Закон України

Про транзит вантажів

Дата набуття чинності:
13 листопада 1999 року

Закон „Про транзит вантажів” визначає засади організації та здійснення транзиту вантажів авіаційним, автомобільним, залізничним, морським і річковим транспортом через територію України. Його дія не поширюється на транзит пошти, багажу, зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин, небезпечних і шкідливих відходів, експорт та імпорт товарів, переміщення товарів з використанням трубопровідного транспорту та ліній електропередачі.

Свобода транзиту вантажів забезпечується шляхом:
відсутності будь-якої дискримінації щодо учасників транзиту, транзитного вантажу;
вільного вибору учасниками транзиту транзитних послуг, робіт, їх надавачів (виконавців), засобів транзиту, а також маршрутів транзиту;
відсутності необґрунтованих затримок і обмежень.

Транзит вантажів здійснюється відповідними автомобільними, залізничними, водними та повітряними шляхами сполучення, що пролягають через пункти пропуску через державний кордон України, з урахуванням принципу свободи транзиту та вимог міжнародних договорів України.

Закон визначає, які вантажі є транзитними. І транзит вантажів супроводжується товарно-транспортною накладною, яка складається на мові міжнародного спілкування. В залежності від виду транспорту, такою накладною може бути:
авіаційна вантажна накладна (Air Waybill);
міжнародна автомобільна накладна (CMR);
накладна ЦІМ (СІМ);
коносамент (Bill of Lading).

Тарифи на транзитні послуги (роботи) визначаються договорами (контрактами). Порядок розрахунків між вантажовласниками та іншими учасниками транзиту здійснюються також відповідно до цих договорів (контрактів).

Контроль транзитних вантажів встановлюється виключно законами і міжнародними договорами України. Він здійснюється у пунктах пропуску через державний кордон України. При цьому, спеціально уповноважені органи виконавчої влади та їх службові особи, які здійснюють контроль транзитних вантажів, не можуть передавати свої повноваження іншим особам.

В Україні регулювання та координацію діяльності в сфері транзиту вантажів здійснюють Кабінет Міністрів України і Міністерство транспорту України. Особи, які винні у порушенні законодавства про транзит вантажів, несуть відповідальність згідно з законами України.
Увага! Інформація застаріла через те, що цей розділ тимчасово не оновлюється!


вгору