Закон України

„Про цивільну відповідальності за ядерну шкоду та її фінансове забезпечення”

Дата набуття чинності:
16 січня 2002 року

Закон регулює відносини щодо цивільної відповідальності за ядерну шкоду, встановлює порядок відшкодування шкоди, спричиненої ядерним інцидентом, визначає способи фінансового забезпечення цивільної відповідальності та її межі.

Ядерна шкода може бути відшкодована на підставі:
  • договору про відшкодування ядерної шкоди;
  • рішення суду.

Ядерна шкода може бути відшкодована оператором ядерної установки відповідно до договору про відшкодування ядерної шкоди, укладеного ним з потерпілим за участю страховика (іншого фінансового гаранта). Договір про відшкодування ядерної шкоди повинен:
  • відповідати вимогам Закону щодо межі цивільної відповідальності за ядерну шкоду;
  • бути нотаріально посвідченим, якщо однією із сторін договору є фізична особа;
  • не порушувати прав потерпілих та інших осіб;
  • бути зареєстрованим у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Ядерна шкода відшкодовується виключно у формі грошової компенсації.

Відповідальність оператора за ядерну шкоду обмежується сумою, еквівалентною 150 мільйонам (для дослідницьких реакторів еквівалентною 5 мільйонам) Спеціальних прав запозичення у національній валюті за кожний ядерний інцидент.

Згідно Закону Спеціальні права запозичення – це розрахункова одиниця, що визначається Міжнародним валютним фондом і використовується при здійсненні ним власних операцій та угод.

Відповідальність оператора за заподіяння смерті обмежується сумою, що дорівнює 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, встановлених на момент винесення судового рішення (укладення договору про відшкодування ядерної шкоди), за кожного померлого.

Відповідальність оператора перед кожним потерпілим за шкоду, заподіяну здоров'ю, обмежується сумою, що дорівнює 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, встановлених на момент винесення судового рішення (укладення договору про відшкодування ядерної шкоди), але не більше розміру фактично заподіяної шкоди.

Відповідальність оператора перед особою за шкоду, заподіяну її майну, обмежується сумою, що дорівнює 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, встановлених на момент винесення судового рішення (укладення договору про відшкодування ядерної шкоди), але не більше розміру фактично заподіяної шкоди.

Оператор зобов'язаний мати фінансове забезпечення для покриття його відповідальності за ядерну шкоду з моменту звернення за отриманням чи продовженням дії ліцензії на експлуатацію ядерної установки в межах суми, еквівалентної 150 мільйонам (для дослідницьких реакторів еквівалентної 5 мільйонам) Спеціальних прав запозичення за кожний ядерний інцидент.

Фінансове забезпечення цивільної відповідальності за ядерну шкоду здійснюється оператором шляхом:
  • страхування цивільної відповідальності за ядерну шкоду, яка може бути заподіяна внаслідок ядерного інциденту;
  • отримання інших видів фінансового забезпечення, передбачених законами України.

Об'єктом обов'язкового страхування цивільної відповідальності оператора ядерної установки за ядерну шкоду, яка може бути заподіяна внаслідок ядерного інциденту, є майнові інтереси оператора, пов'язані з необхідністю відшкодування цієї шкоди.

За договорами страхування цивільної відповідальності за ядерну шкоду страховики можуть укладати договори перестрахування із страховиками-нерезидентами за умови членства цих страховиків-нерезидентів у відповідних іноземних ядерних страхових пулах.

Держава надає кошти для відшкодування ядерної шкоди, якщо виконавчий документ про відшкодування ядерної шкоди було повернуто стягувачеві у разі відсутності у боржника майна, на яке може бути звернене стягнення у порядку виконавчого провадження.Увага! Інформація застаріла через те, що цей розділ тимчасово не оновлюється!


вгору