Закон України

“Про державний кордон України”

Дата набуття чинності:
18 грудня 1991 року

Відповідно до Закону державний кордон України - це лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України - суші, вод, надр, повітряного простору.

Охорона державного кордону України здійснюється Державною прикордонною службою України та Збройними Силами України.

Держаний кордон України на місцевості позначається ясно видимими прикордонними знаками.

До територіального моря України належать прибережні морські води шириною 12 морських миль, відлічуваних від лінії найбільшого відпливу як на материку, так і на островах, що належать Україні, або від прямих вихідних ліній, які з'єднують відповідні точки. 

До внутрішніх вод України Закон відносить:
  • морські води, розташовані в бік берега від прямих вихідних ліній, прийнятих для відліку ширини територіального моря України;
  • води портів України, обмежені лінією, яка проходить через постійні портові споруди, які найбільше виступають у бік моря;
  • води заток, бухт, губ і лиманів, гаваней і рейдів, береги яких повністю належать Україні;
  • води заток, бухт, губ і лиманів, морів і проток, що історично належать Україні;
  • обмежена лінією державного кордону частина вод річок, озер та інших водойм, береги яких належать Україні.

Закон встановлює режим державного кордону України. Режим державного кордону України - це порядок перетинання державного кордону України, плавання і перебування українських та іноземних невійськових суден і військових кораблів у територіальному морі та внутрішніх водах України, заходження іноземних невійськових суден і військових кораблів у внутрішні води і порти України та перебування в них, утримання державного кордону України, провадження різних робіт, промислової та іншої діяльності на державному кордоні України.

Особи, транспортні засоби, вантажі та інше майно, що перетинають державний кордон України підлягають прикордонному і митному контролю.

Законом у територіальному морі і внутрішніх водах України забороняється без наявності спеціального дозволу будь-яка промислова, дослідна і пошукова діяльність іноземних невійськових суден та військових кораблів.

У разі загрози поширення особливо небезпечних інфекційних хвороб на території України або іноземної держави сполучення через державний кордон України на загрожуючих ділянках може бути тимчасово обмежено чи припинено, або встановлено карантин для людей, тварин, вантажів, насінного, садивного матеріалу та іншої продукції тваринного і рослинного походження, що перетинають державний кордон України.

Уряд з метою забезпечення належного порядку на державному кордоні України встановлює прикордонну смугу та контрольовані прикордонні райони.

Також Законом встановлюються:
  • права органів Державної прикордонної служби України щодо іноземних і українських невійськових суден;
  • підстави затримання органами Державної прикордонної служби України іноземних та українських невійськових суден;
  • відповідальність за порушення законодавства про державний кордон України.
Увага! Інформація застаріла через те, що цей розділ тимчасово не оновлюється!


вгору