Закон України

“Про колективні договори і угоди”

Дата набуття чинності:
8 серпня 1993 року

Колективний договір, угода укладається з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів трудящих, власників та уповноважених ними органів. Колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, які використовують найману працю і являються юридичними особами. Колективний договір може укладатися в структурних підрозділах підприємства в межах компетенції цих підрозділів. Угода укладається на державному, галузевому, регіональному рівнях на двосторонній основі.

Колективний договір укладається між власником або уповноваженим ним органом з однієї сторони і однією або кількома профспілковими чи іншими уповноваженими на представництво трудовим колективом органами. Сторонами генеральної угоди виступають:
  • професійні спілки, які об'єдналися для ведення колективних переговорів і укладення генеральної угоди;
  • власники або уповноважені ними органи, які об'єдналися для ведення колективних переговорів і укладення генеральної угоди, на підприємствах яких зайнято більшість найманих працівників держави.

Умови колективних договорів і угод є обов'язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали. Умови колективних договорів або угод, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними.

У колективному договорі встановлюються взаємні зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин. Угодою на державному рівні регулюються основні принципи і норми реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин.

Положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов'язковими як для власника або уповноваженого ним органу, так і для працівників підприємства. Положення генеральної, галузевої, регіональної угод діють безпосередньо і є обов'язковими для всіх суб'єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.

Закон врегульовує процедуру ведення колективних переговорів та підписання колективного договору, угоди.

Також Законом встановлюється відповідальність за:
  • ухилення від участі у колективних переговорах;
  • порушення і невиконання колективного договору, угоди;
  • ненадання інформації, необхідної для колективних переговорів і здійснення контролю.
Увага! Інформація застаріла через те, що цей розділ тимчасово не оновлюється!


вгору