ...
- 34. Уряд стверджував, що порушення статті 11 Конвенції не було, оскільки відмова у реєстрації об'єднання була законною та необхідною для забезпечення нормаль...
- 35. Уряд також стверджував, що українське законодавство передбачає два шляхи легалізації об'єднання, зокрема, повідомлення державних органів про заснування а...
- 36. Більше того, державна реєстрація об'єднань здійснюється державними органами різних рівнів. Місцеві управління юстиції здійснюють реєстрацію об'єднань, ді...
- 37. Таким чином, Київське міське управління юстиції не могло зареєструвати об'єднання, статус якого був невизначеним чи положення статуту якого суперечили за...
- 2. Оцінка Суду
- 38. Право на об'єднання - невід'ємна частина права, гарантованого статтею 11 Конвенції. Можливість заснувати юридичну особу з метою діяти колективно в сфері ...
- 39. Суд нагадує, що він неодноразово визначав, що відмова національних органів державної влади надати статусу юридичної особи об'єднанню громадян є втручання...
- 40. Навіть припускаючи, що, як стверджував Уряд, Громадянський комітет міг діяти без державної реєстрації, Суд вважає, що можливість Громадянського комітету ...
- 41. За цих обставин відмова надати Громадянському комітету статус юридичної особи становила втручання органами державної влади у здійснення заявниками їх пра...
- 42. Що стосується твердження заявників, що існування заборони в кримінальному та адміністративному законодавстві будь-якої діяльності нелегалізованих об'єдна...
- 43. Суд має визначити, чи була відмова у реєстрації Громадянського комітету, з огляду на причини, на яких вона базувалася, сумісною з вимогами пункту 2 статт...
- i. Відповідність вимозі "законності"
- 44. Напочатку Суд зазначає, що причина, якою Київське міське управління юстиції головним чином мотивувало свою відмову у реєстрації Громадянського комітету т...
- 45. Суд не вважає необхідним вирішувати це питання, оскільки, навіть припускаючи, що до міського управління було подано текст статуту із змінами, заявники ли...
- Суди трьох інстанцій дійшли висновку, що зазначені положення статуту Громадянського комітету суперечили положенням закону та, таким чином, відмова у реєстрац...
- 46. Навіть припускаючи, що положення закону було вірно розтлумачено судами та дане втручання базувалося на формальній підставі, закріпленій в національному з...
- 47. Закон має бути доступний для конкретної особи і сформульований з достатньою чіткістю для того, щоб вона могла, якщо це необхідно, за допомогою кваліфіков...
- 48. Суд зазначає, що відповідно до статті 16 Закону України "Про об'єднання громадян" "реєстрації об'єднанню громадян може бути відмовлено, якщо його статутн...
- 49. Проте, з огляду на обставини справи, Суд не вважає за необхідне вирішувати, чи можуть вищенаведені міркування слугувати підставою для встановлення поруше...
- ii. Чи переслідувало втручання легітимну мету та чи було воно "необхідним у демократичному суспільстві"
- 50. Суд зазначає, що головним аргументом Уряду щодо необхідності втручання був той, що держава користується виключним правом самостійно регулювати діяльність...
- 51. В цьому контексті Суд вважає необхідним повторити, що повноваження держави щодо захисту її інституцій та громадян від об'єднань, які можуть їм загрожуват...
- 52. Суд зазначає, що ані рішення судів, ані аргументи Уряду в даній справі не містять пояснення або ж навіть якоїсь вказівки на необхідність існування обмеже...
- 53. Що стосується територіального обмеження діяльності об'єднань з місцевим статусом, Суд зазначає, що навіть якщо таке обмеження може вважатися таким, що по...
- 54. Загалом, Суд зазначає, що матеріали справи, включно з аргументами сторін, демонструють, що Громадянський комітет мав мирні та суто демократичні мету та з...
- 55. За цих обставин Суд вважає, що обмеження, які були застосовані в цій справі, не переслідували "нагальну соціальну необхідність", та відповідно причини, н...
- 56. У світлі вищенаведеного та висновків щодо вимоги "законності" Суд вважає, що втручання у свободу об'єднання заявників не було виправданим.
- 57. Отже, мало місце порушення статті 11 Конвенції.
- 58. Суд не вважає необхідним за цих обставин вирішувати, чи порушує окреме питання за статтею 11 Конвенції той факт, що органи державної влади зробили зміни ...
- II. ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ СТАТТІ 41 КОНВЕНЦІЇ
- 59. Положення статті 41 Конвенції передбачають:
- "Якщо Суд визнає факт порушення Конвенції або протоколів до неї і якщо внутрішнє право відповідної Високої Договірної Сторони передбачає лише часткове відшко...
- A. Шкода
- 60. Пан С.Корецький вимагав 6000 євро, інші заявники вимагали по 3000 євро кожний в якості відшкодування матеріальної та моральної шкоди. Вони стверджували, ...
- 61. Уряд стверджував, що вимоги заявників є необґрунтованими.
- 62. Суд не вбачає жодного причинного зв'язку між встановленим порушенням та стверджуваною матеріальною шкодою, тому відкидає цю частину вимоги. З іншого боку...
- B. Судові витрати
- 63. Заявники також вимагали 1600 євро відшкодування вартості юридичної допомоги щодо розгляду їх справи в Суді. Вони надали копію рахунку їх адвоката.
- 64. Уряд не погодився із цією вимогою.
- 65. У відповідності до практики Суду заявник може отримати відшкодування витрат, якщо доведено, що вони були дійсно понесені, були необхідними та розумними щ...
- C. Пеня
- 66. Суд вважає належним призначити пеню виходячи з розміру граничної позичкової ставки Європейського центрального банку плюс три відсотки.
- ЗА ЦИХ ПІДСТАВ СУД ОДНОГОЛОСНО
- 1. Визнає заяву прийнятною.
- 2. Постановляє, що було порушено статтю 11 Конвенції.
- 3. Постановляє, що:
- 4. Відхиляє решту вимог заявників щодо справедливої сатисфакції.
- Вчинено англійською мовою і повідомлено в письмовій формі 3 квітня 2008 року згідно з пунктами 2 і 3 правила 77 Реґламенту Суду.