{Додатково див. Конституційне подання Президента n0016100-09 від 29.05.2009}
Кабінетом Міністрів України 2 квітня 2009 року видано постанову N 430 430-2009-п "Про запобігання кризовим явищам у вугільній промисловості". Цією постановою 430-2009-п затверджено перелік вугледобувних підприємств, майно яких підлягає продажу в 2009 році на відкритому аукціоні, та вирішено низку питань, пов'язаних із забезпеченням продажу такого майна.
Названа постанова 430-2009-п Кабінету Міністрів України не відповідає Конституції України 254к/96-ВР .
Згідно з Конституцією України 254к/96-ВР державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу і судову (частина перша статті 6) 254к/96-ВР . Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України 254к/96-ВР межах і відповідно до законів України; органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією 254к/96-ВР та законами України (частина друга статті 6, частина друга статті 19 Основного Закону держави) 254к/96-ВР .
За Конституцією України 254к/96-ВР правовий режим власності визначається виключно законами України (пункт 7 частини першої статті 92) 254к/96-ВР . Назване конституційне положення реалізовано, зокрема, у Законі України "Про приватизацію державного майна" 2163-12 , яким визначено правові засади відчуження державного майна та об'єкти, що мають загальнодержавне значення і не підлягають приватизації, і віднесено до таких об'єктів майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів, основним видом діяльності яких є виробництво товарів (робіт, послуг), що мають загальнодержавне значення, в тому числі корисних копалин загальнодержавного значення (частина друга статті 5) 2163-12 , а отже, вугілля (постанова Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року N 827 827-94-п "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення", з наступними змінами).
Прийняття законів та затвердження переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, Конституцією України 254к/96-ВР віднесено до повноважень Верховної Ради України, яка є єдиним органом законодавчої влади в Україні (стаття 75, пункти 3, 36 частини першої статті 85) 254к/96-ВР . Відтак, і внесення будь-яких змін до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, в тому числі виключення з нього відповідних об'єктів з метою дальшого продажу, може здійснюватися виключно Верховною Радою України шляхом прийняття законів.
За Конституцією України 254к/96-ВР Кабінет Міністрів України здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону, його повноваження визначаються Конституцією 254к/96-ВР і законами України (пункти 5, 10 статті 116) 254к/96-ВР , постанови і розпорядження видаються Кабінетом Міністрів України в межах своєї компетенції (частина перша статті 117) 254к/96-ВР .
Вирішивши підзаконним актом питання про відчуження об'єктів державної власності всупереч закону, Уряд України перебрав на себе повноваження Верховної Ради України, чим порушив статтю 75, пункти 3 і 36 частини першої статті 85 Основного Закону держави 254к/96-ВР . Діючи у такий спосіб, Кабінет Міністрів України порушив і норми пунктів 5, 10 статті 116, частини першої статті 117 Основного Закону 254к/96-ВР , а також вимоги частини другої статті 6, частини другої статті 19 Конституції України 254к/96-ВР , які зобов'язують органи державної влади, в тому числі і Кабінет Міністрів України, керуватися у своїй діяльності Конституцією України 254к/96-ВР , здійснювати свої повноваження у встановлених Конституцією 254к/96-ВР межах.
Ураховуючи викладене та відповідно до пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України 254к/96-ВР постановляю :
1. Зупинити дію постанови Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2009 року N 430 430-2009-п "Про запобігання кризовим явищам у вугільній промисловості".