Документ 036_001-17, чинний, поточна редакція — Підписання від 20.09.2017

Офіційний переклад

МЕМОРАНДУМ
про взаєморозуміння між Урядом Австралії, Урядом Королівства Бельгія, Урядом Малайзії, Урядом Королівства Нідерландів та Урядом України щодо політичної підтримки кримінального переслідування винних у збитті літака рейсу МН17 17 липня 2014 року


Дата підписання:

20.09.2017


Дата набрання чинності для України:

20.09.2017

Австралії, Королівство Бельгія, Малайзія, Королівство Нідерландів та Україна,

Виражаючи співчуття щодо збиття літака рейсу МН17 Малайзійських авіаліній 17 липня 2014 року у Донецькій області, Україна, внаслідок якого трагічно загинули 298 осіб, включаючи 80 дітей;

Відзначаючи, що жертвами стали громадяни з 17 країн з 5 континентів;

Підкреслюючи, що збиття літака рейсу МН17 становить загрозу безпеці міжнародної цивільної авіації, а встановлення фактів та забезпечення правосуддя у зв'язку з цим є справою для всього міжнародного співтовариства;

Беручи до уваги, що Резолюція Ради Безпеки ООН 2166 (2014) вимагає притягнути до відповідальності осіб, винних у зазначеній трагедії і забезпечити всебічне співробітництво всіх держав в рамках зусиль по встановленню відповідальних;

Беручи до уваги, що компетентні органи Австралії, Королівства Бельгія, Малайзії, Королівства Нідерландів та України створили Спільну Слідчу Групу (ССГ) для координації кримінального розслідування з метою притягнення винних до відповідальності;

Відзначаючи, що Уряд Австралії, Уряд Королівства Бельгія, Уряд Малайзії, Уряд Королівства Нідерландів та Уряд України ("підписанти") спільно визнали, після ретельного розгляду доступних варіантів, що найефективнішим буде механізм переслідування винних у збитті літака рейсу МН17 в рамках національної юрисдикції на основі судової системи Королівства Нідерландів;

досягли взаєморозуміння у наступному:

Пункт 1
Резолюція РБ ООН 2166 (2014)

Підписанти твердо вирішили забезпечити притягнення до відповідальності винних у збитті літака МН17 та всебічне співробітництво всіх держав в рамках зусиль по встановленню відповідальних, як це вимагається резолюцією Ради Безпеки ООН 2166 (2014).

Пункт 2
Національне кримінальне переслідування Королівством Нідерландів

Підписанти дійшли висновку, що кримінальне переслідування винних у Королівстві Нідерландів його уповноваженими органами є найефективнішим механізмом для притягнення до відповідальності згідно з найвищими міжнародними стандартами. Кримінальне переслідування у Королівстві Нідерландів відповідатиме заявленій Ради Безпеки ООН меті притягнення винних до відповідальності. Учасники ССГ мають впевненість у якості, незалежності та об'єктивності нідерландської судової системи. У зв'язку з цим підписанти повністю підтримують здійснення кримінального переслідування винних у збитті літака МН17 у Королівстві Нідерландів його уповноваженими органами.

Пункт 3
Позиція найближчих родичів

Підписанти впевнені, що кримінальне переслідування у Королівстві Нідерландів його уповноваженими органами буде спрямоване на забезпечення правосуддя в інтересах найближчих родичів 298 жертв. Так, у відповідності із застосовуваним правом найближчі родичі мають право на вираження своїх поглядів у кримінальному провадженні, а у провадженнях, де є потерпілі сторони, подавати позови щодо заподіяної шкоди. Кримінальне провадження буде доступним, наскільки це можливо, для найближчих родичів з усіх країн.

Пункт 4
Співробітництво протягом кримінального переслідування

Країни, представлені у Спільній Слідчій Групі, залишатимуться активно задіяними як на оперативному, так і на політичному рівнях для забезпечення здійснення правосуддя.

Пункт 5
Взаємна підтримка та взаємодопомога між підписантами

Підписанти підтверджують їхню стійку підтримку проведення кримінального переслідування та судового провадження у Королівстві Нідерландів його уповноваженими органами. Підписанти будуть допомагати один одному у випадку будь-якого тиску з метою здійснення перешкод для проведення кримінального переслідування чи для співробітництва сторін.

Пункт 6
Спільна інформаційна діяльність

Підписанти будуть спільно інформувати міжнародне співтовариство та задіяні у кримінальному переслідуванні сторони. Зокрема, вони будуть спільно працювати для забезпечення ефективного співробітництва з метою притягнення до відповідальності винних у збитті літака МН17. П'ять країн будуть діяти спільно, взаємодіючи з ООН, включаючи РБ ООН, в цих питаннях. Вони також будуть координувати їхні контакти з третіми країнами, які будуть здатні надати допомогу у забезпеченні ефективного кримінального переслідування винних.

Пункт 7
Фінансові внески

Домовленості підписантів та інших держав, громадяни яких загинули внаслідок катастрофи, щодо здійснення фінансових внесків для забезпечення проведення провадження у Королівстві Нідерландів будуть викладені у Меморандумі про взаєморозуміння щодо фінансової підтримки.

Пункт 8
Спільні засоби зв'язку

Підписанти визнають важливість добросовісного підтримання зв'язків один з одним. З цієї причини вони мають бажання спільно співпрацювати щодо зв'язків з найближчими родичами та ЗМІ стосовно будь-яких значних кроків та подій.

Пункт 9
Регулярні консультації

Підписанти будуть проводити регулярні політичні консультації для обговорення та перегляду їхньої співпраці як вказано вище.

Пункт 10
Зміни

Цей Меморандум може бути змінений в будь-який час у письмовій формі за згодою підписантів.

Пункт 11
Дата набрання чинності та термін дії

1. Цей Меморандум набирає чинності з дати його підписання підписантами.

2. Цей Меморандум є чинним протягом п'яти років і його дія буде автоматично подовжена на наступні п'ятирічні періоди. У випадку, якщо один з підписантів письмово інформує інших підписантів про своє небажання залишатися підписантом цього Меморандуму, то Меморандум втрачає чинність стосовно підписанта, який направив таке повідомлення. Меморандум залишатиметься чинним для інших підписантів.

Підписано в п'яти примірниках у м. Нью-Йорк 20 вересня англійською мовою.


Від Уряду Австралії,(підпис)Джулія БІШОП
Міністр закордонних справВід Уряду Королівства Бельгія,(підпис)Дідьє РЕЙНДЕРС
Заступник прем'єр-міністра
та Міністр закордонних справ
та європейських зносинВід Уряду Малайзії,(підпис)Дато Срі Аніфа бін ХАДЖІ АМАН
Міністр закордонних справВід Уряду Королівства Нідерландів,(підпис)Берт КУНДЕРС
Міністр закордонних справВід Уряду України(підпис)Павло КЛІМКІН
Міністр закордонних справ

вгору